Tsunami

Japonsko: Deset let po tsunami a havárii jaderné elektrárny Fukušima

Fukušima na snímku z května 2012

Ve čtvrtek 11. března jsme si připomněli deset let od pátého největšího zaznamenaného zemětřesení v historii, jež zpustošilo Japonsko a dostalo do celosvětového povědomí název jaderné elektrárny Fukušima. Zprávy o její tragédii vystrašily celý svět.

Naděje pro Fukušimu? Volba Mezinárodního olympijského výboru.

Za úspěch se v poškozené jaderné elektrárně ve Fukušimě dá považovat už to, že velká většina chladící kontaminované vody je opravdu zachytávána a její dekontaminace se alespoň plánuje.

Situace v poškozené elektrárně Fukušima 1 není kritická, je ale pořád na hony vzdálená alespoň náznaku nějakého definitivního řešení.

Klimatolog Metelka: Příčinou povodní jsou jen anomálie počasí

Dle experta v oboru klimatologie záplavy nesouvisejí se změnou klimatu, Golfským proudem ani s vychýlenou zemskou osou.

Obnova po tsunami aneb „Porcování medvěda“ po japonsku

Zemětřesením a tsunami postižená japonská prefektura Iwate měsíc po přírodní katastrofě v dubnu 2011 a letos v září.

Až čtvrtina bilionových prostředků určených k oživení zdevastovaných regionů skončila v projektech s živelní pohromou zcela nesouvisejících.

Ondřej Hýbl 17.10.2012

Konečná zpráva o Fukušimě: Nehodu způsobil lidský faktor

Veřejné mínění se v Japonsku po havárii ve Fukušimě v březnu 2011 prudce obrátilo proti další existenci jaderných elektráren.

Společnost TEPCO patrně opravdu v okamžicích vrcholící krize zvažovala elektrárnu kompletně evakuovat a reaktory nechat napospas osudu.

Bankovní kartou jste vy

Zákazníkům japonské banky bude k identifikaci u bankomatů stačit jen vlastní dlaň. Jednou by mohla sloužit i jako „identifikátor“ jedince.

Fukušima rok poté. Seriózní informace stále chybějí.

Zahraniční novináři mohli navštívit Fukušimu 28. února. Jaderná elektrárna je již ve stavu studené odstávky, zejména díky úsilí bezejmenných dělníků, kteří při likvidaci havárie riskovali své zdraví.

„Fukušimské ticho“ trvá, píše z Japonska Ondřej Hýbl. Nedostatek informací dnes ubližuje těm, již havárii pomáhají likvidovat.

Jsme snad Bůh, abychom mohli trestat sami sebe?

Japonská vláda investovala část pomoci získané po tsunami do rozvoje velrybářské flotily. Tu máš, milá dobročinnosti i bezelstný humanisme!

Janos Sebeök 19.2.2012

Moody’s snížila Japonsku rating. Proč to politiky nevzrušuje?

Důvěryhodnost japonských státních dluhopisů padla na roveň Číny a pod úroveň Itálie, zejména díky gigantickému dluhu veřejných financí.

Japonská vláda má stále možnost půjčovat si za velmi výhodných podmínek a země by měla být schopná dostát svým finančním závazkům.

Ondřej Hýbl 26.8.2011

Kosti z popela mrtvé matky

Dvě děti vybírají z popela po kremaci kosti své matky. Oba rodiče jim zahynuli ve špatně umístěném evakuačním centru v Rikuzentakatě, v němž zahynulo na tři sta lidí.

Český fotograf Martin Hladík porušil tabu. Jeho tokijská výstava na téma důsledků tsunami však pomůže sirotkům zpět do společnosti.

Issey Miyake: slavný návrhář a pinie, která přežila tsunami

Z tvorby Isseye Miyakeho (zleva): Model z roku 1974, při němž použil liščí kožešinu a tradiční techniku saki-ori, při které se „recyklují“ zbytky starších látek; kreace z roku 1982, kterou vytvořil z materiálu na bázi tradičního ručního papíru waši; vest

Snaha Japonska o obnovu po přírodní katastrofě se stala inspirací slavného módního inovátora Isseye Miyakeho.

In a way, Fukushima is worse than Chernobyl

Jaderná elektrárna Fukušima 240 kilometrů severně od Tokia zápasí se sérií poruch v důsledku zemětřesení.

While Fukushima is no Chernobyl, the fallout has even reached the Czech Republic. But plans to expand Temelín will no doubt proceed.

Mohl za výbuchy ve Fukušimě vrtulník s předsedou vlády?

„Ne“ jaderným elektrárnám, hlásají znaky na transparentu Japonce, který svůj nesouhlas přišel demonstrovat  23. dubna před sídlo společnosti TEPCO v Tokiu.

Nedávné zemětřesení a vlna tsunami nebyly bezprecedentní. Podobná zkušenost z roku 1896 Japonce a hlavně jaderné energetiky nepoučila.

Pozor, lidské nebezpečí! Pozor, nebezpečí radiace!

Radioaktivita z poškozené jaderné elektrárny Fukušima představuje dnes pro Tokio větší hrozbu než tsunami.

Fukušimská jaderná krize neznamenala z jakéhokoli hlediska obrat či vážnější krok k novému, ekologickému světovému řádu.

Ve Fukušimě 1 se falšovala data o kontrolách a údržbě na všech reaktorech

Takto vypadá dva týdny poté, co Japonsko zasáhlo silné zemětřesení a vlna tsunami, město Ofunato v nejvíce poničené prefektuře Iwate.

Na pozadí funkčního varovného systému Japonska a statečnosti jeho obyvatel vyplouvají na povrch zprávy o pochybeních v JE Fukušima.