Švédsko
Finsko jako Československo mezi Hitlerem a Stalinem
Román Chiméra 38 švédsky píšícího finského spisovatele Kjella Westöho se vrací na konec třicátých let 20. století, kdy se schyluje ke druhé světové válce. Jde sice o příběh realistický, ale je plný přeludů a klamných představ. Na to, co se stalo v minulosti, již myslí málokdo. A to, co brzy přijde, si zase málokdo dokáže představit.
Koronavirová pandemie internetové hudební platformy příliš nezasáhla

Ještě před čtyřmi lety si část vydavatelů myslela, že dokáže zabránit vývoji odvětví, jež dnes vydělává díky streamování singlů a alb, zatímco globálně má kultura kvůli covidu stopku.
Státy se zásobují očkováním proti covidu. Vakcínu objednalo i Česko

Testy vakcíny proti nemoci covid-19 jdou do finále. Firma AstraZeneca je s testováním zatím zřejmě nejdál. Evropská unie u ní poptala 300 milionů vakcín, jež se mají rozdělovat podle počtu obyvatel členských zemí. Česko má nárok na 7,5 milionu vakcín, ale objednalo jen tři miliony dávek. První dodávku by mělo obdržet do konce roku.
S jistotou o novém koronaviru mnoho nevíme. Mohlo ale být daleko hůř

Na epidemii choroby covid-19 lze s jistou dávkou optimismu najít i pozitivní stránky. Vzhledem k dostupným informacím je možné usoudit, kdo udělal co dobře, a který nápad se ukázal scestný.
V nové realitě budeme možná žít poměrně dlouho

Už máme dost zkušeností, abychom příště nemuseli „vypínat“ celou zemi, tvrdí v rozhovoru lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví, odborník na zdravotnickou ekonomiku a jeden ze spoluautorů chytré karantény Pavel Hroboň.
Jak opravit mrtvicí poškozený mozek a obnovit nervová spojení

Švédští vědci zhojili potkanům mozek poškozený mrtvicí transplantací lidských buněk vypěstovaných v laboratoři, čímž jim vrátili vládu nad ochrnutou končetinou.
Nemocnice potřebují peníze. Epidemiologické bludy ale nejsou nutné

Skutečnost, že zdravotnictví se – mimo mnohé jiné – týká peněz, je nabíledni. Tak se o něm bavme jako o ekonomické činnosti. Ale nepoužívejme k tomu vějičku nemocí tak, že některé budeme malovat načerno a jiné zlehčovat.
Německo a koronavirová pandemie: Informační chaos a ekonomický šok
Tlak na německou politiku, aby opatření tlumcí ekonomiku uvolnila, je legitimní. Debata, zda upřednostnit ekonomiku před rizikovými skupinami a případnými úmrtími, je zlomem v demokracii, v níž mají všichni stejná práva. Tato úvaha je tou největší škodou způsobenou koronavirem.
Jak si ČSSD odnesla ze státního rozpočtu hromadu hotovosti navíc

Šéf ČSSD Jan Hamáček krizi kolem obsazování ministra kultury využil k tomu, že jeho ministři dostali od ministerstva financí mnoho miliard navíc.
Dožití ve zdraví v Česku odpovídá zhruba průměru Evropské unie

Dnešní děti čeká v průměru o osm let delší život než padesátníky. Prodlouží se jim však jenom počet prochuravěných let. Muž ročník 1962 měl při narození naději na 62,8 zdravého roku života, chlapeček narozený v roce 2015 však jen 62,4 roku. U holčiček je délka roků prožitých bez zdravotního omezení i po 50 letech stejná: 63,7 roku.
Severoatlantická aliance se vrací na sever

Norsko sice tvrdí, že ho Rusko neohrožuje, navzdory tomu posiluje obranu. I proto se zde v říjnu a listopadu odehrálo cvičení NATO Trident Juncture.
Kolaps liberální demokracie je z dlouhodobého hlediska nutný

Sedm nezpochybnitelných faktů poskytuje znepokojivý obraz. Hlavním důvodem krize současných liberálně demokratických sil je, že nejsou liberální ani demokratické.
Švédsko: Svět, kde na bankovku nenarazíte

Masivním přechodem k cenným jedničkám a nulám proslulo Švédsko, kde bezhotovostně přijímají milodary i žebráci či kostely. Jak ale ve skutečnosti vypadá „cash-free“ národ a je pravdivá „bezhotovostní pohádka“, nebo pořád platí, že Cash je král?
Úkol pro státy Evropy v roce 2017: Územní integrita a suverenita

Prognózu vývoje zemí by neměla ovlivňovat ideologie, ale jen výsledky – žádné zájmy jiných, pouze obhajoba suverenity a územní integrity vlastními silami.
Švédská centrální banka chce vydávat digitální měnu

Švédsko zvažuje zavedení digitální měny. Pokud k tomu dojde, bude to revoluční změna. Digitálních měn je sice na světě několik stovek, včetně nejznámějšího bitcoinu, za žádnou z nich však nestojí centrální banka.