Válka
Důsledky války v Náhorním Karabachu dopadnou na celý Kavkaz i svět

Osud Náhorního Karabachu po ukončení bojů Arménie s Ázerbájdžánem bude záviset na Minské skupině Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Nejistá je však vojensko-politická orientace obou zemí.
Nezapomínejme!

V noci 4. listopadu tomu bylo 64 let, co sovětská armáda napadla Maďarsko. Murál v ulici Vesselényi v centru Budapešti ztvárnil obálku amerického časopisu Time ze 7. ledna 1957: povstalci za svobodu ovlivnili nejvýrazněji dění ve světě v roce 1956.
Od léta 1945 nebyla jaderná zbraň opět použita. Bude tomu tak nadále?

Ukončil atomový hřib nad Hirošimou definitivně druhou světovou válku? Pře zastánců a odpůrců použití nukleární bomby trvá už 75 let, ale jedna věc je nezpochybnitelná: od srpna 1945 žádný režim nepoužil v žádné válce novou ničivou zbraň.
Obranu proti pandemii je třeba brát stejně vážně jako hybridní války

Armády v dobách míru trpí tím, že se připravují na minulou válku. Stačí nákaza virem, který je oproti arzenálu sovětských biologických laboratoří jen neškodnou chřipkou, a ta zamává ekonomickou, sociální a politickou situací na celém světě.
Češi by měli chápat, že Den vítězství je pro Rusy výjimečným svátkem

Čeští občané by si přáli politiky nejen chytré, ale i moudré a rozvážné, kteří by byli pozitivními vzory. Zatím se to příliš nedaří. Proto teď vede neslavná „pražská trojka“. I ona by si ale mohla připomenout přísloví: „Neplivej do studny, možná se z ní sám budeš potřebovat napít.“
Historické ponaučení z 8. května 1945: Státy mají jen vlastní zájmy

Je třeba si připomínat nejen 75. výročí 8. květnu 1945, ale také některé klíčové momenty druhé světové války, doby před ní i těsně po ní, o kterých se dnes skoro nemluví.
Pakt Molotov-Ribbentrop: Od neúplně informace k dezinformaci

Jan Schneider na základě článku „Hrdost přebíjí fakta. Na ruskou interpretaci paktu Ribbentrop-Molotov dohlíží i rozvědka“ polemizuje s médii vyvolávaným dojmem, že Hitler a Stalin v sobě našli zalíbení a poslali své ministry zahraničí, aby se objali a dohodli, že si rozdělí Polsko.
Donald Trump trpí syndromem negativní obchodní bilance s Čínou

Obchodní válka USA a Číny se opět rozjela. Spor se ale netýká jen těchto dvou velmocí. „Propojenost ekonomik je obrovská a obchodní ztráty amerických a čínských firem se okamžitě projeví na ostatních,“ říká v rozhovoru sinolog Vít Vojta.
Rusku stále prochází genocida Gruzínů v Abcházii před 25 lety
Ruskou agresi proti Gruzii v letech 1992 až 1993 známou jako válka v Abcházii je třeba si připomínat. Město Suchumi obydlené převážně Gruzíny bylo po pádu 27. září 1993 proměněno v popraviště.
Svébytná výpověď o abcházské válce před 25 lety

Guram Odišaria odhaluje děsivé reálie, dnes již téměř zapomenuté války v Abcházii. Nevyrovnají-li se obě strany sporu – Gruzie a Rusko – s touto minulostí, bude hrozit, že se její stíny vrátí.
Žádný kyberútok zatím nebyl válečný

Je třeba rozlišovat mezi kyberzločinem a kyberválkou, přičemž hranice mezi nimi je velice nejasná a zamlžená. Zločin je nepolitický, zatímco válka je vždy politická.
Obchodní válka USA a Číny nebude mít vítěze
Napětí mezi dvěma největšími ekonomikami na světě eskaluje. Americký prezident Donald Trump podráždil Čínu dalšími cly na dovoz čínského zboží v hodnotě jednoho sta miliard dolarů. Peking kontroval prohlášením, že se bude bránit bez ohledu na náklady. Podle odborníků je naivní si myslet, že ostatní země na sporu USA a Číny vydělají.
Hrozba obchodní války USA a Číny: Výprodej amerických akcií

Americký prezident Donald Trump rozhodl o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do USA, což bylo primárně zaměřeno proti Číně. Ta provedla odvetné opatření a zavedla cla ve výši až 25 procent na více než sto amerických výrobků. Obavy z obchodních válek připravily trhům nejhorší vstup do druhého čtvrtletí od velké hospodářské krize.
Z antihrdiny hrdina

Světoznámý německo-rakouský spisovatel Daniel Kehlmann ve svém novém románu Tyll zasazuje šprýmaře ze 14. století do třicetileté války. A na pozadí blízkovýchodního konfliktu se brutalita jeho varianty Tilla Eulenspiegela jeví sympaticky.
Americko-ruský poker o syrský plyn už má stovky mrtvých

Útok amerického letectva v Sýrii na začátku února na jednotku složenou i z ruských žoldáků nelze oddělit od hry o energetické suroviny. Rusko usiluje aspoň o částečný návrat investic do záchrany Asadova režimu. Proto se Kreml začal zajímat o syrskou ropu a plyn. Americko-ruská bitva o ně v Sýrii odstartovala.