reality
Ceny chat a chalup se meziročně v průměru zvýšily o 30 až 40 procent

Dlouholetou českou chalupářskou tradici koronavirová pandemie ještě umocnila. Zájem pořídit si rekreační nemovitost se zvedl již loni na jaře, kdy začalo být jasné, že vládní restrikce zkomplikují cestování za hranice. Chuť nakupovat neopadla ani letos. Obchody lámou rekordy. Poptávka značně převyšuje nabídku, což táhne ceny nahoru.
Centrum Prahy je teď umrtvené. Z pohledu nájemního trhu prochází krizí

Utlumení turistiky se dotklo centra Prahy. „Vidím v tom šanci, že získá původní a atraktivní tvář,“ říká v rozhovoru majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams Prokop Svoboda.
Koronavirová pandemie výstavbu nájemních bytů nijak neovlivnila

„Peníze zřejmě nebudou mít takovou hodnotu, jakou mají dnes. Nemovitosti si však svou hodnotu zachovají,“ říká v rozhovoru Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.
Katolická církev investuje do stavebních projektů stovky milionů korun

Církvím je od roku 2013 vyplácena náhrada za majetek, který jim nebyl vrácen. Arcibiskupství pražské nabízí lukrativní parcely v Dolních Břežanech. Půdu získalo v restitucích a snaží se ji zhodnotit. A nejde o jedinou velkou investici katolické církve do realit. Biskupství královéhradecké se podílí na developerském projektu v Praze.
Dopady koronavirové pandemie na nájemní bydlení: Nižší i vyšší ceny

Loňský rok zamíchal nájemním trhem. Někde přišly dvouciferné propady nájmů, jinde výrazný růst, v průměru však v Česku zůstaly téměř beze změny.
Roste počet lidí, kteří využívají okamžitého výkupu nemovitostí

Přibývá majitelů nemovitostí, kteří je chtějí okamžitě zpeněžit, a to i za cenu, že často dostanou méně peněz, než kdyby počkali, až se podaří byt či rodinný dům prodat na trhu. Přitom prodejní cena bývá při okamžitém výkupu realitkou až o 30 procent nižší, než najde-li se kupec na trhu. Nejčastějším důvodem jsou finanční problémy.
Banky loni poskytly rekordní objem hypoték ve výši 250 miliard korun

Prosinec sice běžně bývá z hlediska hypotečních bank průměrným měsícem, ale loni to neplatilo. Dle ukazatele Fincentrum Hypoindex byl co do objemu poskytnutých hypoték – 29,5 miliardy korun – druhým nejsilnějším měsícem v historii sledování. Nemalý vliv na to měly lákavé úrokové sazby, které ve srovnání s listopadovými ještě klesly.
Raketový růst internetových obchodů zvýšil zájem o skladové plochy

Developerská společnost CTP bude letos usilovat, aby její provoz byl uhlíkově neutrální. Jakub Kodr, jenž se stará o rozvoj firmy, v rozhovoru říká, že se to vyplatí.
Z hlediska rezidenčního trhu nebyl koronavirus negativním faktorem

„Koupě bytu je odolná vůči současným krizovým jevům. Silný zájem je dán tím, že nemovitosti jsou považované za bezpečnou investici,“ říká v rozhovoru developer Luděk Sekyra.
Zrušení daně z nabytí má pozitivní dopad na trh s nemovitostmi

Zrušení daně při koupi nemovitosti je prvním krokem k dostupnému vlastnímu bydlení. Nastane-li kvůli pandemii ekonomická krize, lze předpokládat stagnaci i zlevňování nemovitostí mimo městské aglomerace.
Selhávání Dozorčí komise ČT mohlo vést až k trestnímu stíhání radních

Odvolání Dozorčí komise a neschválení transakce s pozemky pod ostravským studiem České televize Radou ČT vyvolala bouřlivou reakci spolku Milion chvilek a poslanců a senátorů STAN a KDU-ČSL. Přitom, jak ukazuje místopředseda Rady ČT Pavel Matocha, jde jen o výměnu poradního orgánu a ve druhém případě o fatální selhání managementu ČT.
Zájem o nemovitosti, financování bydlení a o hypotéky stále existuje

„Čím déle bude situace kolem covidu trvat, tím více se začnou projevovat negativní dopady a zájem o nemovitosti bude postupně klesat,“ říká v rozhovoru šéf Hypoteční banky Jiří Feix.
Koronakrize ani zastavení ekonomiky ceny parcel negativně neovlivnily

Ceny zemědělské půdy se podle analýzy společnosti Farmy.cz za první pololetí zvedly o dvě procenta. Ve druhém čtvrtletí průměrná tržní cena za hektar dosáhla 255 tisíc korun. Hlavním důvodem zdražení je očekávaný konec daně z nabytí nemovitosti, již odvádí kupující ve výši čtyř procent z ceny. Parcely nakupují zemědělci i investoři.
Nad virtuální realitou stále visí prokletí, jež jí brání prosadit se

Virtuální realita zní pořád tajemně. Navzdory tomu ji dnes používají stavaři, učitelé medicíny i prodejci nemovitostí, asi nejznámější jsou showroomy Škody Auto. Mladším ročníkům se to může zdát divné, ale na virtuální realitě není nic nového. Běžně dostupná byla už v devadesátých letech, v technologickém pravěku.
Řešení vyšších úspor v důsledku koronakrize: Kombinace více produktů

Čechům leží na účtech víc peněz než v minulosti. Nárůst množství peněz na běžných a spořicích účtech hlásí prakticky všechny banky. Jenže většina jich je na běžných a spořicích účtech, kde z nich ukrajuje inflace. Výhodnější je založit stavební spoření, koupit vládní dluhopisy nebo investovar do podílových fondů. Píše Ondřej Kinkor.