Rut Bízková

Eva Syková: Vědce trápí hlavně papírování

Profesorka Eva Syková se nedávno stala 1. místopředsedkyní vládní Rady pro...

„Setkávám se i s tím, že naši vědci už ani nechtějí žádat o další granty, neboť pak nemají čas na vědeckou práci! To chci změnit,“ říká mimo jiné v rozhovoru nejcitovanější česká vědkyně a také senátorka za ČSSD.

Alfa, Beta, Gama... Dalších 2,8 miliardy na aplikace.

Technologická agentura ČR funguje od roku 2009 a má podpořit aplikovaný výzkum.

Technologická agentura ČR spouští pro roky 2014 až 2019 další grantový program na převod „výzkumných výsledků do obchodů“.

Martin Rychlík 14.6.2013

Jaroslav Hanák: V Rakousku jsem se musel stydět za svou zemi

Rozhovor s šéfem průmyslníků o tragickém vývoji české ekonomiky, šanci v exportu na mimoevropské trhy i výhodách dostavby Temelína.

Jan Žižka 1.6.2013

Prezident Svazu průmyslu a dopravy je nepoučitelný

Jiří Chýla polemizuje s výrokem Jaroslava Hanáka, že „když vložíte sto korun do aplikovaného výzkumu, získáte 250 korun zpátky“.

Technologická agentura se brání trestnímu oznámení

Na vědce, jenž naznačil korupci v přidělování grantů, už předsedkyně TA ČR Rut Bízková podala trestní oznámení pro pomluvu.

Kalousek proti všem: Myslí škrty ve vědě a výzkumu vážně?

Návrh ministerstva financí na škrty ve výzkumu a vývoji spojil vědce. Obávají se dopadů na budoucí konkurenceschopnost země.

Je ohrožen zdroj informací o životním prostředí?

Bude se rozhodovat o osudu agentury CENIA. V ekologické branži sílí obavy, aby s její reorganizací nezaniklo shromažďování důležitých dat.

Divoká voda vzala život náměstkovi MŽP Jakubu Kulíškovi

Jakub Kulíšek byl do funkce jmenován před necelým rokem, 21. září 2011.

První náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek zahynul při sportovním splouvání štýrské řeky Enže.

Jedni z mála, kdo dostali přidáno – Technologická agentura ČR

Technologická agentura ČR funguje od roku 2009 a má podpořit aplikovaný výzkum.

Klíčovým rozhodnutím  Technologické agentury ČR je odsouhlasení Center kompetence, na něž půjde do roku 2019 více než šest miliard.

Zelená úsporám má šanci na další život, ale v jiném kabátě

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa si představuje, že systém podpory na zateplování budov už nebude tak vstřícný jako v minulosti.

První vlna programu vyvolala zájem občanů o energetickou renovaci. Volají po pokračování, o jehož užitečnosti je přesvědčen i premiér.

Podraz na ovzduší, a to napříč partajemi

Na Ostravsku ke všem nepříznivým vlivům z dopravy a z domácích topenišť přistupují ještě mnohem nebezpečnější exhalace z průmyslu.

Velké firmy nebudou ničím nuceny přecházet na šetrné technologie. A na rozvoj drobných ekologických investic vyschnou zdroje.

Čestmír Klos 13.2.2012

Jak se vaří zákon o Šumavě

Kulaté stoly o novém zákonu definujícím národní park Šumava z rozhodnutí ministra životního prostředí Tomáše Chalupy skončily. 

Drobilovo „poučení z krizového vývoje“ na ministerstvu životního prostředí

Bývalý ministr životního prostředí, místopředseda ODS a poslanec Pavel Drobil v projevu na sobotním kongresu ODS konečně přesvědčil, co je nejlepším prostředkem boje proti korupci – obsadit na ministerstvech vedoucí posty až po ředitele odborů straníky.

Ministerstvo životního prostředí bylo již dlouho zralé na zásadní reformu Made in ODS, řekl o své ministerské éře Pavel Drobil.

Čestmír Klos 31.10.2011

Potápějící se země vzhlížejí k Prunéřovu

Česká elektrárna vešla do dějin mezinárodního práva. Zasloužila se o to účast Mikronésie v posuzování jejího vlivu na životní prostředí.

Vláda vyhlásila závod o podporu ze Zelené úsporám

Kvůli nezodpovědné politice exministra Drobila chybí programu osm miliard korun. Šestnáct tisíc žadatelů bude bojovat, aby na ně vyšlo.