Španělsko

Nová německá strategie: Dálný východ

Na konci letošního roku by se Čína mohla stát největším obchodním partnerem Německa. Jaké důsledky to bude mít pro zbytek Evropy?

Pevné nervy, milý daňový poplatníku!

Miroslav Kalousek byl dosud podporovatelem ekotendru. Že by teď skutečně změnil názor?

Vydáme se cestou Itálie, Maďarska, Portugalska či Španělska. Pomůže to vůbec veřejným financím? A na jak dlouho?

Konstruktivní vyslovení nedůvěry vládě nepotřebujeme!

Podle vicepremiérky pro legislativu Karolíny Peake (Věci veřejné) chce nyní vláda premiéra Petra Nečase o takzvaném konstruktivním vyslovení nedůvěry vyjednávat s opozicí. Nikoli z vrozené šlechetnosti, nýbrž protože musí.

Setrvá-li opozice na stanovisku, že „lex Paroubek“ nepodpoří, jednání vládní koalice s ní, pokud se vůbec uskuteční, budou asi bezpředmětná.

Operní souboj Praha versus Barcelona. Proč prohráváme?

Státní opera Praha dělá s desetinásobně nižšími dotacemi a desetinásobně nižším rozpočtem dvakrát více „muziky“.

Z měnových rezerv je ideologická hračka

Guvernér ČNB Miroslav Singer (vlevo) se uvolnění části devizových rezerv na půjčku MMF vzpíral. Pod podmínkou schálení záruk však na rozhodnutí vlády premiéra Petra Nečase bankovní rada kývla.

Až si v případě nouze půjdeme do sejfu pro devizové rezervy, najdeme tam místo nich jen směnku s nápisem „Sorry, půjčeno na tři roky MMF!“

Jak finančníci drží politický systém v šachu aneb Krutost bez hranic

Velké ratingové agentury, ty samé, které nyní hodnotí evropské země, oceňovaly i ty nejrizikovější hypoteční úvěry ratingem AAA.

O současnosti a budoucnosti evropských zemí nerozhodují jejich demokraticky zvolené parlamenty, ale ratingové agentury, bankéři a úředníci.

Opustí Američané své základny v Evropě?

Do roku 2015 má Německo opustit minimálně jedna pěší brigáda. Někteří američtí velitelé však naznačují, že se to stane ještě dřív.

Autoritářská eurozóna finančním trhům svědčí

Koruna si po předchozích ztrátách výrazně polepšila a dostala se na dohled hranice 25 Kč za euro a 18,70 za dolar.

Británie zbrojí na rozpad eurozóny, Němci už spustili dělostřeleckou přípravu

Nová měnová unie se pravděpodobně zastaví na hranici staré železné opony. 

Evropská unie do karantény!

Summit Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) na indonéském Bali se minulý týden snažil vytvořit karanténní opatření proti šíření nákazy z eurozóny. Nečekaně se na něm setkali americký prezident Barack Obama a čínský premiér Wen Ťia-pao.

Světová hospodářská společenství APEC a ASEAN se začala otevřeně vymezovat vůči neustálému odkládání řešení krize eurozóny.

Státní bankroty: Historie stará (téměř) jako lidstvo samo

První v pořadí čekatelů na státní bankrot je momentálně Řecko. Bude následovat dominový efekt?

Šampionem je v tomto ohledu Španělsko se 13 zářezy. Honduras zase absolvoval v režimu bankrotu 64 procent své nezávislé historie.

Andreas Wimmer 21.11.2011

Španělské poučení: Revoluční nálady nebrání tupé účasti ve volbách

Přes polovina Španělů letos vyjádřila podporu hnutí Rozhořčení, aby pak tři čtvrtiny lidí spořádaně dorazily ke konvenčním volbám.

V eurozóně zřejmě začíná bitva o Francii

Investoři a další finančníci se začínají ptát, zda i druhou největší evropskou ekonomiku zasáhne dluhová a dluhopisová krize.

Dvourychlostní Evropa? Ale kdeže – rychlostí bude jako ve Formuli 1.

Nicolas Sarkozy pomyšlí na to, že se jeho země poveze spolu s Německem na čele eurozóny. Co na to kacléřka Angela Merkelová? A bude Silvio Berlusconi sledovat jejich jízdu zezadu?

Půjde-li utužování evropské integrace severojižním směrem, nemusí být výsledná rychlost kladným číslem ani při sebetvrdší eurozónní formaci.

Eurozóna? Trochu jako tající sněhulák na Sahaře.

Dosud nikdo nezveřejnil náklady na řízené rozpuštění EMU. Přitom jsou jistě spočítané, přepočítané a konečné. Těžké ztráty, ale k přežití.