Ropa
Zhroucení současného systému jako začátek nové budoucnosti
Francouzští autoři Pablo Servigne a Raphaël Stevens se ve své knize Comment tout peut s’effondrer. Petit manuel de collapsologie à l’usage des générations présentes zamýšlejí, nad kolapsem světa.
Globální ekonomika nepotřebuje růst spotřeby energií včetně ropy

Cena ropy se nově řídí mechanismem, kdy tu nejnižší představují produkční náklady Ruska s minimální marží a nejvyšší tržba za ekonomicky zdůvodnitelnou těžbu americké ropy z břidlic.
Záporná cena ropy není dnes nijak mimořádná

Zápornou cenu ropy nelze ignorovat jako obskurní technikálii také proto, že se nic takového nikdy v historii nestalo. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je záporná cena ropy exces z abstraktního světa finančních derivátů, nebo přelomová a významná dějinná událost reálného významu?
Koronavirus nevyvolal chaos světové ekonomiky. Jen jej urychlil

Začala další ekonomická krize. Přichází doba, kdy budou rozhodovat rezervy, jež vlády vytvořily, a „fortelnost“ národních ekonomik. V současnosti však nelze predikovat, jak dlouho bude epidemie trvat.
Ropa včera, dnes a zítra na existenčním rozcestí

Na rozdíl od Evropy USA výrazně nemodifikují svůj přístup ke spotřebě energií a k energetickému mixu. Vítězí v nich totiž pragmatismu nad dlouhodobou vizí. Ať už bude „globální přístup“ k oteplování jakýkoliv, význam ropy ve světě bude v příštích 30 letech klesat.
Prudké zdražení ropy v dohledné době nehrozí

Neklid na Blízkém východě vede k prudkému nárůstu cen ropy. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak vidíte vývoj světových cen ropy? Má íránská a irácká těžba nějaký vliv? Nebo jde o obavy, že budou opět napadena saúdská ropná pole či rafinerie? Klesnou ceny, pokud se eskalace zmírní?
Jak se ubránit ruskému plynu

Ruská strategie s plynovodem Nord Stream II spočívá v zajištění odběru svého plynu v bývalých satelitních zemích, a tím je kontrolovat. Šance Česka je ve spolupráci s Polskem.
Spojenectví americké republiky a saúdské monarchie hned neskončí
Dobré vztahy se Saúdskou Arábií udržovali od roku 1943 jak američtí demokratičtí prezidenti, jako byl Franklin Delano Roosevelt, Harry Truman, John F. Kennedy, Jimmy Carter či Bill Clinton, tak ti republikánští – Dwight Eisenhower, Richard Nixon, Ronald Reagan, oba Bushové a Donald Trump.
Až saúdskoarabská ropná společnost Aramco vstoupí na burzu…

V roce 2018 měla státní ropná společnost Aramco, jež v době vzniku Saúdské Arábie tvořila jeden z pilířů nového státu, na burzu. Odprodej její části měl přinést zisk, ale především demonstrovat odhodlání korunního prince Muhammada bin Salmána zavést dynamičtější ekonomiku. Vstup Aramca na burzu se však posunul nejdříve na rok 2021.
Státní firma Mero zvažuje prodloužit ropovod Družba do Bavorska

Podle státního přepravce ropy, společnosti Mero, by roury z Družby, která ústí do Centrálního tankoviště v Nelahozevsi u Kralup, mohly být prodlouženy podél potrubí IKL. Česko by tak mohlo posílat ruskou sirnatou ropu z nalezišť na Uralu do rafinerií na jihu Německa. Nové potrubí by snížilo naši závislost na dodávkách přes Ukrajinu.
Saúdská Arábie a Rusko nezvýší těžbu ropy. Ceny energií porostou

Cena ropy prorazila hranici 80 dolarů za barel, a když zdražuje, roste i plyn, uhlí a elektřina. Podle některých analytiků může během pár měsíců překonat cenu sta dolarů. To by v případě benzinu neznamenalo zdražování o haléře a desetihaléře, ale o dvě až tři koruny za litr. Vzhůru míří i ceny elektřiny na lipské energetické burze.
DEBATA Jana Macháčka: Cenu ropy nelze kvůli politice předvídat

Cena ropy už vystoupala na 80 dolarů za barel. I v minulosti se vychylovala více než u jiných komodit. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Proč ceny ropy rostou, nebo klesají vždy skokově?
Spalování uhlovodíků nelze vinit ze všech potíží s ovzduším
Světová banka vyhlásila moratorium na úvěry pro těžbu a dopravu ropy a plynu. Toto politicko-ekologické rozhodnutí změní globální ekonomiku. Myslí politici a ochránci životního prostředí na blaho lidstva, nebo člověka?
Americko-ruský poker o syrský plyn už má stovky mrtvých

Útok amerického letectva v Sýrii na začátku února na jednotku složenou i z ruských žoldáků nelze oddělit od hry o energetické suroviny. Rusko usiluje aspoň o částečný návrat investic do záchrany Asadova režimu. Proto se Kreml začal zajímat o syrskou ropu a plyn. Americko-ruská bitva o ně v Sýrii odstartovala.
Omán vábí turisty. Nechce už spoléhat na ropu

Omán teď řeší, jak výrazně snížit svou závislost na černém zlatu. Kromě zavádění daní má i další možnosti. Jednou z nich je i podpora turismu.