Sociologie
Jak může vypadat úpadek mužské sexuality v době internetu

Film V síti neseznamuje s realitou mužského sexuálního predátorství. Ukazuje sexuální prasáctví.
Úkol pro moderního člověka: Od ovládnutí světa k ovládnutí sebe

Technologie, hospodářský růst, blahobyt, moc a rovnost se staly náboženstvím moderní doby, které je stále destruktivnější – masově vymírají druhy, nastávají klimatické změny a hrozí katastrofy. Proto je třeba se zamyslet, kam nás zavedlo světlo rozumu, jež nás mělo vysvobodit z předmoderní tradice.
Čeština je genderově nevyvážená. Je třeba ji revidovat

Podle socioložky Jany Valdrové má mateřský jazyk zásadní vliv na vnímání světa. A je přesvědčena, že čeština staví ženy automaticky do podřadné pozice, čemuž se věnuje ve své knize Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit. Proto vyzývá jazykovědce k analýze češtiny z hlediska rovnosti pohlaví.
V poezii hledám čistotu, světlo a soucit mezi dušemi

Střet dobra a zla je věčný. Tomuto dualistickému pojetí se v rozhovoru věnuje v kontextu své země i Abolghasem Esmailpour, íránský mytolog, básník a profesor íránských studií na Univerzitě v Teheránu. Podle něho síly zla v současnosti opětovně ohrožují říši světla a dobra a jedinými mastmi na naše rány jsou umění a poezie. Píše Zuzana Kříhová.
Karel Marx není černobílý, ale barevný

Karel Marx byl rozporuplný myslitel – lze u něho objevit sklon k totalitarismu i principiální antitotalitarismus. Marxovu sochu není třeba považovat za zneuctění obětí komunismu, ale za otázku, jež se týká našeho postoje k Marxovi. Nebojujme proti Marxově soše, ale jeho nekritické oslavě, či nekritickému odsudku. Píše Karel Hlaváček.
Odkaz Petera L. Bergera: Stále lze objevovat náboženské absolutno

Teolog Peter L. Berger, jeden z nejvýznamnějších sociologů 20. století, který zemřel 27. června 2017 ve věku 88 let, obohatil sociologii o dnes již klasickou teorii sociální konstrukce reality.
Badatelé pod tlakem: Věda akceleruje a žádá výsledky rychle

Vzniká stále více odborných studií a za kratší čas. Vědci nemají šanci produkci svých kolegů sledovat. Zrychlení už zkoumají i sociologové rychlosti.
Odkaz Zygmunta Baumana: Vždy jde zejména o morálku

Polsko-britský sociolog židovského původu Zygmunt Bauman, který zemřel 9. ledna v 91 letech, zůstává živý díky svému dílu, jež se odráží v myšlení lidstva.
Genderové předsudky mohou být správné

Až bude genderový předsudek, že se má žena stát matkou, potlačen, přestanou se i rodit děti. Se současnou porodností okolo 1,4 dítěte na ženu se tomuto ideálu blížíme. Jde pouze o to, aby v případě, že se nějaká žena nemůže s představou sebe jako matky ztotožnit, byla ctěna její svoboda matkou nebýt.
Masarykovo politické mistrovství

Nové demokratické období, do něhož vstoupil Tomáš Garrigue Masaryk jako československý prezident, mělo být ve znamení vědy a humanity. A podařilo se mu na základě humanitních ideálů formulovat program státního společenství a ozřejmit nutnost etického rozměru jeho občanů.
Sociologové: Češi nezávidí, druhým přejí

Sociologové v nové knize 47krát odpovídají, jací jsme. A svými odpověďmi boří mýty. Z jejich populárně laděných esejů totiž plyne, že jsme ve srovnání s jinými spíš ti spokojenější. A poukazují ještě k jedné věci: rádi si přivlastňujeme běžné lidské rysy a postoje a prezentujeme je za typicky „české“.
O migraci víme málo. Má ale velký mobilizační potenciál.

Jaký mají čeští občané vztah k přistěhovalcům? I na tuto otázku odpovídá v rozhovoru Jan Krajhanzl, jeden z autorů výzkumu Občanská angažovanost 2015.
Nakolik si vážíme profesí učitel a politik?

Ze sociologických průzkumů vyplývá, že povolání učitel patří v Česku mezi nejváženější a nejprestižnější. Tato profese je však považovaná spíše za projev neúspěchu. Nejméně si pak vážíme povolání poslance. Proč tím, čeho si vážíme, pohrdáme? A proč to, čím pohrdáme, obdivujeme?
Egyptolog Bárta: Uctívané ekonomické paradigma selhalo

„Pouze spolupráce mnoha vědních oborů přináší poznání společnosti,“ tvrdí egyptolog Miroslav Bárta, jenž odmítá nálepku „apokalyptika“ strašícího společenskými kolapsy.
Finanční a komoditní trhy: Jen taková hra s čísly?
Kdekdo považuje finanční a komoditní trhy jen za hru s čísly, zcela odtrženou od života. Obchodníci na nich, kteří sami sebe často označují za „hráče“, jsou pak nezodpovědní gambleři. Vymýšlejí obchody, které normálním lidem nic nepřinášejí.