Veřejné zakázky

Nové právnické tendry mohou nahrávat mafii

Zneužitím nových pravidel při výběru externích právníků lze zařídit, aby se stát při soudních sporech ocitl bez kvalitní obrany.

Patrik Nacher: Politici nám čůrají na hlavu a už se ani nesnaží namluvit, že prší

Patrik Nacher působil v době opoziční smlouvy v zázemí Unie svobody, pracoval též jako poradce místopředsedy vlády Petra Mareše (US-DEU).

Někteří politici se dle „krotitele“ bankovních poplatků řídí heslem: „Co bylo nakradeno, musí být ušetřeno a vybráno – na zvýšených daních.“

Vondrův náměstek Blažek má problém s prověrkou od NBÚ

Náměstek ministra obrany Rudolf Blažek (na snímku) býval pravou rukou exprimátora Pavla Béma.

Ani po patnácti měsících ve funkci se Rudolfu Blažkovi nepodařilo získat povinnou bezpečnostní prověrku. Opustí ministerstvo obrany?

Hrozí nám Babišistán?

Petr Holec z Reflexu se domnívá, že vstup Andreje Babiše do politiky by mohl být hrozbou pro demokracii, protože chce stát řídit jako firmu.

Liška: Jsme jako obrozenci, kteří si peníze na Národní museli posbírat do kasičky

My jsme zelení, a nikoliv automatický partner do počtu jakékoliv koalice, říká šéf strany Ondřej Liška.

Předseda zelených Ondřej Liška nevidí mezi parlamentními stranami spojence, protože prý nejsou ochotné vzdát se klientelismu a korupce.

Bude obchvat Prahy první dopravní stavbou, kterou někdo odskáče?

Závěrečná zpráva NKÚ z auditu pražského silničního okruhu není pro daňové poplatníky zrovna příjemné čtení (na snímku Lahovická estakáda).

Již deset let upozorňuje NKÚ na opakující se pochybení při výstavbě dopravní infrastruktury. Doposud nebyl nikdo potrestán.

Kdyby byl býval David Rath méně losoval aneb Dvě poznámky k losovačkám

Středočeský kraj patřil mezi nejaktivnější hráče, kteří vypisovali užší výběrová řízení, v nichž byli finalisté vybíráni losem.

Policie zadržela poslance Ratha údajně po převzetí sedmimilionového úplatku

Vlivný sociálnědemokratický politik a středočeský hejtman David Rath byl zadržen protikorupční policií a obviněn. Soud ho poslal do vazby.

Pražský okruh: O 60 miliard dražší, než se plánovalo

NKÚ zkontroloval financování výstavby silničního okruhu Prahy. Auditoři kritizují růst nákladů, posouvání termínů i porušení zákona.

Co srazilo vaz šéfovi ŘSD René Porubovi, muži Víta Bárty?

Pověřený šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) René Poruba ve funkci končí.

Ministr dopravy hodlá jmenovat nového generálního ředitele ŘSD do dvou týdnů. Jeho úkolem mimo jiné bude dořešit spor na D47.

Co chybí novému zákonu o veřejných zakázkách

Necelý měsíc od uvedení nových pravidel do „života“ je jasné, že v oblasti veřejných tendrů zbývá do ideálního stavu ještě pěkný kus cesty.

SFŽP vypsal na poslední chvíli 17 tendrů postaru. Experti je kritizují.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa dosud nedostál slibu z loňského dubna, že na post šéfa SFŽP se uskuteční do tří měsíců výběrové řízení.

Státní fond životního prostředí zveřejnil pouhý den před platností novely zákona o veřejných zakázkách soutěže za 60 milionů korun.

Proč obrana ignoruje vlastní armádní standardy?

Může jít o život: Rozestupy mezi maskovacími skvrnami na uniformách zaručují jejich větší „neviditelnost“, a tudíž i maskování vojáků.

Zakázka za 40 milionů korun na armádní uniformy nerespektovala požadavky na vojenskou výstroj, a proto míří k antimonopolnímu úřadu.

Ztracená data z Grantové agentury ČR. Verze 2.00

Několik týdnů před uzavřením grantových soutěží spadly GAČRu systémy a ztratila se data, dokonce i zálohy. Kritizující informatici nechápou, jak se něco takového mohlo vůbec stát.

Chyba, kvůli níž se ztratila data z grantových soutěží, se našla. Kritici z univerzit ale chtějí více informací o firmě, která systém vytvářela.

Martin Rychlík 12.4.2012

To není apríl aneb Jak obelstili nová pravidla veřejných zakázek

Zadavatelé veřejných zakázek vypisovali na poslední chvíli omezená výběrová řízení. Ani nové regule však nejsou vůči manipulacím odolné.