Těžba
Měl konexe v nejvyšších patrech politiky. Teď je v problémech

Výrobce těžařských zařízení Noen upadl do insolvence. Se vstupem do uvadajícího podniku, jehož majitel stojí například i za hokejovým klubem Piráti Chomutov, koketují někteří vlivní tuzemští finančníci. Jedním z nich je třeba Tomáš Pitr, kterého před lety Jiří Paroubek označil za „nepřítele státu“.
Novela horního zákona zvyšuje státní kontrolu těžby nerostů

Nynější horní zákon nestanovuje žádné „ale“, jímž by bylo možné soukromníkovi, který území za své peníze probádal a dodrží báňskou legislativu, zamezit v těžbě. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo novelu horního zákona, která situaci změní. Těžaři razantně nesouhlasí. Míní, že je to zásadní rána pro předvídatelnost podnikání.
Suroviny a dotace jsou navzdory selskému rozumu prokletým darem

Nejvyspělejší ekonomiky poskytují moderní vzdělávání a svobodu, v níž se daří osobní iniciativě, celoživotnímu sebevzdělávání a symbióze moderních technologií se sociálními dovednostmi.
Plná nádrž vyjde příští rok o desítky korun dráž

Průměr za republiku se celý říjen neodchýlil od 30,2 koruny za litr benzinu, nafta byla o korunu levnější. Teď se pohonné hmoty vydaly vzhůru. Ropa od začátku října podražila o šest dolarů k 62 dolarům a je nejdražší od léta 2015. Se zpožděním se to projevuje u českých benzinek.
Politický cirkus okolo těžby lithia bobtná

Těsně před volbami ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Jiří Havlíček podepsal memorandum o těžbě lithia s netransparentním zahraničním subjektem, jehož klíčovým manažerem pro Česko je Richard Pavlík, jenž pracoval v OKD pro Zdeňka Bakalu. A volič se ptá, zda někteří politici nezkusili osvědčený trik á la Appian, tentokrát s Bakalou.
Kauza OKD: Insolvenční správce chce reorganizaci

Krachující ostravskou firmu OKD se pokouší udržet při životě soudem dosazený insolvenční správce Lee Louda, a to její reorganizací. Podle něho je možné v jejím rámci pokračovat v provozu dlužníkova podniku, vytěžit zásoby a postupně a řízeně jednotlivé doly utlumovat.
Český stát by mohl od OKD koupit důl Frenštát – za korunu

O budoucnosti OKD začne jednat nový speciální tým, v němž bude sedm lidí za vládu a sedm za firmu NWR. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek oprášil loňský nápad zestátnit bonitní a zatím nevyužívaný důl Frenštát, který OKD musí draze udržovat v zakonzervovaném stavu. Podle něho má pro stát smysl si jej udržet jako strategickou rezervu.
Česká republika by měla zvýšit své zásoby měnového zlata

Mnoho států se připravuje na nový finanční systém, jehož základ by měl tvořit návrat ke zlatem krytým měnám. Česko bude čelit této globální změně, na niž však zemí není připravené.
Sto padesát let s ropným trhem: Od Venezuely po břidlice

Trh s ropou není neměnný. V předchozí exkurzi jsme se dozvěděli o prvním ropném boomu v USA či nejznámějším ropném magnátovi Rockefellerovi. Nyní se budeme věnovat zemím, kde se ropa po 2. světové válce těžila stále více, zejména Blízkému východu.
Sto padesát let s ropným trhem: Od „oleje ze skály“ k Sedmi sestrám

Dvoudílné putování stopadesátiletou historií ropných trhů poodhalí, nakolik se ty dnešní liší od svých předchůdců, a pomůže pochopit, jak se současné trhy mohou změnit.
Jak se přepisují těžební limity...

Vaše připomínky očekávám nejpozději do deseti pracovních dnů. Pokud nebudou vloženy, budu považovat vaše stanovisko za souhlasné. Dopis s touto výzvou odešel letos 12. srpna z kanceláře ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) do všech ostatních resortů. Takovým způsobem se nyní rozhoduje o prolomení limitů povrchové těžby uhlí.
Jak obsadit důl aneb Vzpoura proti oteplování

Od vytouženého rypadla dělí aktivisty dvě stě metrů a kordon policistů. Není jiné možnosti než zkusit vyšplhat na další platformu a nadběhnout je... Reportáž Kristiny Klosové.
USA mohou posílit postavení ropné velmoci

V důsledku břidlicové revoluce se USA staly světovou jedničkou v produkci ropy i zemního plynu. Kdyby platila tvrzení skeptiků, měli být dnes Američané na kolenou. Američtí těžaři sice zpomalili, ale nabírají síly a zvyšují efektivitu.
„Zlato“ pro 21. století

Jak by vypadal režim, ve kterém by diktátor zakázal takzvané vzácné zeminy? Například by se tam hůře dýchalo, nedostávalo kvalitních magnetů či by se musela změnit technologie výroby počítačových čipů... A to ani netušíme, k čemu všemu by se vzácné zeminy daly použít v budoucnu.
Americký plyn svobody

Ruská okupace ukrajinského Krymu vzbudila mezi širší veřejností zájem o rozsah naší závislosti na ruských energetických dodávkách. Náš návyk na zemní plyn z východu si pak mnozí dali pochopitelně do souvislosti s břidlicovou revolucí, která zaplavila USA levným plynem. Nemohl by americký zemní plyn snížit naši energetickou závislost na nevypočitatelném Kremlu? ptá se Jakub Kučera.