Socialismus
Když peníze hrají mnohem podstatnější roli než soudružské struktury

Román Zvrácený osud čínského spisovatele Tung Siho přináší příběh z čínské provincie, ale nejde o provinční literaturu.
Sjednocené Německo nemohlo postupovat lépe
Německo si připomíná 30. výročí opětovného sjednocení. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Jak hodnotíte ekonomickou transformaci východního Německa, kterou ředil zkušený a dospělý západní bratr? Byla příliš nákladná a přílišná i jiná než finanční cena? Bylo ji možné provádět jinak?
Friedmanova esej není ideologický pamflet

Před 50 lety vyšla ve víkendovém magazínu deníku The New York Times klíčová a krátká esej amerického ekonoma Miltona Friedmana (1912–2006) s jasným závěrem: „První a jediná zodpovědnost byznysu je maximalizovat zisk.“ Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Platí stále Friedmanova teze?
Život na polském venkově aneb O půdě, na níž člověk žije, a proto zná

Romány polského spisovatele Wiesława Myśliwského jako by se opíraly o kus půdy, o němž člověk může říct něco poctivě prožitého. Ale o tom, co je za obzorem, jako v případě jeho románu Obzor, nedokáže říct nic.
Z hlediska konfliktu velmocí byl srpen 1968 jen drobnou komplikací

Z našeho pohledu USA sovětské invazi v srpnu 1968 jen nečinně přihlížely a nijak nám proti Moskvě nepomohly. Problém byl, že pomoci nejenže nechtěly, ale ani nemohly, a zejména nevěděly, proč by to měly udělat.
Oslepující zelená nenávist

Klimatičtí aktivisté a aktivističtí klimatičtí vědci zahájili kampaň proti filmu režiséra Jeffa Gibbse a producenta Michaela Moora Planet of the Humans (Planeta lidí), jenž ukazuje pokrytectví a nesmyslnost zelené energetiky.
Státní investice ano. Ale ne socialismus
Ohledně cesty z koronavirové krize se v některých evropských zemích, u nás i ve světě zvažuje, zda by stát neměl do důležitých firem vlastnicky vstupovat výměnou za injekce likvidity. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Může pomoc státními investicemi zakonzervovat starou ekonomiku?
Totalitarismy komunismu, nacismu a islamismu lidstvo nespasily

Totalitarismus není omezen na 20. století, pouze v něm vyvrcholily ideje, postoje a plameny, jež doutnaly v dějinách a které ani dnes nejsou naprosto uhašené. Je věčným pokušením.
V České republice stále přežívá byrokracie a regulace

V Česku nebyl dokončen přechod od socialismu, myslí si americký urbanista Mark Johnson. „Byrokracie pracuje jen s ano či ne, nic mezi tím. Na Západě je všem jasné, že přeměna brownfieldů je proces vyjednávání. V Česku ale tradice vyjednávání není tak dlouhá,“ říká v rozhovoru.
Šedá zóna jako retrospektivní iluze

Kniha Přemysla Houdy Normalizační festival. Socialistické paradoxy a postsocialistické korekce napadá klíčový pojem dosavadního pohledu na československou normalizaci.
Koleda je vánoční píseň slovanské Evropy

„Když se řekne koleda, každý slyší zvonky a představuje si zabalené dárky, ale během staletí se koledy zpívaly a říkaly nejen na Štědrý den, ale i u dalších svátků církevního roku. Pokud jde o dobu vánoční, koledou je myšlen především zpěv a deklamace textů spojených s narozením Ježíše Krista,“ říká v rozhovoru muzikolog Petr Daněk.
Plánované hospodářství aneb Cesta k nevolnictví po 75 letech

Rakouský ekonom a britský občan Friedrich August Hayek (1899–1992) ve své knize Cesta k nevolnictví, od jejíhož prvního vydání letos uplynulo 75 let, svým názorovým oponentům nepřisuzoval špatný záměr, ale intelektuální omyl.
Ekologií a udržitelností k vyšším ziskům

Skupina Business Roundtable ve svém „prohlášení o smyslu korporace“ vyznala oddanost všem, jichž se jejich korporace dotýká. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Mají se firmy soustředit třeba na ekologii?
O východoněmeckých uprchlících před 30 lety rozhodli diplomati

Tisíce východoněmeckých uprchlíků, kteří se tísnili v zahradě Lobkovického paláce, zůstávají symbolem cesty za svobodou. V noci z 30. září na 1. října 1989 z libeňského nádraží odjelo několik zvláštních vlaků, jež dovezly více než šest tisíc občanů Německé demokratické republiky z Prahy na vysněný Západ.
Čínský systém je socialistický na papíře

„V Číně se systému oficiálně říká socialismus s čínskými rysy. Důraz je třeba klást na slovo rysy, nikoliv socialismus. Čínské rysy převálcovaly socialismus, vysály jeho podstatu, zbyla skořápka, prázdný název. Záleží jen na rozhodnutí lidí u moci,“ říká v rozhovoru čínská spisovatelka Šeng Kche-I.