Uhlí
Skončila doba, kdy byl stát slabý vyjednávač, ať cíleně, či ne

„Musíme mluvit s představiteli trhu, bez nich strategie nevymyslíme. Ale poslouchat, co říkají, neznamená, že si necháme diktovat. Vládní experti musejí zkoumat, zda někde není úhybný manévr, někdo nepodlehl zájmové skupině, nejede na vlně někoho, kdo ho pase,“ říká v rozhovoru nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
V úpravně vody Želivka má většinu chemikálií zachytit aktivní uhlí
Výhody aktivního uhlí jsou známé dlouho a zkušenost s ní mají třeba úpravny v Plzni či Českých Budějovicích. Pražský projekt v úpravně vody Želivka, která napájí skoro celou Prahu, část středních Čech a velký kus jižních, je unikátní jednak rozsahem a jednak tím, že ukáže, jak si aktivní uhlí s čištěním poradí v místních podmínkách.
Měl konexe v nejvyšších patrech politiky. Teď je v problémech

Výrobce těžařských zařízení Noen upadl do insolvence. Se vstupem do uvadajícího podniku, jehož majitel stojí například i za hokejovým klubem Piráti Chomutov, koketují někteří vlivní tuzemští finančníci. Jedním z nich je třeba Tomáš Pitr, kterého před lety Jiří Paroubek označil za „nepřítele státu“.
Prodej turecké elektrárny nekončí. Jedná se o dalších možnostech

Prodej hnědouhelné elektrárny Yunus Emre známé jako Adularya v Turecku, na jejíž stavbu poskytl skoro dvanáct miliard korun český stát, se zadrhl. Do soutěže o ni se nikdo nepřihlásil. Další kolo by mělo proběhnout až po tureckých obecních volbách v březnu. Přibližným termínem tendru už za upravených podmínek se jeví duben a květen.
Národní energetické zájmy ustoupí společné evropské energetice

Česká energetická politika se věnuje výrobě a mixu, nikoliv dlouhodobé spotřebě energií.
Stát má tři miliardy korun na ekologičtější topení

Stát vyhlašuje třetí vlnu pobídek na výměnu nevyhovujících kotlů. A jde i o poslední příležitost, jak si díky „kotlíkovým dotacím“ pořídit ekologičtější zdroj vytápění s finančním příspěvkem z eráru. Třetí, poslední vlna „kotlíkových“ dotací právě startuje a oproti předchozím kolům má novinku – uhelný kotel již na dotaci nedosáhne.
Skoro polovina uhelných elektráren prodělává
Podle studie britského think tanku Carbon Tracker by měla být v roce 2030 větrná a sluneční energie výrobně levnější než 96 procent produkce uhelných elektráren. A v současnosti i 21 procent uhelných zdrojů skupiny EPH, za níž stojí miliardář Daniel Křetínský, generuje vedle elektřiny také ztrátu. Čeští analytici to však zpochybňují.
Uhlí ani jádro nehrají v ukrajinské energetice podřadnou roli

Jak je na tom jaderná energie v Ukrajině, která se do historie zapsala nejhorší jadernou katastrofou v dějinách lidstva? Nakupují ukrajinské uhelné elektrárny palivo stále od proruských povstalců?
Dostavba jaderných bloků je jedním z hlavních témat politiky

Bývalý generální ředitel ČEZ a expert na energetiku Jaroslav Míl vstoupil do diskuse o dostavbě jaderných elektráren. V rozhovoru říká, že stát by měl z hlediska bezpečnosti země k věci přistupovat opatrně a pečlivě a že nové jaderné bloky by měl zaplatit polostátní ČEZ. A nabádá, aby se do jednání zapojili všichni političtí hráči.
Prodloužení provozu Dukovan je rozumné hospodaření

„Musíme přemýšlet, čím nahradíme v příštích 25 letech uhlí,“ říká v rozhovoru Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti.
Sníží zelené zdroje závislost Ukrajiny na ruském plynu?

Jaká je energetická politika Ukrajiny, trh s elektřinou a současný i potenciální budoucí podíl obnovitelných zdrojů energie? Dočká se transparentního trhu s elektřinou?
Diskuse o ceně za zvládnutí změny klimatu je jako absurdní drama

Chceme dát peníze na tuzemské továrny a výstavbu větrných elektráren, rychlou veřejnou dopravu a elektromobily, nebo je pošleme Kremlu za ropu a plyn či Kypru za uhlí, jež vytěžily firmy Pavla Tykače?
Má člověk šanci nevyloučit se z kosmicko-planetární evoluce?

Na Zemi se nyní odehrávají dvě evoluce. Přírodní, kosmicko-planetární, která je biologická, samoregulační, bezodpadová, jež stvořila i dnešního člověka. A umělá, civilizační, nebiologická, tragicky odpadová, již vytvořil člověk. Současnou civilizaci však nebude přírodní evoluce za dvě až tři generace schopná hostit. Píše Jan Foff.
Češi stále víc preferují obnovitelné zdroje energie

V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR, odpovědělo na otázku, zda mohou obnovitelné zdroje energie (OZE) nahradit jádro a uhlí, poprvé víc Čechů kladně (49 procent) než záporně (42 procent), pro 68 procent je však nepřijatelné kvůli podpoře OZE zvyšovat ceny energií.
Po roce 2025 se v Rakousku nebude vyrábět žádná elektřina z uhlí

Podle rakouského energetického experta Güntera Pauritsche Rakušané používají jako Němci pojem Energiewende, ale pokračují ve své dřívější politice. Rakousko nemá jaderné elektrárny, jen uhelné a 70 procent elektřiny vyrábí z obnovitelných zdrojů energie. Rakouská fotovoltaika se na rozdíl od Česka rozbíhá až nyní, říká v rozhovoru.