Vesmír
Dějiny lidstva neskončily: Budeme volit mezi islámem a komunismem?
Na článek Západní humanismus, který tři sta let dominoval světu, je v úpadku Hamidrezy Ajatolláhyho zareagoval Václav Makrlík. Dle něho má Ajatolláhy pravdu, že neomezovaný západní humanismus a liberální demokracie zažívají jedno ze svých nejkritičtějších období.
Elon Musk: Mistr manipulace s davy i kapitálovými trhy
Poslední kousky Elona Muska, zakladatele a šéfa elektromobilů Tesla, vesmírného SpaceX i futuristického Neuralinku, dokázaly, že je lídr, který umí strhnout davy. Zatím největší předvedl s bitcoinem. Otázka zní, proč to dělá.
Západní humanismus, který tři sta let dominoval světu, je v úpadku
Humanistické úspěchy moderního západního politického myšlení způsobily největší katastrofy v lidské historii. Západní lidé sice odmítají politické systémy, jako je fašismus a nacismus, ale nemohou opomíjet jejich humanistický základ. Sekulární stát zřejmě přinesl tragédie v důsledku sekularize.
Přinese konjunkce Saturnu a Jupiteru novou epochu?

V pondělí 21. prosince byl po 800 letech opět viditelný úkaz betlémské hvězdy. Jde o konjunkci Saturnu a Jupiteru. Poté se prý vše změní. Nejlépe to však vystihl Sadhguru z Indie: „Buď my uděláme něco a pak věci se změní. Konjunkce planet nezmění nic.“ Vzkaz (květina z roušek) naivní umělkyně Kristinky Královny je z Prahy v Podolí.
Detektivní pátrání, co se při narození Ježíše mohlo odehrát na obloze

Nevíme, zda se příběh o narození Ježíška skutečně odehrál, nebo je jen legendou, motiv hvězdy betlémské, která mudrcům z východu oznámila příchod spasitele, však stále zaměstnává. Astronomové se snaží najít historický nebeský úkaz, který by hvězdě betlémské odpovídal.
Dopady kosmických těles výrazně přispěly i ke vzniku pozemského života

Do oblasti poloostrova Yucatanu v Mexickém zálivu, kam před 66 miliony let dopadlo vesmírné těleso o hmotnosti několika bilionů tun, jež vyhubilo dinosaury, se už po několika dnech vrátil život.
Vznik života na Zemi: Zákonitost, nebo úplná náhoda?

Doktorka Judit Šponerová s kolegy prokazuje, že pro vznik molekul, z nichž mohl vzejít dnešní život, byly třeba stamiliony let reakcí. Možná je ve vesmíru Země jediná, kde se podmínky pro vznik života sešly. Možná se to povedlo často a život je běžný. Nevíme.
Vizionářští spisovatelé a filmaři jsou často mimo, ale občas se trefí

V mnoha aspektech se moderní život až překvapivě podobá utopiím, jak je před desítkami let popsali otcové žánru sci-fi. Zajímavé je, kde se netrefili – i pokud se na svých vizích v zásadě shodli. Nejlepším příkladem jsou létající auta.
Elon Musk má velkolepé projekty rád aneb Světelné vláčky na nebi

Miliardář a vizionář Elon Musk se netají zásadním plánem dostat člověka na Mars. K tomu je však třeba spousta dílčích kroků. Jeden z nich – projekt Starlink – lze pozorovat přímo nad našimi hlavami.
Ať se jdou defétisté vycpat

Podle defétistů světové války udeřily, jestliže zpovykané lidstvo překročilo své limity. Zatím nemáme možnost najít si jiný domov. A tak musíme vzdorovat klimatickým i epidemickým pohromám a bránit svůj domov tady. I třeba proto, že jsme možná ve vesmíru jedineční, nezastupitelní, a to navzdory své zpovykanosti. Píše Jiří Kratochvil.
Jak vydělávat na neodlišování lidi od zvířat

Francouzský novinář Aymeric Caron ve své knize Vivant: De la bactérie a Homo ethicus ukazuje vlastní extrémně levicové postoje. Zdá se však, že je zastává, neboť jsou módní, a část veřejnosti mu za ně zatleská.
Vytvoří technologie nesmrtelného nadčlověka s umělou inteligencí?

Transhumanismus tvrdí, že člověk je jen biologický stroj a může se stát nesmrtelným. Vznikne-li však umělá inteligence, objeví se vážný problém. Platí-li totiž, že vesmír je uzavřený systém, čeká ji společně s ním tepelná smrt.
Koronavirová pandemie změní nejen lidské chování, ale i myšlení

Lidstvo čelí největší zdravotní krizi minimálně za generaci. S pocitem, že jsme ve válce, se vkrádají otázky: Jak to bude dál, až vše skončí? Nezmění nás to příliš? Jak se s tím vším vyrovnat? Jaký je smysl v hrůzách života?
Klatovská galerie: Vesmír jako věčná inspirace

V klatovské galerii U Bílého jednorožce se konala výstava Kosmos–Cosmos, která představila 26 českých umělců s odlišným vnímáním Kosmu.
Jak laureát Nobelovy ceny za fyziku změnil kosmologii ve vědu

Vhled do fyzikální kosmologie v podání fyzika Jamese Peeblese, který letos obdržel polovinu Nobelovy ceny za fyziku, obohatil tento náročný vědecký obor. Tento americký kosmolog jako jeden z prvních pochopil klíčový význam faktu, že teplota reliktního záření není úplně stejná ve všech směrech, odkud k nám přichází.