Svoboda projevu
Česká televize versus SPD aneb Lid versus Larry Flynt po česku

Předseda Rady ČT Pavel Matocha vysvětluje, proč kontrolní orgán veřejnoprávní televize byl nucen konstatovat, že v případě reprezentace SPD ve vysílání porušuje Česká televize zákon.
Pablo Hasél vedle Johna Lennona

Španělský rapper Pablo Rivadulla, známý pod uměleckým jménem Pablo Hasél, který vyznává krajně levicové hodnoty, má jít do vězení za urážky královské rodiny a podporu extrémistických hnutí. Výzvu na jeho podporu někdo nasprejoval na Lennonovu zeď v Praze.
Internetoví giganti mohou bránit nenávisti. Ale musejí mít pádný důvod

Není třeba vymýšlet nové zákony pro boj s fake newsi, stačí, když se IT svět naučí respektovat ty současné. Třeba tím, že stanoví jasná a férová pravidla, a bude je důsledně vymáhat.
Svoboda projevu je třeba i v době koronavirové pandemie

Ve svobodné společnosti vždy bude někdo, kdo lže na internetu a v politice, vždy budou fake news a budeme muset argumentovat. Nutí to hledat pravdu.
Sociální sítě by neměly být arbitry, co lze, či nelze veřejně říkat

Sociální sítě plní roli ulic, náměstí, médií a televize. Otázkou je, jak zajistit svobodný veřejný prostor, vede-li se většina komunikace na platformách ovládaných soukromými subjekty. Především však na to, co lze veřejně říkat, máme demokraticky volený zákonodárný sbor, Ústavu a zákony.
Západní civilizace ničí sama sebe

Kampaň Me Too a hnutí Black Lives Matter upozorňují na vítězství ideologie rovnosti skupin nad hodnotami, jako je rovnost příležitostí či spravedlnost. Tento vývoj je možný, protože zanikla morálka a úcta k rodině, národu a státu.
USA: Vyrovnávání se s minulostí přerostlo do orgií agresivní tuposti

Zdá se, že USA a některé západní země postihla nákaza potenciálně srovnatelně nebezpečná jako koronavirová epidemie. Je to nekonečné vyrovnávání se s minulostí, navíc pod praporem politické korektnosti. Rozmáhá se totalitní myšlení, jež jsme si spojovali s nejtvrdšími diktaturami.
Žádný orgán státní správy nemůže žádat smazání internetového obsahu

Kauza Jaroslava Duška vyvolává diskuse o svobodě projevu a umělecké tvorby, ale v tomto případě je jedno, zda šlo o projev umělecký, či neumělecký – veřejná moc neměla možnost proti němu jakkoliv zasáhnout.
Česká republika by se mohla stát vzorem v obraně svobody slova

Svoboda slova je civilizační výdobytek pro všechny, proto je třeba ji bránit společně. Nestačí, že ji garantuje Ústava. Bylo by velkou chybou, kdyby se zpolitizovala a stala dalším předmětem sporů, kdy si znesvářené strany rozdělí, kdo je pro a proti.
Progresivisté na západních univerzitách potlačují jiné názory

Stoupenci nové levice ovládající většinu západních univerzit a médií jsou extrémně netolerantní k jiným názorům i faktům. Kritici politické korektnosti, odpůrci uzákonění manželství homosexuálů či skeptici ke klimatické změně jsou vytlačováni z veřejné diskuse.
Devět etap na cestě k dekonstrukci rodiny a pojetí muže a ženy

Stoupenci návrhu – Aliance pro rodinu –, aby manželství jako svazek muže a ženy bylo zakotvené Ústavou, uspořádali mezinárodní seminář na téma Proč potřebujeme ústavní definici manželství. Vystoupil na něm i právník a sociální pracovník Jan Petr Kosinka, jehož projev celý zveřejňujeme.
Internetoví giganti vyhlásili válku konzervativcům

Kdo nesouhlasí s pokrokovými názory, je ostrakizován a umlčován, respektive je mu bráněno v účasti na platformách, jako je Facebook či Twitter. Big Tech útokem na konzervativce ohrožují svobodu projevu.
Lidé se přestěhovali do virtuálního prostoru, právo nikoli

„S pravdou máme potíže. Doba internetu a sociálních sítí to téma otevřela – a odpověď na ně nedala. Co se týče nenávisti na internetu, mám jasnou linii, odkud nechráním svobodu slova: pokud někdo produkuje špínu na úrovni, kterou zakazuje zákon,“ říká v rozhovoru eurokomisařka Věra Jourová.
V transcendentním řádu světa od nepaměti náležíme pravdě

Liberální právní stát je vydán zejména ve svobodě projevu na milost a nemilost svých občanů, kteří mají rozdílné názory, přičemž se předpokládá jejich korekce na základě pravdivých faktů. Jenže žijeme i ve věku oblbování lidí na internetu a sociálních sítí.
V hodnocení nelze odlišný názor nahradit kritickým myšlením

Pokud chceme více kritického myšlení, musíme budovat prostor pro konstruktivní nesouhlas a otevřenou svobodnou diskusi, v níž se můžeme učit argumentovat beze strachu, že se zmýlíme, a kde mohou být tvrdé názorové konfrontace.