Silvio Berlusconi

Nečasův rozvod a politická kultura v Česku: stále spíš Východ než Západ

Zatímco v mnoha ohledech se Česko západnímu způsobu života přiblížit chce, postoj „rodina na prvním místě“ zde nezdomácněl.

Italský sci-fi prezident: Podruhé 87letý Giorgio Napolitano jako menší zlo

Volba hlavy Itálie byla vážnou zkouškou pro politické strany. Levice z ní vyšla nejednotná, pravice mírně posílila. Vytvoří velkou koalici?

Vít Kučík 23.4.2013

Itálie po volbách: Teď by měl zavelet komik Grillo

Země je rozdělena na tři názorové póly, které spolu těžko hledají styčné body. Silná vláda proto prakticky nemá šanci vzniknout.

Italská volební hitparáda finišuje. Kdo ji ovládne?

Hlavní hráči v italských parlamentních volbách (zleva doprava): předseda Demokratické strany Pier Luigi Bersani; odstupující předseda úřednické vlády Mario Monti; lídr radikálního populistického Hnutí pěti hvězd Beppe Grill a šéf pravicového bloku Silvio

V závěru kampaně levicoví voliči přecházeli od Bersaniho k radikálovi Grillovi a pravicoví od nevýrazného Montiho k akčnímu Berlusconimu.

Vít Kučík 26.2.2013

Tři paradoxy italských voleb

Kapitalisté fandili levici, akcie Berlusconiho firem by s jeho porážkou posílily a „osudové volby“ měly nižší účast.

Dan Macek 25.2.2013

Itálie před parlamentními volbami: Silvio Berlusconi opět na koni

Kdyby italská pravice disponovala alternativou schopnou zaujmout voliče, nikoho by expremiér ani neschopnost pravicových vlád nezajímali.

Vít Kučík 12.2.2013

Vyvolají jihoevropské demonstrace síť solidarity?

„Už žádné další škrty! Dost bylo vydírání!“ hlásá transparent na demonstraci během 24hodinové generální stávky v Madridu 14. listopadu. Španělští a portugalští zaměstnanci vstoupili minulou středu do první koordinované stávky na Pyrenejském poloostrově a

Finanční krizi vyvolalo selhání trhu a státu. Protesty milionů Evropanů ukázaly, že úsporná opatření vlád nemůžou počítat s jejich podporou.

Petr Drulák 24.11.2012

Když soudci začnou dělat politiku aneb Jak uvěznit Berlusconiho

Příliš „nezávislá“ justice může představovat pro demokracii stejný problém jako příliš „závislá“. Ponaučí se česká společnost od italské?

Vít Kučík 10.10.2012

Volby prostě vyhrávají lídři jako Silvio Berlusconi

Berlusconiho úspěch dost možná znamená jen to, že umí zrcadlit rozporuplnost našich očekávání lépe než ostatní.

Eurozóna dnes: Němci už nechtějí skákat podle delfské věštírny

Odpovědné rozhodnutí. Německý ustavní soud se pustil do pitvy záchranného fondu a rozpočtového paktu. Nad EU mezitím panuje noc a mlha. 

Berlusconi se vrací, chce být zase premiérem

Italská vláda dnes získala důvěru v obou komorách parlamentu, a proto Silvio Berlusconi zůstává i nadále premiérem.

Miliardář, mediální magnát a donedávna i italský premiér Silvio Berlusconi si to všechno spočítal a usoudil, že může ve volbách znovu uspět.

Beppe Grillo: Italský příklad pro české populisty

Antipolitické Hnutí MoVimento 5 Stelle (Hnutí pěti hvězd) založil předloni 64letý herec a svérázný komik Beppe Grillo, letitý harcovník proti stranické politice. Jeho blog beppegrillo.it je nejčtenější v Itálii a údajně desátý nejčtenější na světě.

V komunálních volbách v Itálii uspělo antipolitické Hnutí pěti hvězd svérázného komika, který nabízí na složité problémy jednoduché recepty.

Vít Kučík 29.6.2012

Iceland’s exports: volcanic ash, Björk – and Haarde justice for Europe’s leaders?

Former PM of Iceland Geir Haarde (center) in a Reykjavik court at the start of his trial on March 5. He is the first world leader to face criminal charges over the 2008 financial crisis that affected much of the world economy. Haarde became a symbol of t

Trial of Icelandic’s ex leader may set a precedent in Europe: it’s not what he did, but what he allegedly didn’t do that landed him in court

Brian Kenety 19.3.2012

Hodnověrnost médií je dnes problematická

Igor Janke je předním polským novinářem konzervativního deníku Rzeczpospolita, pravidelně publikuje v týdeníku Uważam Rze a kromě toho vede vlastní, hojně navštěvovaný blog Salon24.

Rozhovor s předním představitelem nové vlny polské žurnalistiky Igorem Jankem o proměně médií, krizi demokracie a moderním konzervatismu.

Gábor Stier 28.2.2012

Když politici zpívají (písničky)

Magazín Foreign Policy nabízí osobní výběr pěvců mezi světovými státníky. My přidáváme ještě jednoho borce jako bonus.