StB
Arcibiskup Josef Karel Matocha: Připomínka internace po 70 letech

Na Velikonoce v roce 1950 zavřel komunistický režim do domácí izolace olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochu. Prožil v ní posledních jedenáct let svého bohatého a statečného života, což v současné koronavirové karanténě rezonuje.
Učit se o totalitě zážitkovou hrou aneb Labyrint světa a ráj srdce

Namísto poukazování na zločiny komunismu nebo na aspekty ukazující nefunkčnost bývalého systému, nechal organizátorský tým Letní akademie Discover 2019 své studenty zahrát zážitkovou hru o životě v totalitním režimu, aby prožili jeho každodennost. Píše jeden z organizátorů Martin Hájek.
Jak to bylo ve výtvarném umění za totality

Nejen „zakázané výtvarné umění“ a veřejné postoje, ale i skutky jeho protagonistů jsou málo známé. Tuto mezeru se snaží ve své knize Výtvarné umění a jeho subverzní role v období normalizace: Demytologizační a detektivní příběh zaplnit Mirek Vodrážka.
MAKRLÍK: O co usiluje Andrej Babiš

Po roce 1989 mohl Andrej Babiš buď zůstat zaměstnancem nějakého podniku zahraničního obchodu, nebo se udělat pro sebe. Zvolil druhé. Na rozdíl od jiných, kteří se touto cestou vydali, vytvořil své impérium legálně, podle legislativy vytvořené Klausovou, Zemanovou a dalšími vládami.
MAKRLÍK: Ať demonstranti proti Babišovi počkají do příštích voleb

Jak je možné, že Andrej Babiš získal v demokratických volbách takovou podporu?
SCHNEIDER: Proti Babišovi je vedena cílená a komplexní kampaň

Bratislavský krajský soud zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích Státní bezpečnosti. Komentátor Jan Schneider upozorňuje na neobvyklý postup soudu a tvrdí, že je součástí cílené a komplexní kampaně proti Babišovi. Podle Schneidera je třeba se proti takovému postupu principiálně distancovat.
Kauza Babiš: Ústavní soud nezrušil rozsudek Okresního soudu

„Ústavní soud zrušil jen rozhodnutí Nejvyššího a krajského soudu,“ říká v rozhovoru bratislavská Advokátní kancelář agner & partners zastupující v „lustračním“ sporu Andreje Babiše.
SCHNEIDER: Slovenský Ústavní soud se asi zbláznil

Slovenský Ústavní soud vytvořil svým rozhodnutím v kauze spolupráce Andreje Babiše se Státní bezpečností právní vakuum a rozvrátil dosavadní slovenskou právní praxi do těžko odhadnutelné míry, což může mít nečekané a dalekosáhlé důsledky.
Disidentství mladé studenky, jež vyústilo v tragédii

Na podzim 1977 napsal folkový zpěvák Jaroslav Hutka fejeton Poprava květinky o pronásledování a vyloučení Lilian Landové ze Socialistického svazu mládeže, aniž by tušil, jak ukončí život studentka, již poznal na svých koncertech. Její střet s bývalým režimem skončil ve 20 letech sebevraždou z 25. na 26. června 1979. Píše Luboš Švec.
Patočkově filozofii dějin nelze vytýkat eurocentrismus

Před 40 lety – 13. března 1977 – zemřel po výsleších na StB kvůli setkání s tehdejším nizozemským ministrem zahraničí Maxem van der Stoelem filozof a jeden z prvních mluvčích Charty 77 Jan Patočka. Filozof Ivan Chvatík se v rozhovoru zamýšlí nad významem tohoto setkání i nad Patočkovým odkazem.
Nejinformovanější Evropan, který musel být zlikvidován

Když 1. října 1951 zemřel na selhání srdce český kapitán avantgardy Karel Teige, zůstala po něm legenda, přičemž veškerý jeho majetek zabavila StB. Nespáchal tedy sebevraždu, jak se dlouho myslelo.
Jan Schneider: Ústav paměti národa hraje svinskou hru

Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání Ústavu paměti národa (ÚPN) proti rozhodnutí nižších soudů, dle nichž je Andrej Babiš evidován jako agent Státní bezpečnosti, jako neoprávněně. Komentátor Jan Schneider si všímá rozporuplné argumentace ÚPN.
Jsem starý bílý rozhněvaný muž

Na jaře to bylo pět let, co loterijní společnost Sazka skončila v konkurzu. V důsledku pádu ji tehdy opustil její dlouholetý šéf Aleš Hušák. Dnes o tom všem píše knihu, a navíc překvapivě rozhodl kandidovat v podzimních volbách do Senátu za hnutí Nezávislí.
Kdo je Jana Lütken aneb „Aneta“ v Rittigově příběhu

Češka s dánským pasem Jana Lütken, která byla předvolaná ke svědectví v kauze Iva Rittiga a jež žije ve švýcarském kantonu Zug, se prý ale do Česka v následujících měsících nechystá.
Je Kalousek ruský špión?

Jan Schneider netvrdí, že Miroslav Kalousek je ruský špión, pouze vznáší tuto otázku a vysvětluje proč.