Státní dluh
DEBATA Jana Macháčka: Po pandemii asi přetrvá zájem o veřejné zdraví

Leckdo si myslí, že po pandemii propadneme telemedicíně. Jiní, že lidé budou doma, nastydnou-li. Další, že budou čistotnější, a roušky a respirátory zůstanou ve veřejné dopravě. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co podstatného zůstane po skončení koronavirové pandemie?
Svět se změnil. Z pandemií v minulosti se poučit nelze

Omezení styků jako řešení koronavirové pandemie přestává s nárůstem nespokojenosti a únavy lidí fungovat. Nezmění-li se strategie, zdá se, že s novými mutacemi zůstane omezení styků navždy.
Státy se nesmějí bát zadlužit, má-li to smysl
Americká fiskální pomoc ekonomice v pandemické krizi je razantnější než v Evropské unii. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Mají mít členské státy unie odvahu se více zadlužovat? Za jak dlouho se má EU vrátit k maastrichtským kritériím, respektive kritériím Paktu stability a růstu?
Předkrizová úroveň zadlužení státu se jen tak nevrátí
V průběhu letošního roku a dvou rozpočtů se rozplynula kritická hranice – náš dluh na HDP byl loni 30,2 procenta a letos se pravděpodobně dostane na 40 procent. Brzda počítá s tím, že není třeba ji sešlápnout, je-li situace krizová, což je. Dokážeme se vrátit a znovu brzdu zavést?
Finanční záhady bankovnictví
Nejhorším důsledkem koronavirové krize bude astronomické zadlužení českého státu. Všichni stojí s nastavenou dlaní – státe plať!
Současných vládních opatření se už nezbavíme
Česká vláda schválila kurzarbeit. Je vždy dobré, že vznikne systémový nástroj, který může být spuštěn, je-li třeba, a nahradí jednorázový. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Bude těžší podpůrná ekonomická opatření rušit než zavést? Podaří se návrat k předkrizovému ekonomickému růstu?
Zvláštní svět financí: Země se topí v dluzích, panika není třeba

Ratingová agentura Fitch zveřejnila nová úvěrová hodnocení zemí – ze 119 dostalo 33 horší hodnocení, 40 má horší výhled, zbytek včetně Česka zůstal beze změny. Horší veřejné finance nejsou stejnou hrozbou jako kdysi. Otázkou je, kdy zastavit.
Koronavirová krize: Každá výjimečná situace představuje příležitost

Události, jako je současná koronavirová pandemie, v minulosti transformovaly světovou ekonomiku. Černá smrt zabila v Evropě třetinu populace, ale navyšováním mezd odstartovala inovace a rozpad feudálního systému.
Koronavirová krize: Rozsáhlý deficit veřejných financí je správný

V případě aktuální krize, jejíž původ je v reálné ekonomice, by měla hrát prim politika fiskální. Její reakce však musí být rychlá, rozsáhlá a přesvědčivá. Vyšší výdaje státu spojené s fiskálním programem na podporu ekonomiky nevyhnutelně zvýší veřejný dluh.
Dluh českého státu od roku 2013 navzdory malým výkyvům stále klesá
Státní dluh České republiky se loni podle ministerstva financí zvýšil o 18,2 miliardy korun a dosáhl 1,64 bilionu korun. V roce 2013 činil 1,683 bilionu, o 43 miliard více než na konci loňského roku. Vzhledem k výši státního rozpočtu, jehož naakumulované schodky tvoří rozhodující část dluhu, je loňské absolutní zvýšení velmi malé.
Britská fiskální expanze se zdá rozumný nápad
Velká Británie se chystá k fiskální expanzi i za cenu velkých rozpočtových schodků. Ty mají především financovat investice do infrastruktury. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Může být fiskální expanze Británie úspěšná?
Globalizace přináší novou moc, jež převažuje nad státem

Česko připomíná děravý hrnec, z něhož unikají peníze i ve formě dividend. Pokud by ekonomové chtěli současný únik peněz z Česka omezit, nebudou to mít lehké. Moderní globální ekonomika je totiž na volném pohybu kapitálu založená.
Problém Evropské unie: Jak pokračovat se společnou měnou euro

Diskuse o euru a jeho budoucnosti budou v příštích pěti letech živé. Nejasné směřování Evropské komise ohledně eura by mělo tvrdé dopady, proto bychom neměli zavírat oči před mračny nad ním.
Hodnocení dlužnické spolehlivosti Česka se zlepšilo o jeden stupeň
Po 17 letech se Česko dočkalo zvýšení úvěrového ratingu od jedné z nejvýznamnějších světových agentur. Americká Moody’s ocenila snižující se zadlužení země, pozitivní hospodářský vývoj a také reformy na trhu práce a v oblasti podpory výroby s vyšší přidanou hodnotou známkou Aa3. Navíc změnila výhled ratingu z pozitivního na stabilní.
Zamýšlené financování Národní investiční plán významně nenaplní

Fond národního rozvoje ČR, jejž ohlásil premiér Andrej Babiš, by měl být jedním ze zdrojů financování Národního investičního plánu ČR. Kapitál do tohoto fondu by měl být z dobrovolného odvodu z dividend českých bank, investorem tedy i jejich akcionáři. Každá koruna je dobrá, ale toto financování sporné.