Španělsko

… a nakonec vždy vyhrají Němci. Legendární hláška neplatí jen ve fotbale.

Německé podniky mohou profitovat i z dluhové krize eurozóny. Jak? Mnohem levnějším financováním ve srovnání s konkurencí.

Lídři EU rozdávali

Miliardy bankám, odpuštění poloviny bankovních dluhů Řekům a bilion eur jako pojistka navrch. Finanční trhy si pomlaskávají.

Jean Malaquais: Život na hranici ilegality

Francouzský spisovatel polského původu Jean Malaquais (1908–1998) pocházel z emancipované, nepraktikující a kultivované židovské rodiny, která se celá stala obětí holocaustu.

Francouzský spisovatel polského původu se drsností popisu vyrovná Louisi-Ferdinandovi Célinovi a důsledným antitotalitarismem Orwellovi.

Martin Hybler 26.10.2011

Roubini versus Bremmer: Bude, nebo nebude druhá globální recese?

Americký měsíčník Foreign Policy se zeptal na budoucí ekonomický vývoj dvou významných pozorovatelů celosvětových trhů.

Luděk Bednář 16.10.2011

Stany na náměstích v Madridu, Barceloně i dalších městech zůstanou

Španělské hnutí M-15 vyzvalo občany, aby vybrali ze svých bankovních účtů symbolických 155 eur.

David Kasl 11.10.2011

Obsadí hnutí Obsaďte Wall Street nakonec i Bílý dům?

New York, 5. října: Demonstrace lidí, kteří už toho mají dost.

Důkazem toho, že hnutí může vzkvétat, dokonce i když není zcela jasná jeho identita a má naprosto ulítlé představy, je americká Tea Party.

Jak inteligentně sestřelit vládu? O jednom návrhu Karolíny Peake.

Kdyby zázrakem prošla novela vicepremiérky Karolíny Peake, v případě neúspěchu by odpůrci vlády mohli přijít s dalším návrhem na vyslovení nedůvěry vládě až po půl roce, a když by chtěli tuto lhůtu zkrátit, návrh by muselo předložit nikoli 50, ale 80 pos

Místopředsedkyně vlády za Věci veřejné rozeslala k připomínkovému řízení návrh novely Ústavy, jež by měla opozici ztížit shození vlády.

Čína má zájem stabilizovat eurozónu. Na řadě jsou italské bondy.

Pomoc zadluženým evropským ekonomikám souvisí se strategickými zájmy Pekingu v Evropě a s jeho prozíravou podporou investic v eurech.

Vznikne dvourychlostní Evropa i v její obraně?

Pět největších členských států Evropské unie usiluje o vytvoření užší integrace v oblasti Evropské bezpečností a obranné politiky.

Evropě dochází trpělivost: Ať dají Řekové za finanční pomoc záruky!

Řecký premiér Jorgos Papandreu prohlásil, že žádné předčasné volby v Řecku nebudou a že nikdo nemůže jeho zemi nutit k návratu k původní nedisciplinované měně drachmě.

Němci, Finové, Nizozemci a další země už nechtějí být za blbce - před vlastními obyvateli, před světem, ale ani před Řeky.

Riziko obnovitelných zdrojů energie: žádní ptáci, stromy ani příroda

Ve znamení obnovitelných, alternativních zdrojů energie přijdou obrovská území o svou přirozenou tvář. Kam oko dohlédne, všude samé větrné farmy, solární panely, přepráškované monokultury řepky, plantáže palem olejných, které zabírají místo deštných pral

Německá okurková hysterie a německé, respektive italské stop atomovým elektrárnám jsou honem na čarodějnice, čirá iracionalita.

Zmatek na finančních trzích: 2008 versus 2011

Akciové trhy po celém světě začaly oslabovat již v minulém týdnu. Páteční zhoršení ratingu USA propad ještě prohloubilo.

Ekonomové se přou, zda se bude opakovat krize podle scénáře starého tři roky. Minimálně jeden společný aspekt tu je – vysoké zadlužení.

Italové provedli razii v ratingových agenturách

Úřady zabavily v milánských kancelářích Standard & Poor’s a Moody’s dokumenty, zajímají je anomálie na kapitálovém trhu.

Mrtvý turista už leží na dně Macochy a nahoře stříhá EU pásku k novému zábradlí

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet (na snímku) ladil společný postoj před summitem s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym ve středu v Berlíně.

Summit eurozóny vykouzlil přesunem peněz mezi prázdnými kapsami králíka z klobouku.

Ratingové agentury: Pilíře rozumu, nebo pilíře této krize?

V čele současného útoku na agentury Moody’s, Standard & Poor’s a Fitch je Evropská komise a její předseda José Manuel Barroso.