Státní rozpočet

Kam zaúčtovat církevní restituce?

Kvůli církevním restitucím se zpětně měnilo účetnictví. Navíc se to moc nepodařilo, takže bylo dlouho možné najít dvě různé účetní závěrky.

Státní garance za úvěry před privatizací ohrožují splnění kritérií EU

Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem je z hlediska deficitu rozpočtu v roce 2013 spíše optimistické. Přesto hrozí, že kýženého schodku do 3 procent HDP se dosáhnout nepodaří.

Případ pohledávek se státní garancí může ohrozit snahu Česka o ukončení řízení o nadměrném deficitu, které s ČR vede Evropská unie.  

Povodně: Odkud poplynou peníze, až voda opadne

Pohled od Sovových mlýnů na pražské Kampě na most Legií, 2. června 2013.

Odkud se budou brát zdroje na škody způsobené povodněmi? ČESKÁ POZICE zpracovala rychlou analýzu možných rozpočtových dopadů.

Kam zmizely konzultační a právní služby pro stát?

Vykazované náklady státní kasy na pořízení právních a konzultačních služeb dramaticky poklesly. Je otázka, zda se jen nepřesunuly jinam.

Státní administrativní budovy: Miliardová díra na peníze

Vláda nemá relevantní údaje o kancelářských prostorách ve státním vlastnictví ani o výdajích na jejich správu. Má pouze sedm let stará data.

Kapitalismus možná naráží na své limity

Dle studie organizace South Centre politika úsporných opatření od přelomu let 2009 a 2010 mnohem více zasahuje ekonomiky rozvojových států.

Jan Čuřík 27.5.2013

Zdravotnictví žádá více než 5 miliard navíc

Ministr Heger své požadavky na vyšší příjmy do zdravotnictví přetavil do konkrétního návrhu.

Hrozí poslancům vazba kvůli porcování medvěda?

Při čtení rozhovoru se státním zástupcem Jirátem, který má na starost případ „Rath“, by mělo v poslancích hrknout jak ve starých pendlovkách.

Bilance druhé války v Iráku: Deset let cesty nikam

Vojenská invaze, jež začala 20. března 2003, rozebrala Irák na nejmenší díly jako hrad z Lega. Lze zemi někdy v budoucnu sestavit nazpět?

Jan Čuřík 27.3.2013

ČSSD: Nový začátek, nebo začátek konce pro naši zemi?

Pozvolna se rozběhne předvolební kampaň. A v agitaci konkurenčních politických stran se může objevit i slogan „ČSSD chce zničit živnostníky“.

„Platím daně jako kráva. A stát hospodaří jako dobytek.“

...z odpovědí na otázku, zda byznysmeni přispějí do „Zemanova“ fondu na snížení státního dluhu.

Podivný způsob, jak pomoci státnímu rozpočtu: prodej zámku Štiřín

Ředitel příspěvkové organizace Zámek Štiřín Václav Hrubý se domnívá, že částka 329 milionů korun je asi desetkrát nižší, než by mohl stát získat.

Materiál schválený vládou vyčísluje úsporu z transakce na 329 milionů korun. Dle odhadů mají ale nemovitosti hodnotu kolem třech miliard.

Superministerstvo hospodářství: Další čerstvá potrava pro „modré ptáky“?

Polovina vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ považuje za správné sloučení ministerstva dopravy s resortem průmyslu a obchodu.

S Evropou, anebo na periferii? A co když otázka vůbec takhle nezní?

Odpovídalo 128 vrcholných manažerů firem.

Manažeři oslovení ČESKOU POZICÍ jsou nejednotní v názoru, zda by ČR měla, či neměla přistoupit k evropské smlouvě o fiskální odpovědnosti.

Fórum Věda žije! odmítá, že je placeno Akademií věd

Mladí vědci sdružení ve Fóru Věda žije! chtějí poukazovat na přešlapy reprezentantů vědní politiky. A ti je pochopitelně nemají v lásce.