Prezident
James K. Polk: Jedenáctý prezident, za něhož USA územně expandovaly

Prezident USA James K. Polk (1795–1849) je dnes opomíjen z ideologických důvodů – otrokář –, dříve se nelíbilo jeho agresivní vedení války s Mexikem. Dnešní územní podobu USA však zajistila jeho politika. Proto by se na něho zapomínat nemělo.
Americké prezidentské volby: Překvapivé vítězství Donalda Trumpa

V prezidentských volbách v roce 2016 u republikánů slavil triumf miliardář Donald Trump, s nímž nikdo nepočítal. Demokraté mu nemohli přijít na jméno, konzervativci tvrdili, že není konzervativní, jen populista. Trump ale na všechny kašlal a zvítězil.
Americké prezidentské volby: Dvě výhry mediální hvězdy Baracka Obamy

Barack Obama, první americký prezident černé pleti udělal za osm let (2009–2017) řadu kroků, za něž je jedněmi dodnes chválen, zatímco podle odpůrců může za všechny problémy světa. Byl fenomenálním řečníkem a charismatickým lídrem, který měl schopnost získávat si davy.
Americké prezidentské volby: Dvě vítězství vysmívaného Bushe mladšího
George Bush mladší, prezident USA v letech 2001 až 2009, se sice do panteonu největších prezidentů nedostane, ale historie ho bude hodnotit mnohem pozitivněji, než to před nějakými 15 lety vypadalo.
Americké prezidentské volby: Devadesátá léta a svěží vítr Bill Clinton

Na začátku devadesátých let se americká hegemonie ve světě zdála nezpochybnitelná. Navzdory tomu museli vládnoucí republikáni po dlouhých letech vyklidit pozice. Voliči totiž slyšeli na mládí a dravost demokrata Billa Clintona.
Americké prezidentské volby: Osmdesátá léta ve znamení Ronalda Reagana

Ronald Reagan (1911–2004) se stal jedním z nejuznávanějších prezidentů v dějinách – po fiascích v Afghánistánu nebo Íránu dokázal vrátit USA prestiž v celém světě a především jeho zásluhou Západ zvítězil ve studené válce. Osmdesátá léta v USA proto natolik neodmyslitelně patří k republikánům, že si jedno bez druhého nelze představit.
Gerald Ford a Jimmy Carter: Prezidentský zmar republikánů i demokratů

Po republikánských malérech v první polovině sedmdesátých let 20. století se otočilo štěstí k demokratům, kteří toho však nedokázali využít. Ve druhé polovině se stal prezidentem USA republikán Gerald Ford a poté demokrat Jimmy Carter.
Americké prezidentské volby: Dvě vítězství vyvrhele Richarda Nixona

Americký prezident Richard Nixon (1913–1994) ve chvíli, kdy bylo jasné, že proti němu bude spuštěn impeachment 9. srpna 1974 odstoupil. V tu chvíli byl v postu pět a půl roku, měl za sebou dvoje vítězné volby a vezl se na vlně ohromné popularity. Jak se stalo, že se křivka oblíbenosti 37. prezidenta USA natolik dramaticky proměňovala?
Americké prezidentské volby v šedesátých letech aneb O moci televize

V úterý 3. listopadu voliči v USA rozhodnou, zda v Bílém domě bude pokračovat republikán Donald Trump, či ho vystřídá demokrat Joe Biden. A tento souboj bude stejně, ne-li ještě zajímavější než ten, který v šedesátých letech vedli demokrati John Fitzgerald Kennedy a Lyndon Johnson s republikány Richardem Nixonem a Barrym Goldwaterem.
Bělorusko: Prezidentská kandidátka Cichanouská není řešením krize

Těžko po běloruské prezidentské kandidátce Svjatlaně Cichanouské chtít, aby definovala hodnotové limity svého aktivistického politického snažení, když mnozí lidé se za politiky považují, ale neumějí to. Svými výroky však naznačuje, že jí nejde o to, co Bělorusko potřebuje – o mír ani o dialog.
Transporty do lágru s posvěcením Tisa

Záběr s prezidentem samostatného Slovenského státu, katolickým knězem Jozefem Tisem (1887–1947), který byl letos k vidění třeba u výpadovky z Levoče do Popradu, je reklamou na film Správa.
Bělorusko: Hra o vnitřní i geopolitickou budoucnost stále otevřená

Výsledek souboje o Bělorusko je nejistý – část opozice se snaží radikalizovat demonstranty, prezident Alexandr Lukašenko se zase stále víc opírá o ozbrojené složky. Navíc velkou roli hrají vojensko-politické a ekonomické zájmy Ruska, Západu i Číny.
Z hlediska konfliktu velmocí byl srpen 1968 jen drobnou komplikací

Z našeho pohledu USA sovětské invazi v srpnu 1968 jen nečinně přihlížely a nijak nám proti Moskvě nepomohly. Problém byl, že pomoci nejenže nechtěly, ale ani nemohly, a zejména nevěděly, proč by to měly udělat.
Polské prezidentské volby: U Andrzeje Dudy nelze vyloučit změny

Andrzeji Dudovi se podařilo jako prvnímu polskému prezidentovi obhájit mandát ve druhém kole. Velmi si i musela oddechnout vládní strana Právo a spravedlnost. Případná výhra Rafała Trzaskowského by totiž znamenala politickou krizi. Nicméně i Duda naznačil, že druhý mandát bude hodně jiný.
Další český pokus o uchopení „Říma naší doby“ – současné Ameriky

Ještě předtím, než byl v USA zabit Afroameričan George Floyd, vyšla kniha reportéra České televize Martina Řezníčka Rozpojené státy. Amerika nejen televizní kamerou, jež pojmenovává problémy současné Ameriky, kvůli nimž jsou její města ve varu.