Reformy

Spor čtyř odborníků: Bude Čína vládnout světu?

Dle Henryho Kissingera a Fareeda Zakarii nebude po americkém 20. století následovat století čínské.

Petr Pietraš 21.6.2012

Polsko a Turecko: Noví tygři globální ekonomiky

Polský HDP se od začátku finanční krize v roce 2008 zvýšil o 15 procent, turecký o devět. Obě země by však mohla ohrozit panika v eurozóně.

Možnost odchodu Řecka z eurozóny se opět zvýšila

Vývoj na finančních trzích ovládala politika a odsunula do pozadí i zveřejněné ekonomické statistiky. Česká ekonomika prudce neoslabila.

Nečasovo dilema přestává být dilematem. Už není příliš co zachraňovat.

Spolustraníci premiéra Petra Nečase (ODS) ho považují za příliš „měkkého“ a vyvíjejí na něho jak ve vnitrostranických, tak v koaličních konfliktních situacích nátlak.

S koaliční vládou to jde z kopce a s každou další vládní krizí, trucy, vydíráním a podobnými tyjátry se rychlost sešupu zvyšuje.

Nastává sezóna protestů, které nic nevyřeší

Pražského demonstračního pochodu během celorepublikové stávky se zúčastnily zhruba dva tisíce odborářů.

„Lidová bouře“ pod hlavičkou Holešovské výzvy odstartuje Týden protestů. Vyvrcholí 21. dubna demonstrací, již svolaly odbory. Kolik přiláká lidí?

Světová rovnováha sil se mění. Své zájmy začíná prosazovat sedm mocností.

Světu dnes vládne místo trilaterálního systému septagonální. Jeho součastí jsou USA, Evropská unie, Japonsko, Čína, Indie, Brazílie a Turecko.

K hlavním hráčům v dnešním globálním řádu patří vedle USA, Evropské unie a Japonska i Čína, Indie, Brazílie a Turecko. Vliv Evropy upadá.

Koho volit, aby zlo bylo co nejmenší?

Vyřeší rostoucí nedůvěru veřejnosti vůči vládě předčasné volby? Odpovídají významní čeští manažeři a podnikatelé.

Holešovská výzva: První útok na demokratický systém od listopadu 1989

Holešovská výzva vznikla nenápadně na konci loňského roku. Prozatím má podobu demonstrací s někdy až několikatisícovou účastí, jež se počínaje 15. březnem opakovaně konají v Praze a dalších městech republiky.

Odboráři a především ČSSD mající snahu se k příštím demonstracím připojit, by měli dvakrát měřit, než se ztotožní s protiústavním hnutím.

Roubini versus Bremmer III: Čína a Rusko se snaží spolupracovat

Americký časopis Foreign Policy se zeptal na budoucí vývoj dvou významných ekonomických a geopolitických prognostiků globálních trhů.

Ať žije putinismus. Nové cesty netřeba?!

Zatímco triumfující Vladimir Putin balancuje mezi stabilitou a reformami, hesla opozice se pomalu vyprazdňují.

Gábor Stier 13.3.2012

Mají Řekové nárok na svou životní úroveň?

Již před hlasováním parlamentu o úsporách vypukly v ulicích Atén násilnosti, během nichž hořely i domy.

Nemůže-li Řecko vysávat trhy falešnými finančními údaji, vydírá EU citově: solidaritou, hrozbami bankrotu a přenosu zkázy do celé Evropy.

To si snad Řecko dělá legraci...

Řekové prý musejí ještě něco uhrát v pokeru. Ten se ovšem hraje v Las Vegas a jinde v hernách. Do seriózní politiky hodinu po dvanácté nepatří.

Evropská komise v pondělí 6. února oficiálně oznámila, že termín pro nespuštění bankrotu Řecka skutečně tentokrát (?) vypršel.

Břidlicová revoluce změní globální trhy s plynem

Od roku 2030 začne narůstat podíl obnovitelných zdrojů energie a nahrazovat fosilní zdroje, čímž se zvýší globální energetický mix.

Do rozhněvaných akademiků si už rýpl i Václav Klaus mladší

Podle Václava Klause juniora vypadala tiskovka akademiků „tak maoisticky“ a rektoři mají totální sílu. Žádné změny prý nechtějí.

Jak bude fungovat školné? Představujeme Dobešův návrh.

Návrh zákona o finanční pomoci studentům odešel do připomínkového řízení. Akademici jej díky ČESKÉ POZICI uvidí vůbec poprvé.