Sociální stát
Život během pandemie: Stát by měl pobídkami podpořit solidaritu lidí

Epidemie snížila příjmy zhruba třetiny lidí, vyplývá z výzkumu Život během pandemie, který vede sociolog Daniel Prokop. Vláda by proto měla lidem v nouzi pomoci a ostatní motivovat, aby se chodili dobrovolně testovat a podpořit finančně práci z domova, říká v rozhovoru.
Nový rozvoj Číny, nové příležitosti pro svět

V Pekingu se nedávno konalo plenární zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny, na němž byly schváleny návrhy ohledně 14. pětiletého plánu národního hospodářského a sociálního rozvoje a dlouhodobých cílů do roku 2035. Čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min z něj zprostředkovává některé názory. Mezititulky jsou redakční.
Jihoafrická republika se vrací k nepodmíněnému základnímu příjmu

Inspirativní pilotní projekt ohledně nepodmíněného základního příjmu se odehrává v Jihoafrické republice. Její vrcholní politici navrhují zvýšit příjem pro všechny vydělávající méně než stanovený limit.
Nepodmíněný základní příjem v Namibii: Devět skvělých dopadů

Nepodmíněný základní příjem je částka, kterou dostává každý občan daného státu, aniž by musel splňovat nějaké podmínky. Ze zprávy hodnotící namibijský pilotní projekt vyplývá, že si jej mohou dovolit i podstatně chudší země než ty Evropské unie a že může zlepšit ekonomickou situaci mnoha států.
Brazílie směřuje k nepodmíněnému základnímu příjmu

Za současné, koronavirovou pandemií vyhrocené situace brazilská vláda hodlá rozšířit zákon bolsa famila (rodinná kapsa) na více občanů, nebo dokonce na všechny, tedy zavést nepodmíněný základní příjem.
Nizozemsko na cestě k plnohodnotnému základnímu příjmu

Nizozemské pilotní projekty týkající se nepodmíněného základního příjmu vycházejí z behaviorální ekonomie a jsou založené na předpokladu, že důvěra mezi státem a občany lépe zajistí společenskou integraci a participaci občanů.
Iniciativa evropských občanů: Zaveďme nepodmíněný základní příjem

Nepodmíněný základní příjem je finanční dávka, kterou každý občan dostává od státu v pravidelných intervalech. Platí pro všechny občany, a bez jakýchkoli podmínek. Na ideu základního příjmu upozorňuje Iniciativa evropských občanů, která v členských zemích Evropské unie včetně Česka začíná 25. září.
Koronavirová krize vytváří příležitosti k solidaritě a sounáležitosti

Je třeba odlišovat skutečnou solidaritu od ideologie, která se skrývá pod rouškou ušlechtilých výzev. Skutečná solidarita totiž často vydrží pouze krátkou dobu a „my“ je zanedlouho nahrazeno „já“. Nadějí je, že po odhrnutí ideologických závojů a zániku krátkých závanů sounáležitosti zůstane něco, co přetrvává.
V zájmu dítěte nebo ústavu? Problém přechodných pěstounů politiky moc nezajímá

Před šesti lety začali v České republice oficiálně pracovat přechodní pěstouni. Lidí, kteří umějí nahradit problematické ústavy, ale po počátečním zájmu ubývá. Jsme stále jednou z mála civilizovaných zemí, kde velká část nemluvňat putuje za dveře kojeneckých ústavů.
Musí se zajistit rychlejší povolování staveb

„V Německu je nájemní bydlení běžné. V Berlíně bydlí v nájemním bytě 85 procent lidí,“ říká v rozhovoru Peter Noack, spoluzakladatel a jednatel společnosti Zeitgeist.
Hospodářský růst přináší bohatší, delší a zdravější život

Podle amerického ekonoma Tylera Cowena je víra v hospodářský růst imperativem. Proto přichází s konceptem Wealth Plus (bohatství plus), do nějž by se započítával nejen HDP, ale i hodnota volného času, produkce domácností a to, co nazývá environmentálními vymoženostmi.
Sociální stát je opium lidstva

Evropa nepřiměřeně závisí na bankách. Ty se z předchozí finanční krize nepoučily a na případnou budoucí hospodářskou recesi nejsou připravené. Hlavní dnešní drogou potom jsou dávky, podpory, garance a výhody.
Francie potřebuje liberálního reformátora

Ve Francii se odehrávají protesty „žlutých vest“. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je možné ve Francii prosadit nižší daně, větší podnikavost, flexibilnější trhy, menší stát a vyrovnané finance?
Jak najít zdravou filozofii daní

Díky digitalizaci stát zná finanční toky, a proto má údaje o platbách. Stává se inkvizicí, jež byla ve své době nenáviděná, a totéž hrozí moderním státům. Jsou nepřítelem toho, kdo je platí. Daně sice stále rostou, nikoli však kvalita služeb, jež stát zajišťuje.
Demytizace Němců jako perfektně organizovaného národa

Německo je považované za stabilní demokracii, jež se poučila z minulých chyb. Z ekonomického hlediska pak za moudře řízený sociální stát, jenž se vyhýbá výstřelkům typickým pro „anglosaský“ model. To vše je novodobá legenda, jež má s realitou společného jen málo.