Spotřebitelé

Věra Jourová: Zneužívání dat se přesunulo do digitální sféry

Kandidátka české vlády na eurokomisařku Věra Jourová.

Domoci se ochrany soukromí před internetovými giganty bude v Evropě mnohem snazší. Reformu ochrany soukromí v EU připravuje česká eurokomisařka Jourová. „Revoluční změna je to proto, že se člověk dovolá pomoci ve své zemi,“ říká také v rozhovoru.

Mýty kolem regulace cen vody

ilustrační foto

Konec kalendářního roku se v našich krajích nese kromě celé řady jiných tradičních mediálních a politických témat také ve znamení diskusí o cenách vodného a stočného na rok následující. Téměř všechny však opětně prokázaly, jak málo u nás o tvorbě cen vody víme a jak je díky tomu možné velmi snadno manipulovat laickou veřejností.

Petr Havel 6.11.2014

Povinná hlášení o dovozu potravin: Více škody než užitku?

potraviny

Je jedno, jak dlouho budou inovované nahlašované povinnosti platit. Ministr zemědělství Marian Jurečka mluví o konci letošního roku. Ale i když opatření skončí, v paměti všech potenciálních obchodních partnerů ČR zůstane. A určitě déle, než je funkční období vlády, jež toto opatření přijala. Píše Petr Havel.

Petr Havel 29.9.2014

Vylepšený zákon o potravinách: O čem se nemluví

potraviny

Poté, co začne od 1. ledna 2015 platit dlouze diskutovaná novela zákona o potravinách, se spotřebitelé v naší zemi dozvědí celou řadu nových a pro své rozhodování jak při výběru potravin, tak pro své zdraví potřebných údajů. S předstihem je přibližuje analytik Petr Havel.

Petr Havel 1.7.2014

Phablet aneb Kde končí počítač a začíná telefon?

Phablet, notebook, tablet...

Klesají prodeje osobních počítačů, trh mobilních telefonů vykazuje známky saturace, růst čeká snad jen multimediální tablety. Zažívá segment koncových výpočetních a komunikačních zařízení krizi? Nebo jen podléháme agitaci analytických společností?

Kdo rozhoduje o ceně vodného a stočného? Konečné slovo má stát.

O co pomaleji bude zdražovat voda v nejbližší budoucnosti, o to rychleji se její cena zvýší v budoucnosti vzdálenější, píše Petr Havel.

Intervence ČNB může pomoci odbytu českých potravin

Výrobci potravin získali nečekaný impuls k využití výhody domácího prostředí, kterou však zřejmě v nějaké míře zaplatí konečný spotřebitel.

2013 – přelomový rok pro spotřebitele i voliče

Čeští občané, alespoň nezanedbatelná část z nich, přestávají být ovce, komentuje Patrik Nacher.

Agrofert naráží na hranice tuzemských možností

Andrej Babiš kupuje v Německu pekárny Lieken. Při tuzemském pojetí monopolů mu nic jiného než expanze za hranice nezbývá, píše Petr Havel.

Petr Havel 2.3.2013

Potravináři chystají bitvu s mýty o kvalitě svého zboží

České potraviny jsou méně kvalitní, oproti zahraničí jsou k dispozici v omezeném výběru, a ještě k tomu předražené. Je to pravda, nebo ne?

Petr Havel 12.2.2013

Jednotná kontrola potravin? Cíl, jenž se byrokratům nemůže líbit.

Změny kompetencí v dozoru nad výrobou potravin jsou správné, i když mohou dočasně způsobit ještě větší chaos, než je dnes, píše Petr Havel.

Petr Havel 17.12.2012

Sucho asi opět zdraží potraviny

V Rusku odhadují tamní experti v některých oblastech pokles hektarových výnosů pšenice až o polovinu (na snímku suchem a kobylkami zdevastovaný lán pšenice u Stavropolu).

V současné sezoně se v praxi naplnil poněkud omšelý slogan, že největším nepřítelem zemědělců je jaro, léto, podzim a zima.

Petr Havel 14.9.2012

Vyšší DPH na potraviny nepomohlo nikomu. Proč jen to u nás nikdo nechápe?

Jsou to prý obchodní řetězce, jimž vzrostly marže po růstu DPH na potraviny. To je polopravda a z ekonomického pohledu hloupost.

Petr Havel 14.9.2012

Energetický regulátor chce zastavit podporu zelených zdrojů od roku 2014

Proud z obnovitelných zdrojů energie postavených po 31. prosinci 2013 by přišel o zvýhodněnou výkupní cenu.

Pavel Pokorný 25.4.2012

Státní veterinární správa začala kontrolovat vepřové maso z Německa

Varování Bavorského úřadu pro zdraví a bezpečnost spotřebitele: Vepřové maso obsahuje nebezpečná antibiotika!