Vesmír

Teď bychom potřebovali Einsteinův nebo Newtonův mozek

„Jedním z našich cílů je změřit, jakým způsobem se pohybuje plazma ve slunečním tělese. Je to jen část skládačky, která ve výsledku vede ke spolehlivým a přesným varováním před projevy sluneční aktivity,“ říká Michal Švanda.

Rozhovor s astrofyzikem Michalem Švandou o úskalí obřího množství současných znalostí, umělé inteligenci i mimozemském životě.

Jan Brabec 12.5.2013

Hazardující miliardář Elon Musk: Podaří se mu zemřít na Marsu?

Důvod k oslavě: elektřinou poháněný sedan Model S míří k zákazníkům. Ředitel automobilky Tesla Motors Elon Musk ve firemní továrně v kalifornském Fremontu 22. června 2012.

Vizionářskému konstruktérovi nízkonákladových raket a elektromobilů už se nikdo nevysmívá. Ani když teď říká, že dobude Rudou planetu.

Dan Macek 10.4.2013

Když je věda poooomalá...

Kapka asfaltu se v pokusu, který běží od roku 1927, odtrhne jednou za šest až dvanáct let.

Časopis Nature ve svém nedávném vydání vybral pětici vědeckých zkoumání, které jsou opravdu během na dlouhou i kuriózní trať.

Sbohem, Leonardo! A díky.

Původní logo ČRo Leonardo zanikne, pořady se dostanou na novou stanici ČRo Plus.

Ve čtvrtek naposledy vysílá stanice Českého rozhlasu Leonardo. Zbyde z ní jen hodinové torzo na ČRo Plus. Nač máme veřejnoprávní média?

Bláhové snění (38.) O přírodě aneb Tak to na světě chodí

Titus Lucretius Carus (okolo 97–55 před naším letopočtem) a jeho báseň De rerum natura.

Básník Lukrécius v básni se sedmi tisíci verši shrnul Římanům v nádherné poetické latině řecké vědecké poznatky o tvůrčím kosmu a přírodě.

Matfyz šedesátníkem. A víte, za jak dlouho ukápne asfalt?

Na věku nezáleží, jako by s karikovaným Albertem Einsteinem říkali mladíci mířící za řízením vědy.

Vědecký časopis Vesmír věnoval celé zářijové číslo jubileu pražské Matematicko-fyzikální fakulty UK. Přináší řadu atraktivních článků.

Aby z Curiosity na Marsu nebyla jen kuriozita...

Vozítko Curiosity pohání radioizotopový termoelektrický generátor využívající rozpadu plutonia 238, má za úkol zjišťovat, zda na Marsu nebyly v minulosti podmínky vhodné pro život.

Marsovský projekt Curiosity přišel téměř na 52 miliard korun. Prezident USA Barack Obama hned po přistání vyzval firmy ke spolupráci s NASA.

Bláhové snění (23.) Jak utvářet vlastní osud

Přesunem „satana“ z vesmíru do lidské psychiky v každém člověku nacházíme dvě protichůdné psychologické síly – energii dobra a zla.

Slovo „satan“ znamená protivníka, opozici, odpor a s nimi spojenou trucovitost, remcavost, vyčůranost, obcházení pravidel, neplnění povinností.

Benjamin Kuras 24.7.2012

Je aritmetika nad Bohem? Nebo je Bůh aritmetika?

Matematicky lze vysvětlit i pojem Bůh, nikoli však už všechna od něho odvozená tvrzení různých náboženství o věcech mezi nebem a zemí.

Bláhové snění (17.) Dva léky na padoušství

Latinské přísloví, že múzy ve válce mlčí, na Řeky ani na Židy neplatí.

Benjamin Kuras 12.6.2012

Jak si vedou čeští biovědci? Už dohánějí Evropu?

K přilákání vědců z ciziny nestačí pouze výplaty, ale také renomé institucí, přístrojové vybavení i kvalitní gastronomie v místě a mateřské školky.

Květnový časopis Vesmír porovnal citovanost českých vědců v živých vědách. Za evropskou špičkou i srovnatelnými zeměmi Česko zaostává.

Sci-fi, nebo věda? Stopy ufonů na Měsíci mohou hledat i dobrovolníci

Neskrývá se třeba i pod měsíčním kráterem 308 někdejší mimozemská základna? Arizonští vědci chtějí prohledat celý měsíční povrch; i s pomocí dobrovolníků u počítačů.

Zapojením nadšenců u počítačů můžeme najít vzkazy mimozemšťanů nebo dokonce zbytky podzemní měsíční základny, píší vědci.

Roztrhne se vesmír?

Za co vděčíme letošním laureátům Nobelovy ceny za fyziku? Za nepříjemné poznání, že nerozumíme vakuu kvantové teorie.

Pozorování letošních nobelistů za fyziku ukázala, že se rozpínání vesmíru zrychluje. Co to může znamenat, přibližuje profesor Jiří Chýla.

Nobelova cena za objev zrychleného rozpínání vesmíru

Ocenění astrofyzikové: zleva Brian Schmidt (Australian National University), Saul Perlmutter (University of California, Berkeley) a Adam Riess (Johns Hopkins University, Baltimore).

Plaketu získali tři astrofyzikové Saul Perlmutter, Brian Schmidt a Adam Riess za výzkum explodujících hvězd.

Skončil kosmický věk uzavřením amerického programu Space Shuttle?

: V rámci programu Apollo se dostalo na Měsíc celkem dvanáct kosmonautů. Dvanáct apoštolů.  Od té doby tam nikdo nebyl. Už několik desetiletí.

Space Shuttle byl ve srovnání s programem Apollo co do cílů krokem zpět, sestupem z Měsíce na dráhu kolem Země.

Janos Sebeök 14.9.2011