Tálibán
Afghánistán lze dobýt, nelze mu ale vládnout
Svou vojenskou přítomností vytváříme dnes jediný raison d’étre Tálibánu. V zemi nezavládne klidná atmosféra, pokud si to Afghánci nevyřeší mezi sebou, říká v rozhovoru bývalý český velvyslanec v Afghánistánu Petr Pelz.
Velvyslanec v Afghánistánu: Útoky nesměřovaly jen proti Čechům

„Náčelník generálního štábu Aleš Opata má pravdu, že útok byl veden primárně na koaliční jednotky. Tálibán se na svých webových stránkách chlubí, že zaútočil na americké vojáky. O Češích dosud nepadlo ani slovo,“ říká v rozhovoru český velvyslanec v Afghánistánu Petr Štěpánek, jenž ho poskytl ve vrtulníku na cestě ze základny Bagrám.
NATO zvažuje opět posílit své jednotky v Afghánistánu
Už 16 let trvá mezinárodní boj proti islamistům v Afghánistánu, v němž krváceli a umírali i čeští vojáci. Vystřídaly se jich tam tisíce. Schválený plán zahraničních misí české armády počítá letos s nasazením 270 vojáků a příští rok s kontingentem do 250 vojáků a přesně nespecifikovaným výhledem na rok 2019.
Muslimské bratrstvo hnací silou radikálů? Zavádějící představa

Představa, že Muslimské bratrstvo je motorem blízkovýchodního radikalismu a že je za migrační vlnou do Evropy, je hodně nepřesná.
Ten, který rozlítil zpravodajce i džihádisty

Bývalý radikální islamista, později dánský spolupracovník několika západních špionážních agentur Morten Storm před časem zveřejnil svůj kontroverzní příběh, čímž pobouřil zrazené džihádisty i své dosavadní šéfy ve zpravodajských službách. V rozhovoru zdůvodňuje, co ho k tomu vedlo.
Osvobození Češek: Trpělivá práce a zákulisní vliv Kataru

V záchraně dvou Češek unesených v Pákistánu sehrála významnou roli turecká humanitární organizace IHH. Může však být trochu jiná, než se předpokládalo. Jak zjistily LN, ve skutečnosti totiž mohl vysvobození – a to v Afghánistánu – diskrétně zařídit arabský emirát Katar.
Džihádistický střet o duše i peníze

Teror v Paříži a dění v Afghánistánu nebo v Sýrii jsou výsledkem procesu, který mohou ve svůj prospěch využít i západní tajné služby. Jde o vnitřní rozbroje a soupeření o vliv mezi rozhádanými radikálními islamisty. Zdá se, že k jemenské odnoži al-Káidy měli džihádisté vraždící novináře blíž než k Islámskému státu. Píše Břetislav Tureček.
Aféra Nagyová: Abychom ve Strakovce neměli Afghánistán

Události kolem expremiérovy šéfky kabinetu obnažují bezpečnostní riziko, jímž je vláda, která si neví rady se zpravodajskými službami.
Byrokracie versus Tálibán: Tlumočníci spojenců svádějí boj s časem. O azyl.

Vlády západních spojenců čelí tlaku veteránů z Afghánistánu, kteří naléhají na poskytnutí útočiště tlumočníkům vystaveným mstě Tálibánu.
Bude generál Sísí novým Mubarakem?

Pod pyramidami se etabluje nový vojenský vládce Egypta, který má k islámu blíž než jeho předchůdci.
Nešťastný týden české politiky

O „ústavních zvycích“, nápadech předsedkyně sněmovny, Zemanově pozdravu muslimům a zmatení slov.
Američané v Afghánistánu se Rusům hodí
Zatímco za odchod z Iráku bylo americkému prezidentovi Obamovi tleskáno, jeho plán na stažení z Afghánistánu se setkává s pochybnostmi.
Jak koaliční síly v Afghánistánu prohrávají válku s islamisty na Twitteru
Tálibáncům se daří díky internetu to, co generace mudžahedínů před nimi řešila naváděnými protiletadlovými raketami.
USA chtějí vyhazovat peníze v Afghánistánu. I poté, co se stáhnou.
Udržení afghánské armády a policie v provozu po roce 2014 přijde na čtyři miliardy dolarů ročně. Většinu zaplatí Američané.
Jestli vás vyhodí do povětří Tálibánec nebo al-Kájda, je celkem jedno

Čeští podnikatelé zatím mají v Afghánistánu komparativní výhodu. Je jen na nás, zdali ji budeme umět využít, míní velvyslanec Petr Pelz.