Ukrajina
Základ polské východní politiky: Válka s bolševiky a smlouva z Rigy

Mírová dohoda podepsaná 18. března 1921 v Rize novou Polskou republikou a vznikající sovětskou mocí v Rusku ukončila polsko-bolševickou válku i boje ve východní Evropě. I díky ní se Poláci naučili jednat s Moskvou cílevědomě a bez pocitu méněcennosti.
TurkStream: Turecko se stává důležitou tranzitní zemí pro ruský plyn

Otevření plynovodu TurkStream od Nového roku pod Černým mořem do Turecka je dobrou zprávou pro členské země Evropské unie, protože mají jistější přístup k energiím, ale špatnou pro Ukrajinu, neboť její příjmy z velké části závisejí na tranzitních poplatcích. I pro USA, které se snaží v Evropě prosadit se svým zkapalněným plynem LNG.
Jak překrucováním historie hnědne Evropa

Letos v září europoslanci odhlasovali Usnesení o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy, v němž se tvrdí, že pouze německo-sovětská smlouva o neútočení z 23. srpna 1939 (pakt Molotov-Ribbentrop) připravila půdu pro vypuknutí druhé světové války. Tato manipulace s interpretací dějin Jana Schneidera podnítila k napsání článku.
Česko potřebuje vizi. Jde ale o to, komu bude naslouchat
Ve světě nemáme reputaci. Sice se zde žije lépe než v minulosti, navzdory tomu jsme národ druhé kategorie. A způsobujeme si to sami – českou malostí, sobectvím a závistí, říká v rozhovoru miliardář Radim Passer, který řídí realitní impérium Passerinvest.
Ukrajinci nám do Němec za lepším neutečou

Německo se chystá pracovní trh otevřít Ukrajincům. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Bude Česko ohroženo, až Německo svůj pracovní trh otevře Ukrajincům?
Současný boj za svobodu se vede špekáčky, nikoli zbraní

Revoluce v červenci 1830 byla pučem naplánovaným a krutě uskutečněným globální finančně-mocenskou superstrukturou. Co stojí za téměř 200letou cestou, na jejímž konci pozvedla alegorická žena nad hlavu místo zbraně k boji za svobodu šňůru špekáčků?
Národní energetické zájmy ustoupí společné evropské energetice

Česká energetická politika se věnuje výrobě a mixu, nikoliv dlouhodobé spotřebě energií.
Sikorski: EU podpořila Ukrajinu v kerčské krizi víc než USA

„Evropská unie je jedinou dnešní konfederací. Členské státy jsou suverénní, ale v některých oblastech delegují pravomoci na vyšší, evropskou úroveň,“ říká v rozhovoru bývalý polský ministr zahraničí Radosław Sikorski.
Česko je pro lidi z východu Evropy nejatraktivnější

Český pracovní trh je podle britské studie nejatraktivnější z takzvaných nových zemí Evropské unie. Celkem k nám v průběhu jedné a půl dekády přišlo více než 400 tisíc lidí, což je o 3,5 procenta více, než kolik jich v téže době ze země odešlo. Česko přitom nemá problémy s uzavřenými, a tudíž rizikovými komunitami gastarbeiterů.
SCHNEIDER: Evropský dvojí metr a Babiš
Evropský parlament honí Babiše. Různí euroaktivisté chtějí zvrátit výsledek českých voleb, a tak potřebují dohnat Babiše do situace, aby odešel z politiky. Píše Jan Schneider.
Státní firma Mero zvažuje prodloužit ropovod Družba do Bavorska

Podle státního přepravce ropy, společnosti Mero, by roury z Družby, která ústí do Centrálního tankoviště v Nelahozevsi u Kralup, mohly být prodlouženy podél potrubí IKL. Česko by tak mohlo posílat ruskou sirnatou ropu z nalezišť na Uralu do rafinerií na jihu Německa. Nové potrubí by snížilo naši závislost na dodávkách přes Ukrajinu.
SCHNEIDER: Kerčský incident, Husův odkaz a Krym

Referendum ze dne 16. března 2014 bylo uplatněním práva vypsat referendum, týkající se podstatných otázek pro krymské obyvatelstvo. Námitky, že se konalo za přítomnosti ruských („okupačních“) vojsk, která tam dokonce byla prý poslána, jsou zcela liché, říká ve svém článku komentátor Jan Schneider.
Jednou a dost. Vnitro plánuje nová víza

Ministerstvo vnitra chce zvát vybrané cizince na speciální víza s definitivou. Gastarbeitři je dostanou jen jednou a budou platná jen jeden rok. Nebude je možné prodlužovat, změnit ani požádat o jiné pobytové oprávnění. Stejně tak nebude možné přizvat do Česka rodinné příslušníky. Velký zájem o práci u nás mají Ukrajinci nebo Rusové.
Úpadek a pád francouzské zahraniční politiky

Francouzská zahraniční politika v uplynulých deseti let nebyla dobrá. Prezidenti Nicolas Sarkozy a François Hollande oslabili národní zájmy ve prospěch EU, NATO, USA a velkých korporací. Proto by se měla francouzská politika vrátit k ideálům páté republiky.
Jak Michaela Šojdrová odstartovala kampaň za své znovuzvolení
Pokud by poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová svůj plán myslela vážně, poskytne aspoň základní informace o mladistvých, o kterých tu je řeč.