Protesty

Únava ze skandální demokracie

Demokracie je neustálým bojem proti proti snahám opírat se o moc, která je nelegitimní.

Turecké nepokoje: Politický developerský projekt zažehl požár

Turecká policie použila v sobotu 1. června proti demonstrantům na istanbulském náměstí Taksim slzný plyn.

Na snaze vládní, islámsky orientované strany o proměnu Istanbulu se ukazuje, že je-li prosazována shora, probouzí v lidech nevídaný odpor.

Francouzský zákon „svatba pro všechny“: Farář versus učitel v 21. století

Všechna hnutí protestující proti zákonu povolujícímu sňatky homosexuálů a adopci dětí manžely stejného pohlaví vyzvala jeho odpůrce k pochodu Paříží v neděli 26. května. Přišlo jich na půl milionu. Snímek je pořízen od stanice metra Saint-Germain-des-Pré

Sebevražda Dominiqua Vennera v katedrále Notre-Dame ukazuje, že napětí mezi stoupenci sňatků homosexuálů a tradiční rodiny neopadá.

English Defence League: Chceme svoje anglické jaro

„Nikdo jiný než EDL si dosud netroufl veřejně protestovat a přiznat, že se proti nám vede válka,“ prohlásil v pondělí 27. května v projevu na demonstraci v Londýně uspořádané tímto hnutím jeho předseda Tommy Robinson.

Po vraždě vojáka Lee Rigbyho a protestech by se boj premiéra Camerona proti převážně dělnické EDL mohl stát bojem proti vlastnímu národu.

Doutnák a nálož ke švédským bouřím: Také rozdělená společnost

Stovky mladých lidí v uplynulém týdnu zapalovali ve stockholmských přistěhovaleckých předměstích auta a útočili na policii – například 23. května v Rinkeby.

Problém vandalství mladých švédských přistěhovalců nelze snadno identifikovat a zcela vysvětlit, píše z Uppsaly Jaroslav Suk.

Jaroslav Suk 30.5.2013

Dubaj: Veřejný prostor, nebo korporace?

Emirát v Perském zálivu možná ukazuje svět, ve kterém už nebude existovat žádná občanská společnost a v němž člověk bude jen spotřebitelem.

Holešovská výzva soumrak kmotrů nezařídí

Protivládní protest, který Holešovská výzva uspořádala v Praze 16. března 2012.

Česká politická scéna stále ještě nezažila svého Jörga Haidera. Pokud se však brzy nepovznese z marasmu, možná se někoho takového dočkáme.

Holešovské popravy

Na Václavském náměstí se fiktivně popravovali politici. To má navrátit lidem důvěru a zlepšit kvalitu života v České republice?

Jak se financuje nedělní demonstrace? Aktivisté prý prodávají nemovitosti.

Jaroslav Popelka prohlašuje, že veškeré náklady na organizaci protestu pocházejí ze soukromých zdrojů organizátorů.

Lídr Holešovské výzvy Jaroslav Popelka ČESKÉ POZICI řekl, že nedělní demonstrace Národní mobilizace přijde na zhruba 300 tisíc korun.

Vláda lidu korupci a manipulaci nevyřeší

Přímá demokracie – dogma iniciativ, které budou demonstrovat v Praze – se v dějinách často proměnila ve vládu avantgardy, jež lid zneužila.

Nový plán Tomia Okamury: Poslanecká sněmovna. Kde nakonec skončí?

Populárnímu podnikateli Senát nestačí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že hodlá založit politické hnutí, jež bude usilovat o změnu Ústavy.

Cesta pro populisty je umetená. Hledá se vůdce.

Populistická nebo systémová kritika systému v ČR nemají velké šance na úspěch, přichází doba charismatických odborníků – technokratů. 

Kolem Bárty, Okamury a Holešovské výzvy se rodí projekt „Úsvit“

Zleva: lídr Holešovské výzvy Jaroslav Popelka, předseda Věcí veřejných Vít Bárta a senátor Tomio Okamura.

Rovnice, jejímž výsledkem by mohlo být protestní hnutí s šancí na úspěch: Lid + známý politik + zákulisní vyjednávač + odborné hledisko.

Slovinsko v krizi: „Lidé říkají, že jim byl stát ukraden.“

Na 20 tisíc lidí protestovalo 8. února v Lublani proti vládě, úsporným opatřením a korupci.

Někdejší postkomunistický premiant se otřásá a občané dvoumilionové země mezi Alpami a Jadranem volají po radikální změně.

Šturmování na Grantovou agenturu sílí. Kdo se přidá?

Několik týdnů před uzavřením grantových soutěží spadly GAČRu systémy a ztratila se data, dokonce i zálohy. Kritizující informatici nechápou, jak se něco takového mohlo vůbec stát.

Agenturu, která podporuje základní výzkum, kritizuje ombudsman, iniciativa Fórum Věda žije! a nejčerstvěji také exministr Ondřej Liška.