Španělsko

Stane se z knížete Schwarzenberga emír?

Ministr zahraničí, kníže Karel Schwarzenberg, se spíš promění v emíra, než že by současná česká vláda začala provádět dobrá a rozhodná politická opatření.

Jaké jsou české národní zájmy? Ví to vůbec někdo? Vezme si Česko příklad z Itálie, Španělska nebo Kataru? Začne chránit české firmy? Zasadí se o energetický zázrak či o přebytek státního rozpočtu?

78 miliard eur pro Portugalsko je docela velký „šleh“

Portugalskému premiérovi Josému Sócratesovi se ve středu nepodařilo prosadit v parlamentu škrty, které by pomohly udržet rozpočet země na uzdě. Krátce poté rezignoval na funkci.

Historie ukazuje, že samotná výše dluhu není pro vyhlášení platební neschopnosti státu až tolik podstatná.

V Pompejích si taky mysleli, že to přejde

Eroze není jen záležitostí zemského povrchu. Postihuje i světová impéria, EU nevyjímaje.

Budování evropského impéria na úkor suverenity členů a ničení fungujících národních měn bylo stavbou na nestabilním podloží.

Čína potěšila Španělsko i další dlužníky v eurozóně

Nejlidnatější země světa hodlá nadále skupovat španělský státní dluh, v němž dle odhadů již dnes Číňané drží nezanedbatelný podíl.

MMF: Evropská dluhová krize je přehlídkou nátlaku na trhy

Skoro to vypadá, jako by předlužené země eurozóny byly obětí spikleneckých her ratingových agentur.

Libye: Vláda vyhlásila druhé příměří. Spojenecká operace pokračuje.

Francouzská stíhačka Rafale po opuštění vojenské základny ve východofrancouzském Saint-Dizier míří nad Libyi.

Letecké útoky spojenců na Libyi zahájila Francie v sobotu. V neděli večer vyhlásila libyjská vláda další příměří.

Němečtí ekonomové demaskují pakt konkurenceschopnosti

Pakt konkurenceschopnosti na záchranu eura prosazuje zejména německá kancléřka Angela Merkelová.

Němečtí národohospodářští profesoři sepsali memorandum proti plánu na záchranu eura prosazovaného kancléřkou Merkelovou.

Německo a Francie chystají manévry před měnovým summitem EU

Jsme odhodláni učinit rok 2011 rokem nové důvěry v euro, tvrdí svorně německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Angela Merkelová si snaží vyjednat podporu šéfů velkých zemí eurozóny pro svůj plán na koordinaci hospodářských politik EU.

Liovo evropské turné za 21 miliard dolarů

Britský premiér David Cameron se zdraví s čínským vicepremiérem Li Kche-čchiangem před jejich setkáním 10. ledna 2011 v Downing Street 10.

Po návštěvách Španělska a Německa dorazil čínský vicepremiér Li Kche-čchiang do Velké Británie, kde uzavřel dohody za 4,7 miliardy dolarů.

Čína: Španělsku budeme pomáhat i nadále

Španělsko je dle Číny velmocí v informatice, cestování, bankovních službách, obnovitelných energiích a moderním zemědělství.

David Kasl 5.1.2011

Moody’s zvažuje snížení ratingu Španělska

Ratingová agentura Moody’s přehodnocuje španělský dluh kvůli rostoucí nedůvěře trhů, španělská vláda odmítá srovnávání se situací v Irsku.

Rakousko mezi „průšviháři“ z periferie EU

Soukromé investory vylekaly závěry summitu EU. Budou žádat vyšší výnos z vládních bondů, což se zadluženým zemím prodraží.

Čína zachraňuje Evropu, nikoli však zadarmo

Čínský prezident Chu Ťin-tchao při návštěvě Lisabonu začátkem listopadu potěšil nejen portugalského prezidenta Aníbala Cavaca Silvu.

Peking chce výměnou za investice přístup na trhy, k technologiím a know-how, ale i politické ústupky. A časem zrušení zbrojního embarga.

Portugalský kolaps se zatím odkládá

Šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker (vpravo) a italský ministr financí Giulio Tremonti volají po společných dluhopisech EU.

Řecká a irská kauza se ještě vrátí v multiplikovaném provedení.

Jistě, sire Humphrey

Populární britský sitkom Jistě, pane ministře vychází na DVD i v češtině. Sir Humphrey stojí uprostřed.

Po Irsku se i Španělsko a Portugalsko možná zachová dle Humphreyho výroku: Nikdy si nemůžete být jistí, že vláda neudělá to, co sama popírá