Václav Havel
Visegrád a svatý Vojtěch: Především duchovní a intelektuální projekt

Při příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny se arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka OP zamýšlí nad rolí tohoto uskupení ve střední Evropě a připomíná i historické události a souvislosti a svatého Vojtěcha.
Visegrád potřebujeme i po našem vstupu do Evropské unie

Spolupráce ve Visegrádské skupině se Česku několikrát vyplatila, říká v rozhovoru Alexandr Vondra, který stál jako poradce prezidenta Václava Havla u jejího zrodu 15. února 1991. Podle něho bez spolupráce Česka, Maďarska, Polska a Slovenska nelze zajistit bezpečnost našeho regionu.
Visegrádská skupina po 30 letech: Základna pro novou střední Evropu

Visegrádská skupina změnila podobu regionu střední Evropa. Vezme-li se v úvahu startovní pozice Visegrádu před 30 lety, a kde se nachází dnes, pak existuje víc důvodů k oslavě než k nářku.
Češi často přenášejí negativní postoj ke komunistické Číně na Číňany

Čína se stala symbolem dlouhodobého rozkolu v české politice, který by bylo možné zjednodušeně popsat jako „Havel versus Zeman“. Mnozí oponenti Číny v poslední době opouštějí kontext kritiky agresivního politického režimu a překračují hranici xenofobie.
Chybí nová idea, která by nahradila pocit národní jednoty
Příčinou střetu univerzalistického aktivismu a lidového konzervatismu je nesmiřitelnost aktivistů. Jde o nový konflikt obhájců konzervativních hodnot, jako je domov, rodina či stát, a těch, kteří se snaží zlikvidovat staré společenství.
Koronavirová pandemie: Složitý problém, který nelze zúžit na hru čísel

Západní civilizace dospěla na scestí. Zdravá společnost by se snažila využít všech možností, ale uvědomovala by si limity – lze zachránit každý lidský život, ale všechny nikoli. A u některých by zvažovala, zda náklady na záchranu nejsou příliš vysoké.
Film Havel: Havel příklad, ne symbol aneb Je možné se rouhat Havlovi?

Je dobře, že se zastánci Václava Havla ozvali, i že film Havel vznikl, protože je nutné uchránit Havla od blahořečení na cestě ke svatořečení. Na reakci Pár slov: Havel nebyl slaboch, ale symbol silné rovné páteře na nový film Havel zareagoval Jan Schneider.
Česká republika by se mohla stát vzorem v obraně svobody slova

Svoboda slova je civilizační výdobytek pro všechny, proto je třeba ji bránit společně. Nestačí, že ji garantuje Ústava. Bylo by velkou chybou, kdyby se zpolitizovala a stala dalším předmětem sporů, kdy si znesvářené strany rozdělí, kdo je pro a proti.
Trump je rukou Alláhovou. Svým rozkazem dal Íráncům silnou kartu

Vojenské akce na základě informací, jejichž původ není znám, nejsou ověřitelné a někomu něco pouze „připisují“, jsou výsledkem úpadku civilizace.
Šedá zóna jako retrospektivní iluze

Kniha Přemysla Houdy Normalizační festival. Socialistické paradoxy a postsocialistické korekce napadá klíčový pojem dosavadního pohledu na československou normalizaci.
Sametová sezóna české kopané
Další jednoaktovka Tomáše Kafky na cestu do hlubin českého fandění. A nejen sportovního. Opět se nacházíme v hostinci, tentokrát pražském nižší kvality, leč autentického charakteru, ve které sedí dva přátelé a popíjejí pivo. Nálada je spíše mlčenlivá.
Život ve lži s komunismem nezmizel

V roce 1978 napsal Václav Havel esej Moc bezmocných, ve které popisuje život ve lži – vše musí poukazovat k ideologii komunismu. Moc bezmocných dnes spočívá v neustálé snaze vyhmátnout za prezentací skutečnost či pravdu.
Dědictví Václava Havla: Vyjednavač a smiřovač

Lidé, kteří exprezidenta Václava Havla, jemuž by bylo 5. října 83 let, dobře osobně znali, ho považovali za nezaujatého člověka, který dokáže vyslechnout a posoudit i názory, s nimiž nesouhlasil, argumentovat a vysvětlovat, a především řídit diskusi, v níž si strany vysvětlí svá stanoviska a nějak se dohodnou.
Je třeba svést bitvu o transparentnost volebních procesů

Demokratické vládnutí není jen soubor pravidel, ale i hodnot, který by měl obecný konsenzus vyznávat, a v němž přednosti pravdy a lásky k bližním tvoří nikoliv poslední položku. Bez mravní integrity vládnoucích však mohou občanské ctnosti platit jen omezeně. Není jedno, kdo konkrétní úřad v demokracii zastává.
České subkultury v západním kontextu

Představují subkultury politický protest, nebo jen zábavu? Je v českém prostředí politická činnost subkultur pokračováním disentu a undergroundu? Je třeba subkulturu opustit na cestě k radikální politice, nebo ji rozvíjet v rámci subkultur?