Ústav pro studium totalitních režimů

Sametová revoluce: Všechno bylo (trochu) jinak

Jak to vlastně bylo v oněch listopadových dnech roku 1989?

Jan Schneider se zamýšlí nejen nad skutečnou rolí sovětských vojsk v Československu v listopadu 1989.

Jan Schneider 14.4.2013

Co bude následovat po odvolání ředitele ÚSTR Daniela Hermana?

Rozhodnutí Rady Ústavu pro studium totalitních režimů bude zpochybňované. Snad je nástupkyně Pavla Foglová politicky nezpochybnitelná.

Halík, Svěrák nebo Stránský: ÚSTR pod politickým a ideologickým vlivem

Prohlášení poradního kolegia ředitele ÚSTR a odborů signované známými osobnostmi jen prodlužuje neudržitelná pravo-levá ideologická schémata.

Proč je ÚSTR spíše hlasatelem dogmatu než vědeckou institucí

Ústav je kýčem o neposkvrněné minulosti našich rodičů. Seriózní věda je ideology nové doby očerňována coby „pseudověda“.

Ředitel ÚSTR vede spíš ideologickou buňku než vědeckou instituci

Dle Daniela Hermana v rozhovoru pro server Aktuálně.cz bychom se měli ke své minulosti postavit poctivě, a nezamlžovat ji vědou.

Případ ÚSTR: Historie zůstává služkou politiky

Proč se Senát nedokázal přimět, aby v napjaté situaci zvolil takového člena rady, který by neměl s žádnou politickou stranou nic společného?

František „Čuňas“ Stárek: Je třeba vysvětlit, jak to tenkrát bylo. A lidé do archivů nepoběží.

„Kdyby přišel i třeba ředitel rovnou z ráje, tak to teď nepomůže. Nemůže se každou chvíli měnit cesta k dosažení cíle,“ říká k situaci v ÚSTR František Stárek.

Vítězství ČSSD bych považoval do jisté míry za kontrarevoluční zvrat, říká tvář undergroundu a nyní vědecký pracovník ÚSTR.

Přemysl Houda 18.3.2013

ÚSTR zůstává v agónii

Rada ústavu na středečním zasedání jeho ředitele Daniela Hermana neodvolala. Zatím. Atmosféra v této instituci je nadále napjatá.

ÚSTR: Proti vůli levice se zrodil, proti vůli pravice bude zrušen?

Obměněná Rada Ústavu pro studium totalitních režimů a jeho ředitel jsou v otevřeném konfliktu, jenž může skončit odvoláním Daniela Hermana.

Přemysl Houda 28.2.2013

Proč vzal Senát na vědomí výroční zprávu ÚSTR za rok 2010?

Ani alarmující otázky senátora Jiřího Dienstbiera mladšího (ČSSD) ohledně nefungování Ústavu pro studium totalitních režimů nepřinutily jeho kolegy odložit projednání výroční zprávy této instituce za rok 2010.

Většina senátorů přešla bez povšimnutí řadu opomenutí či přikrášlení činnosti Ústavu pro studium totalitních režimů zřízeného Senátem.

Další lustrační pitomost

Osoba s takovým „štráfem“ ve své minulosti nesmí podle lustračního zákona zastávat v České republice řadu funkcí, ať je její odbornost jakákoli. A to doživotně.

Česká správa sociálního zabezpečení obcházela lustrační zákon.

Pencovo zveřejnění databáze komunistické StB nebylo nezákonné

Aktivistovi Stanislavu Pencovi hrozila až desetimilionová pokuta, protože údajně zpracovával osobní údaje bez souhlasu subjektu údajů.

Aktivista Stanislav Penc zvítězil ve správním řízení s Úřadem na ochranu osobních údajů kvůli zveřejnění Evidence zájmových osob bývalé StB.

Ústav pro studium totality hledá prostory k pronájmu

Majitelé komerčních objektů mohou do února posílat nabídky na pronájem ploch pro Archiv bezpečnostních složek.

Z podivné směny budov pro nové sídlo ÚSTR sešlo

V modřanské Microně developera Serge Borensteina budou nízkonákladové kanceláře.

Developer Borenstein nezíská výměnou za budovu pro Ústav pro studium totalitních režimů lukrativní domy v Praze, dohoda padla.