USA
Případná cla na auta bude EU muset spolknout

Evropa se obává, že Donald Trump zavede vysoká cla na dovoz evropských automobilů. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak by měla Evropská unie zareagovat v případě, že Trump vyhlásí 25procentní cla na dovoz evropských aut?
Dluhová závislost imperiální elity USA: Dosud nevídané výšiny

Zadluženost USA nebyla v dobách míru ještě nikdy stejně vysoká jako dnes, kdy se blíží 20 bilionům dolarů. Úpadek impérií nastává, když od svých „provincií“ sice nadále vybírají tribut, ale výměnou za něj už jim nedokážou poskytovat „řád“, v tomto případě zvaný Pax Americana, ale naopak spíše sama vyvolávají chaos. Píše László Bogár.
Odstupující ministr obrany USA dokázal korigovat Donalda Trumpa
S rezignací Jamese Mattise na ministra obrany odchází z Trumpovy vlády asi poslední výrazný představitel bezpečnostně-politických zásad, jimiž se Spojené státy americké řídily v uplynulých desetiletích. Díky své rozvážnosti ho kritici Trumpovy vlády považovali za „dospělého mezi dětmi“.
Americké volby: Republikáni i demokrati zvítězili i prohráli

„Modrá vlna“ ve volbách do Kongresu USA v polovině prezidentského období se podařila se ve Sněmovně reprezentantů, ale nikoli v Senátu, kde republikáni posílili. Volby ukázaly jejich slabé i silné stránky.
Trump jedná jako orientální trhovec
Donald Trump v zahraniční politice nejprve zastrašuje a vyvolává obavy z chaosu, ale nakonec uzavře kompromis. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Nezačíná být Trumpova politika příliš průhledná, tedy i čitelná?
Návštěva ministra obrany USA: Ve hře i nákupy americké techniky
Na supepřehlídce 28. října u příležitosti 100. výročí vzniku Československa, jež se pojí i s kulatým výročím diplomatických vztahů s USA, potvrdil účast jejich ministr obrany a čtyřhvězdičkový generál ve výslužbě James Mattis. Roli v jeho pozvání sehrály i zvažované nákupy vojenské techniky pro českou armádu za desítky miliard korun.
Fed na pád Lehmanů zareagoval správně

Před deseti lety padla banka Lehman Brothers a vypukla americká finanční krize. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Odpověděly Fed a americká vláda na tento pád správně?
Bernie Sanders a Donald Trump odrážejí dlouhodobý trend

Politický program Bernieho Sandrse, poraženého kandidáta na prezidenta za Demokratickou stranu, vyvolává otázku, v čem se liší od Trumpova Make America Great Again. Odhlédneme-li od Sandersovy liberálně-sociální rétoriky a levicových témat, jako je postoj k migraci a drogám či zdanění bohatých, i pro něho je Amerika na prvním místě.
Peking zatím v obchodní válce s Američany přitvrzuje

Z hlediska čísel to vypadalo, že Čína bude muset obchodní válku s USA vzdát první. Americký trh je pro její ekonomiku mnohem důležitější než čínský trh pro Američany. Navíc se v reakci na první oznámená americká cla čínské akciové trhy začaly hroutit a oslabovat začala také měna. Ukazuje se však, že se původní očekávání nenaplnila.
Průvodce po historii amerického kapitalismu

Obchod byl kormidlem určujícím směr amerických dějin. První osadníci sice zpočátku trpěli nedostatkem, ale nakonec objevili lukrativní byznys, jímž bylo pěstování a export tabáku. Běh dějin určovalo i plantážnické hospodaření. A rozlehlost USA umožnila americkým společnostem koncem 19. století předehnat britské či německé konkurenty.
Americké rodiny sužuje nestabilita příjmů

Život chudých amerických domácností ukazuje, že tvrdá práce už není zárukou úspěchu. Americký sen je pro stovky tisíc Američanů jen snem. Mnoho amerických rodin se potýká s tím, že jejich pracovní příležitosti jsou omezené, mzdy jim stagnují, a ač zodpovědně šetří a pracují od rána do večera, místo úspěchu žijí od výplaty k výplatě.
Krastev: Merkelová je jako pozdní Gorbačov

Je to už skoro móda. Liberálů kritizujících liberály a poukazujících na chyby liberální demokracie je v evropských a amerických intelektuálních kruzích čím dál víc. Málokdo to však umí tak pronikavě jako bulharský politolog Ivan Krastev, s nímž jsme hovořili o tom, jak číst Donalda Trumpa a co čeká Evropu.
Obchodní válka Trumpa s EU může být užitečná
USA a státy EU jsou blízkými vojenskými spojenci. V současnosti se ale před nimi reálně otevřelo riziko obchodní války. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je možné, aby spolu spojenci vedli obchodní války, a přitom zůstali spojenci?
V obchodní válce USA a EU české firmy ztratí miliardy korun
V pátek 1. června vstoupila v platnost americká cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent. Reakce Evropské unie přišla obratem. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker označil krok USA za protekcionismus a unie řeší problém u Světové obchodní organizace a slíbila i odvetná celní opatření.
Pokouší se v USA hluboký stát o převrat?

Americký prezident Donald Trump a někteří jeho stoupenci tvrdí, že v USA existuje takzvaný deep state („hluboký stát“) státních představitelů, kteří připravují Trumpův pád. Odhadovat, jak skončí tento souboj, je zatím brzy, ale možná na zemi zůstane ležet i mrtvola konzervativního kontraestablishmentu.