Reformy

Rektor Univerzity Karlovy: Obáváme se miliard proudících do Brna

Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy a nový předseda České konference rektorů, má za úkol provést vysoké školy obdobím reforem. Jak se mu bude dařit?

Termíny pro dopracování vysokoškolského zákona jsou našponované, říká Václav Hampl. A nelíbí se mu například plány na změnu profesur.

Kdože je ten pravičák, který kritizuje Orbána?

Lajose Bokrose, který je spojen se socialistickými vládami, nelze zrovna označovat za pravicového konzervativce.

90 melounů proti reformám

Po demonstraci použil vyházené melouny pivovar Bernard na pokusnou várku melounového piva.

Novoroční projev, nikoli však prezidentův

Spolupracovník ČESKÉ POZICE v alternativním oslovení svých spoluobčanů jim v roce 2012 především přeje najít sílu přežít další rozvoj ČR.

Česká politika v roce 2011

Nejvýznamnějšími událostmi byly vládní krize, odchody ministrů, schválené zákony, obstrukce, kritika Václava Klause a skon Václava Havla.

Boží mlýny melou. Recese bude! Bude drsná. Evropa si ji zaslouží.

Odpovídalo 145 vrcholných představitelů firem.

Dle 80,6 procenta vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ čeká Evropu v důsledku dluhové krize období ztraceného hospodářského růstu.

Jaký bude Putin 2.0? Neskončí jako Brežněv?

Loni 6. září, když v Soči debatoval s členy Valdajského klubu, Vladimir Putin ještě nebyl rozhodnutý o své prezidentské kandidatuře. Letos už je téměř jisté, že v roce 2012 z něj bude staronový vůdce Ruska.

Podle expertů z Valdajského klubu se současný premiér pokusí po svém návratu do Kremlu vypořádat s momentální stagnací evoluční cestou.

Gábor Stier 16.11.2011

Výzva ČSSD: Nejdřív řekněte vše o Mostecké uhelné, a pak si ve sněmovně dělejte, co chcete!

Vydařená taškařice, myslí si zřejmě o svých obstrukcích ve sněmovně šéf ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) s kolegou Milanem Urbanem.

Jedno takové vysvětlení v přímém přenosu vydá za turné v oranžovém autobusu a stovky billboardů s prázdnými hesly.

Studentské protesty v Chile: vláda referendum odmítá

Ve čtvrtek 20. října proniklo v hlavním městě Chile Santiagu několik desítek demonstrujících studentů na zasedání senátní rozpočtové komise. Na stole, u nějž senátoři jednali, rozvinuli několikametrové transparenty, například s výzvou Plebiscito Ahora (P

Chilská vláda se brání národnímu referendu o vzdělávacím systému, aby pak nebylo vyžadováno například pro zásadní změny Ústavy.

Jan Jindra 2.11.2011

Zemřel významný makroekonom Miloš Pick

Miloš Pick (1926-2011) s vnučkou Týnou.

Po listopadu 1989 působil jako ekonomický poradce, byl i jedním z nejerudovanějších kritiků společenského vývoje v posledních dvou dekádách.

Šest poznámek k manifestu Spojenectví práce a solidarity

Členové platformy si možná myslí, že socialistický experiment má stále šanci stát se skutečností. 

Ráj se chilským studentům nelíbí

Chilští vysokoškoláci z Valparaiské univerzity, kteří ji čtyři měsíce okupovali, zdraví posměšným hajlováním pořádkovou polici, jež ji 10. října přišla vyklidit. Studenti požadují po chilské vládě změnu školského systému – bezplatné a lepší vzdělávání.

Z úsilí studentů o lepší vzdělání, aniž by se museli na celý život zadlužit, by se mohl stát impuls k systémové změně chilské společnosti.

Vyrovnaný rozpočet českou vládu nespasí. Východiskem je jen menší stát.

Vládní koalice není schopná racionální diskuse a vyčerpává se snahou jednotlivých stran v čele s jejich předsedy Petrem Nečasem (ODS), Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a Radkem Johnem (Věci veřejné) zalíbit se voličům.

Je nutný návrat k hodnotám, jež zabrání novému zadlužování a omezí roli státu v ekonomice i v životě zodpovědného občana.

Zaplať pánbůh, že předčasné volby bohužel nebudou

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka má pravdu, že si žádná ze tří vládních stran předčasné volby nepřeje, ale není tomu tak, že by se jich všechny tři bály.

Nepřipadá-li pro ČSSD v úvahu vládní spolupráce s ODS a TOP 09, jejími spojenci by v případě návratu do sněmovny mohli být lidovci a zelení.

Nouriel Roubini alias doktor Zkáza: Konec eurozóny je na dohled

Podle ekonoma Nouriela Roubiniho je sice možné restrukturalizovat dluh, ale k obnově konkurenceschopnosti a hospodářského růstu eurozóny to stačit nebude.

Podle zámého ekonoma, který předpověděl světovou finanční krizi, směřuje eurozóna k rozpadu. Postrádá totiž politické a fiskální propojení.