Slovinsko

Pro lidi začalo být přirozené nepodepsat se pod to, co napsali

Jugonostalgie.

Nejvýznamnější slovinský spisovatel Drago Jančar navštívil v květnu Prahu. Přestože ho rozhovory o politice unavují, byl ochotný bavit se o demokracii a kapitalismu nebo také o tom, co dnes, po vynálezu internetu, znamená autor.

Podaří se Stokinovi vybudovat z ICRC stabilní výzkumné centrum?

„Zažil jsem již tři ředitele nemocnice a tři ministry školství. Mění se opravdu rychle. Potřebovali bychom stabilní prostředí,“ říká slovinský vědec s roční zkušeností v Česku.

Jednoduchý neměl už nástup, nyní bude Gorazd B. Stokin řešit ohroženou spolupráci s elitní americkou Mayo Clinic. Ta totiž slovinského ředitele klinického střediska ICRC informovala o devadesátidenním „ultimátu“ na zaplacení dlužných 40 milionů korun, které jí od dubna 2012 neposlala brněnská Fakultní nemocnice u Sv. Anny, jež je součástí projektu ICRC. Ještě před událostmi posledních dní Stokin pro ČESKOU POZICI uvedl: „Mayo Clinic je dobrý spojenec a partner.“

Budou operátoři nadále uchovávat naše údaje?

Takzvaná Data Retention směrnice je prý neslučitelná s Listinou základních práv EU. Co to v praxi znamená? Zamýšlí se Miroslav Uřičař.

Gazprom nekompromisně směřuje k vybudování plynovodu South Stream

Podle plánů Moskvy dosáhne potrubí v roce 2015 břehů Bulharska a do konce roku 2017 už by měla plně fungovat jedna větev plynovodu vedoucí do Tarvisia.

Od zahájení stavby 2400 kilometrů dlouhého potrubí Moskvu nemohou odradit ani právní spory ohledně třetího energetického balíčku EU.

Gábor Stier 11.11.2013

Český stát zachraňuje slovinskou papírnu

Ministerstvo financí chystá plán za půl miliardy na záchranu slovinské papírny Vipap Videm Krško, která patří České republice. 

Malér eurozóny je zpět v plné kondici

V Německu je po volbách, Evropa znovu natahuje ruku. O pomoc opět žádají Řekové, s nimi Slovinci a Portugalci.

Byli by Češi bez dabingu zdatnější v cizích jazycích?

Pětici důvodů, proč se nevyhýbat titulkovaným filmům a dabovaným ano, sepsali studenti.

Studenti nedávno otevřeli velké téma: Dabovat, nebo nedabovat? A našli i silného spojence, ministra školství v demisi Dalibora Štyse.

Rusko je jediným velkým exportérem plynu, který má o Evropu doopravdy zájem

Stavba plynovodu South Stream slavnostně odstartovala 7. prosince 2012 v ruské...

Urychlí, či naopak pozdrží Moskva stavbu plynovodu South Stream? Po krachu unijního projektu Nabucco to vůbec není jasné, píše Gábor Stier.

Gábor Stier 23.7.2013

Nečasovy vědomosti, skutky ani slova už nelze brát vůbec vážně

Premiér zřejmě sám sebe nemá v úctě. Prohlásil totiž, že si váží exministra Drábka, neboť odstoupil kvůli obvinění svého náměstka z korupce.

Slovinsko se otřásá: Premiant Východu ve stopách Kypru

Vláda nové premiérky Alenky Bratušekové chce zachránit zemi bez zásahu Evropské unie. Velkým problémem jsou však státní banky.

Jan Žižka 22.4.2013

Slovinsko v krizi: „Lidé říkají, že jim byl stát ukraden.“

Na 20 tisíc lidí protestovalo 8. února v Lublani proti vládě, úsporným opatřením a korupci.

Někdejší postkomunistický premiant se otřásá a občané dvoumilionové země mezi Alpami a Jadranem volají po radikální změně.

Konstruktivní vyslovení nedůvěry vládě nepotřebujeme!

Podle vicepremiérky pro legislativu Karolíny Peake (Věci veřejné) chce nyní vláda premiéra Petra Nečase o takzvaném konstruktivním vyslovení nedůvěry vyjednávat s opozicí. Nikoli z vrozené šlechetnosti, nýbrž protože musí.

Setrvá-li opozice na stanovisku, že „lex Paroubek“ nepodpoří, jednání vládní koalice s ní, pokud se vůbec uskuteční, budou asi bezpředmětná.

Jak inteligentně sestřelit vládu? O jednom návrhu Karolíny Peake.

Kdyby zázrakem prošla novela vicepremiérky Karolíny Peake, v případě neúspěchu by odpůrci vlády mohli přijít s dalším návrhem na vyslovení nedůvěry vládě až po půl roce, a když by chtěli tuto lhůtu zkrátit, návrh by muselo předložit nikoli 50, ale 80 pos

Místopředsedkyně vlády za Věci veřejné rozeslala k připomínkovému řízení návrh novely Ústavy, jež by měla opozici ztížit shození vlády.

Evropě dochází trpělivost: Ať dají Řekové za finanční pomoc záruky!

Řecký premiér Jorgos Papandreu prohlásil, že žádné předčasné volby v Řecku nebudou a že nikdo nemůže jeho zemi nutit k návratu k původní nedisciplinované měně drachmě.

Němci, Finové, Nizozemci a další země už nechtějí být za blbce - před vlastními obyvateli, před světem, ale ani před Řeky.

Z evropské Amazonie se má stát přírodní rezervace

Rakousko, Chorvatsko, Maďarsko, Srbsko a Slovinsko se dohodly, že v povodí řek Dunaje, Drávy a Mury vytvoří chráněnou oblast.