Umění

Rapper Řezník? Bát se ho netřeba, je to sebestylizace, kterou vyžaduje žánr.

Martin Pohl alias Řezník ve videoklipu k písni Soudní proces z alba Hudba u který se chcípá.

Ani věta „Židé do plynu!“ nemusí být trestná, když to nemyslíte upřímně. Formát horrorcoru hrubost předpokládá, říká Miroslav Mareš.

Miguel de Unamuno: Milující žížala by byla božštější než Bůh bez lásky

Španělský filozof si dal za úkol rozptýlit člověka z jeho rozptýlení. Platí to i o jeho knize Tragický pocit života v lidech a v národech.

Představu Francouzů o Německu vnímají na druhé straně Rýna jako karikaturu

AngelaMerkelová a François Hollande si společně prošli výstavu 30. května.

Výpravná expozice v Louvru měla napomoci německo-francouzskému sbližování, ale výsledkem je spíše utvrzení špatných vztahů obou zemí.

Rozlišovací schopnosti Rusnokovy vlády vůči umění? Minimální.

Kultura, umění jsou jediné objektivní fenomény, jež určují, definují od nepaměti tento svět. Nic jiného nepřetrvává, připomíná Jiří David.

Škola umění podle Knížáka

Soukromá umělecká vysoká škola Art & Design Institut dostala na třetí pokus akreditaci. Má čtyři roky na to, aby ukázala, jak bude učit.

Razantní kritika současného Západu: I ve stáří v duševní pubertě

Žijeme sice ve svobodných a bohatých společnostech, ale máme-li se natolik skvěle, proč se v nich nedá žít? A proč se na ně nelze dívat?

Byznys s ledem: Když dekorace roztají, voda se vrátí, kam patří

„Vedle běžné spotřeby ledu v potravinářství se jeho důmyslnější zpracování datuje někdy na přelomu 19. a 20. století,“ říká Marek Košmider.

Dobrodružství dvou kamarádů, kteří dokážou vyrobit led jako křišťál, aneb Jak se podniká na vlně populárního trendu zvaného „ice art“.

Umělec a vynálezce Michael Grey: Tvořivost je jako sval. Musí se cvičit.

Díky „živě“ generované počítačové animaci Michaela Joaquina Greye prolétáme Sluneční soustavou, zatímco v uších nám zní oblíbené melodie a známé i neznámé myšlenky.

Schwarzenbergova kampaň ukazuje, že žijeme v poppolitickém kýči

„Vytvořila se apoteóza nemající reálné jádro. (...) Ta podpora Schwarzenberga nevnímá obsah,“ domnívá se Jiří David.

Značka „Schwarzenberg“ je umně vytvořeným marketingovým produktem, jenž rozpoutal iracionalitu, říká vizuální umělec Jiří David.

Dilema občana Franze

Vladimír Franz byl během generální zkoušky obležen novináři. Zajímali se pohříchu více o jeho kandidaturu, než o uváděnou operu.

Video: Vladimír Franz se nezúčastní světové premiéry své opery Válka s mloky, přednost dostala debata prezidentských kandidátů.

Proč si v naší bohaté společnosti každý připadá jako oškubaný chudák?

Hřích nestřídmosti či obžerství byl přeložen do slovníku moderních společenských věd jako „vlastní zájem“.

„Skandální“ výstava v DOX: Test médií i společnosti

K vidění je i projekt Suzanne Lacy nazvaný Potetovaná kostra (2011), jenž upozorňuje nejen na společenskou problematiku násilí konaného na ženách.

Pod povrchem výstavy, jež upoutala pozornost experimentem s mobilními čísly politiků, nalézáme naději.

Martin Rychlík 28.12.2012

Růže od Iriba: Parfém, v němž se zhmotňují příběhy slavných Pařížanů

V popředí Lotus Rose, nejnovější parfém firmy Les Parfums de Rosine. V pozadí parfém Balcon z roku 1922. Paul Poiret se při navrhování jeho flakonu nechal dle svých slov inspirovat pařížskými balkony.

Madam Rogeonová z jihofrancouzského rodu parfumářů představila v Praze novou vůni. Jaké souvislosti se při tom vybavily Janě Máchalové?

Proč hájit vrcholnou kulturu Západu

Zánik nejkvalitnějších kulturních výkonů by znamenal pád do barbarství. Jejich předávání je povinností, k níž se musíme probudit.

Benjamin Kuras 10.12.2012

Vladimir 518: Estetika noci je neskutečně sexy

„Už futuristé či zástupci levicové avantgardy v období před druhou světovou válkou fascinovaně sledovali, jak světlo zabydluje noční města,“ říká Vladimír Brož.

Rapper Vladimir 518 se zaměřil na městské neony a sleduje příběh světla v umění od začátku 20. století. Vydává knihu Město=Médium.