Praha
Na nemocnicích se šetří. Úzké chodby jsou v průběhu pandemie nevýhodou

Koronavirová pandemie zasáhla i projekční kanceláře. Jiří Fousek, šéf společnosti Obermeyer Helika, jež patří v oboru mezi největší v Česku, v rozhovoru lituje, že stát zatím nepřišel s vizí pro české zdravotnictví. Nemocnice jsou sto a více let staré a nevyhovují. Moderní supernemocnice by dle něho současnou pandemii zvládly lépe.
Napříč žánry a generacemi

V pražských Hlubočepích na legální ploše pro graffiti je portrét nedávno zesnulé Hany Hegerové vyvedený technikou spojenou s hiphopovým prostředím. Bylo by přehnané říkat, že Hegerovou přijala hiphopová komunita za svou, je ale hezké, když někdy ve jménu úcty zakopeme stylové válečné sekery.
Zemřeme na covid, ale svobodně!

Ulice Prahy na jaře zaplavily žluté nálepky s díly instagramové skupiny Nebuďte ovce. Jde o komunitu lidí, kteří „nesouhlasí s tím, jak nás neschopné vlády okrádají, ničí a pomalu zabíjí více než samotný covid“.
Ceny bytů nemohou příliš klesat, mohou se maximálně stabilizovat

„Ve světě i u nás je patrný trend sestěhovávání se do měst. A záleží na jejich umění se v rychlém čase přílivu lidí přizpůsobit,“ říká v rozhovoru Miroslav Linhart, partner společnosti Deloitte.
Když zítra umřeme všichni

Západní člověk se sice snaží otázku smrti co nejvíc vytěsnit ze svého života, ale věřící v Boha se na ni dívá zejména jako na nový začátek. Kam patří autor nápisu Když zítra umřeme všichni na nábřeží u Karlova mostu v Praze, není jasné, ale nutí o posledních věcech přemýšlet. Pamatuj na smrt!
Vladimír Boudník: Abstrakce žijící mezi továrními dělníky jakoby nic

Grafik Vladimír Boudník (1924–1968) byl známý tím, že své grafiky rozdával. Lze udělat jejich soupis? O to usiluje monografie Vladimír Boudník – kompletní soupis grafického díla o téměř tisíci položkách.
Rotunda svatého Václava aneb Jak si rozuměli archeologové s matematiky

Kniha Malostranská rotunda svatého Václava Václava v Praze pod editorským vedením Jarmily Čihákové a Martina Müllera odhaluje historii, odkrývání i obnovu jedné z nejstarších sakrálních památek v Praze.
Centrum Prahy je teď umrtvené. Z pohledu nájemního trhu prochází krizí

Utlumení turistiky se dotklo centra Prahy. „Vidím v tom šanci, že získá původní a atraktivní tvář,“ říká v rozhovoru majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams Prokop Svoboda.
Kampaň proti covidismu

V Praze skoro na každém kroku narazíte na plakát či nálepku, které nesouhlasí s vládními nařízeními. Nálepka webové stránky Manifest.cz propaguje novou politickou stranu Pravá Svoboda a Prosperita (snímek je z Prahy 4 z Podolí), která chce odemknout Česko a zastavit covidismus. Tento nový termín zavedl bývalý prezident Václav Klaus.
Koronavirová pandemie výstavbu nájemních bytů nijak neovlivnila

„Peníze zřejmě nebudou mít takovou hodnotu, jakou mají dnes. Nemovitosti si však svou hodnotu zachovají,“ říká v rozhovoru Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.
Erotikou proti koronaviru

Plakáty s výzvou „Please, Stay Inside – Save Lives“ se objevily v Praze, aby svérázně, ale o to efektivněji (sex nejvíce přitahuje pozornost člověka) upozornily lidi, aby zůstali doma. Přání „Stay Inside“, které na plakátu vyslovuje žena svíjející se rozkoší, má dvojí význam – kromě erotického „Zůstaň ve mně“ znamená i „Zůstaň doma“.
Město jinak, jakoby zcela nově: Opuštěná a chátrající nevyužitá místa

Známe je všichni, navzdory tomu se jim vyhýbáme. Řeč je o zpustlých zákoutích měst – o opuštěných dvorcích, brownfieldech, zašlých depech, zbytcích fabrik... Dvacet autorů se na tyto „vágní terény“ zaměřilo v knize Město naruby. Vágní terén, vnitřní periferie a místa mezi místy.
Tento výtěr nebude poslední

Autor nápisu z Kanovnické ulice, kousek od Hradčanského náměstí v Praze, má zřejmě výtěrové tyčinky z nějakého bizarního důvodu rád, ale může to být i naopak, pokud vyrytá slova budeme interpretovat jako ironickou manifestaci odmítavého přístupu k samotestování.
Svět se po koronakrizi změní. Ale ne v turistice

Koronavirová pandemie jednou skončí. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Lze poté očekávat návrat turistického ruchu, který se leckomu v Evropě (Benátky, Barcelona, Amsterdam či Praha) zdál již před pandemii nesnesitelný a neudržitelný, na původní, nebo dokonce na ještě vyšší úroveň?
Katolická církev investuje do stavebních projektů stovky milionů korun

Církvím je od roku 2013 vyplácena náhrada za majetek, který jim nebyl vrácen. Arcibiskupství pražské nabízí lukrativní parcely v Dolních Břežanech. Půdu získalo v restitucích a snaží se ji zhodnotit. A nejde o jedinou velkou investici katolické církve do realit. Biskupství královéhradecké se podílí na developerském projektu v Praze.