Společnost
Má přednost provozování kavárny, nebo ochrana před koronavirem?

Demokratické země mají ve svých základních dokumentech v různých podobách tři pilíře společnosti – svobodu jednotlivce a skupiny, ochranu zdraví a volnost podnikání. Zatím protagonisté zdraví, ekonomiky a svobody si melou tu svou. Vše však má nějaké řešení. Chce to pouze naslouchat, domluvit se a dohodu vymáhat. Píše Miroslav Palát.
Jak uchránit a rozvíjet český národní stát i v budoucnu

Stanislav Balík a Vlastimil Podracký ve své knize Idea českého národního státu třetího tisíciletí formulují český národní úděl jako kulturní zachování, přičemž vycházejí z odkazu Tomáše Garrigua Masaryka a jeho pojetí humanismu. Zdůrazňují návrat k národní pospolitosti a k obranným mechanismům, které vznikly v průběhu jejího vývoje.
Buďme pozitivní!

Na obrázku na zdi v Praze 4 u Kongresového centra oči pláčou a ústa vyjadřují smutek, avšak nápis jasně vzkazuje, abychom zůstali pozitivní. Tento růžový oxymóron z doby koronavirové pandemie přesně vyjadřuje pocity většiny lidí.
Čechům by měla chuť na bydlení na úvěr vydržet i na začátku roku 2021

Hypoteční trh má za sebou rekordní rok. Nebývalý zájem o hypotéky podpořila v roce 2020 také Česká národní banka, jež v dubnu zmírnila doporučující pravidla pro jejich poskytování. Pro získání hypotéky stačí úspory ve výši deset procent hodnoty nemovitosti. Zájem Čechů o vlastní bydlení zůstane poměrně vysoký, ale rok 2020 nepřekoná.
Charlotta Garrigue Masaryková: Žena, jež zachránila TGM pro české země

Bojovnice za práva žen i oddaná manželka a matka pěti dětí. Charlotta Garrigue Masaryková, od jejíhož narození uplynulo loni 20. listopadu 170 let, obětovala kariéře svého manžela Tomáše Garrigua Masaryka své sny a nakonec i zdraví.
Odkaz nejvzdělanější ze všech neokonzervativců: Viktoriánské ctnosti

Pro mnohé má viktoriánství odér represivní a pokrytecké sexuální morálky, ale americká neokonzervativní historička Gertrude Himmelfarbová, která zemřela 30. prosince 2019 ve věku 97 let, se snažila ukázat, že to je omyl.
Svoboda projevu je třeba i v době koronavirové pandemie

Ve svobodné společnosti vždy bude někdo, kdo lže na internetu a v politice, vždy budou fake news a budeme muset argumentovat. Nutí to hledat pravdu.
DEBATA Jana Macháčka: Jedinou jistotou letošního roku je nejistota

Začátek letošního roku je zatím nejen v Česku, ale i v celém světě poznamenán vyrovnáváním se s další vlnou koronavirové pandemie a jejím utlumováním díky vakcinaci. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co očekáváte od letošního roku? Budou se po sto letech opakovat „roaring twenties“?
Základní emoce jsou ve všech kulturách stejné či podobné

Američtí psychologové David A.Levy a Eric Shiraev se ve své knize Mezikulturní psychologie. Kriticky a aplikovaně věnují vlivu kultury na lidskou psychiku a přibližují metody mezikulturní psychologie.
Na slavné Čech(šk)y, přestože nemluvili česky, bychom neměli zapomínat

Kam až může zajít národní šovinismus schovávaný za falešné vlastenectví, ukazuje česká rodačka, baronka Bertha von Suttnerová (1843–1914), jež v roce 1905 obdržela coby první žena Nobelovu cenu za mír.
Rok 2021: Z české politiky primitivní jednostranná kritika nezmizí

Česká vláda a zdravotní experti si nevedou hůř než v členských zemích EU či světa a není jisté, že by si jiní, především politici, kteří kritizují protiepidemická opatření, počínali efektivněji.
Přinese konjunkce Saturnu a Jupiteru novou epochu?

V pondělí 21. prosince byl po 800 letech opět viditelný úkaz betlémské hvězdy. Jde o konjunkci Saturnu a Jupiteru. Poté se prý vše změní. Nejlépe to však vystihl Sadhguru z Indie: „Buď my uděláme něco a pak věci se změní. Konjunkce planet nezmění nic.“ Vzkaz (květina z roušek) naivní umělkyně Kristinky Královny je z Prahy v Podolí.
Sedm měsíců v Radě ČT aneb Jednoznačná a nesporná fakta o této době

Rada České televize má za sebou sedm měsíců v obměněném složení. Byla vyměněna dozorčí komise za kompetentnější a vedení rady, projednány a odsouhlaseny dlouhodobé plány i rozpočet ČT na příští rok, prosazen hloubkový audit za co a jak ČT utrácí a začala se řešit agenda stížností a podnětů.
Jak se altruismus Ježíšova milosrdného Samaritána proměnil ve zlo

Reciproční či genový altruismus v liberálních společnostech i v mezistátním prostředí bují ve finančních kruzích. Nejde o Ježíšův altruismus, ale o zlo ohrožující ekonomiku a společnost, jež poškozuje pravdu, etiku, morálku a právo a jeho vymahatelnost.
Česká televize se zřejmě snaží odstranit předsudky většinové populace

Česká televize se snaží vnucovat menšinový aktivismus a destrukci lidských vztahů. ČT by neměla být jako veřejnoprávní médium zrušena, ale je třeba změnit její pokrokářské směřování v dramaturgii i zpravodajství.