Propaganda

Kdo nabízí jednoduché odpovědi, nejspíš nemá pravdu

„Pochod pravdy“ 13. dubna 2014 v Moskvě proti propagandě v masmédiích.

Západní propaganda si vždy zakládala na pravdivosti, sovětská byla vždy ideologická. Nynější ruská propaganda se snaží napodobit tu západní, říká Peter Busch, mediální expert z londýnské King’s College.

Ukrajinská krize: Slovo má ničivější účinek než jaderná hlavice

"Rusko ano, NATO ne." Muž si fotí graffiti na zdi ve Slavjansku.

Informační válka o Ukrajinu zamlžuje realitu. Veřejné mínění často dostává jen zjednodušující propagandu. Prvním krokem k likvidaci druhého je očernit ho, a tím zbavit lidské podstaty, protože s takovými bytostmi lze dělat cokoliv. Píše Gábor Stier.

Gábor Stier 16.5.2014

Symbolem olympijských her není mír, ale bojkot a propaganda

Někteří čeští politici projevili deformovanou statečnost tím, že nejeli na olympiádu v Soči. Tato ideová bdělost připomíná padesátá léta.

Co mají společného kauzy Křeček a Semelová?

Je směšné odplivávat si před Martou Semelovou, když si titulky článků v médiích leckdy nezadají s nejlepšími časy Rudého práva.

Přemysl Houda 23.2.2014

Kremelská mediální smršť proti EuroMajdanu

Jeden z demonstrantů na kyjevském Majdanu vstoupil do záběru v živém vstupu ruského státního kanálu Rossija 24 a reportérovi předal maketu sošky hollywoodského Oscara „za herecký výkon“.

Prezident Viktor Janukovyč ztratil mediální podporu ukrajinských oligarchů. Nelichotivé zprávy o protestech v Kyjevě tak dodávají ruské kanály.

Dan Macek 19.2.2014

Tisíc dnů syrské války: Lze k tomuto násilí zaujmout hodnotící postoj?

Letecké síly syrského prezidenta Bašára Asada při bombardování městečka al-Báb u Aleppa na severu země zabily letos 23. listopadu nejméně 40 lidí, většinou civilistů.

Od 15. března 2011 do 10. prosince 2013, Dne lidských práv, se ze Sýrie stala možná nejrozsáhlejší, lidmi způsobená tragédie 21. století.

Jan Čuřík 17.12.2013

Smyšlená americká cenzura ruské propagandy

Správce zpravodajské rubriky serveru Reddit zablokoval kvůli spamu ruský anglickojazyčný kanál Russia Today. Kreml to považuje za skandální.

 

Manningův „coming out“ zaskočil kremelskou propagandu

Ruská státní média oslavovala vojenského analytika coby „bojovníka za svobodu“. Po oznámení, že je transsexuál, homofobii Kremlu zamlčují.

Dan Macek 25.8.2013

České televizi by slušelo více pokory, mnohem více

Oslavujeme přece nejen její fungování za svobodných polistopadových poměrů, ale i téměř čtyři desítky let provozu za komunistické totality.

Kyberválka je jako radiace: Neprolévá krev, ale může zničit vše

E-napadení celé suverénní země dávno není sci-fi. Webové útoky na Estonsko v roce 2007 způsobily škody ve výši dvou procent HDP.

Jak v otevřených společnostech kontrolovat veřejné mínění

PR kampaně se používají nejen v ekonomice, ale i k ovlivnění politických rozhodnutí. A jejich dopad se kvůli úpadku tištěných medií zvyšuje.

Podvod s máslem nemáslem je u konce. Tentokrát pro EU palec nahoru!

Soudní dvůr EU ukončil propagandistickou náhražku reálného socialismu podobnou margarínům za druhé světové války. Máslo je zase jen jedno.

Čína hodlá získat více srdcí a myslí – „jemnou silou“

Důraz na kulturu má Číně v zahraničí zajistit novou image, která není přímo spojená s budováním ekonomické supervelmoci.

Proklatí filozofové!

Známá postava veřejného života, Francouz Bernard-Henri Lévy, si na každém fóru bez vyzvání bere slovo. Plamennými slovy a nadsazenými přívlastky v nepřetržitém stavu uměle navozené hysterie tepe přítomnost. Když není za co, něco vymyslí.

Jakkoli vypadají směšně, jsou dnešní „filozofové“ nebezpeční. Neměli by být nevinní lidé a svět před duchovními šarlatány uchráněni?

Sebevražedný atentát v Damašku: Další bizarní propaganda syrské televize?

Na pozadí syrských protivládních protestů se odehrává podobná mediální válka, jaké jsme byli svědky v Libyi.

Petr Zelenka 10.1.2012