Polsko
Videohry se jako literatura a film postupně stávají součástí výuky

Část odrostlejší populace, jejíž vzdělání je založené na čtení knih, považuje čas u monitorů za zmarněný. Jiná část používá technologie k předávání znalostí. Z málokteré encyklopedie se žáci dozvědí o starověkém Řecku tolik jako ze hry Assassin’s Creed: Odyssey.
Základ polské východní politiky: Válka s bolševiky a smlouva z Rigy

Mírová dohoda podepsaná 18. března 1921 v Rize novou Polskou republikou a vznikající sovětskou mocí v Rusku ukončila polsko-bolševickou válku i boje ve východní Evropě. I díky ní se Poláci naučili jednat s Moskvou cílevědomě a bez pocitu méněcennosti.
Trojmoří není alternativa Evropské unie. Znamená pro ni velký přínos

„Trojmoří je koalicí ochotných spolupracovat a příležitostí pro regionální podnikání vyhnout se průměrnému rozvoji,“ říká v rozhovoru polský ministr zahraničí Zbigniew Rau.
Ceny bytů nemohou příliš klesat, mohou se maximálně stabilizovat

„Ve světě i u nás je patrný trend sestěhovávání se do měst. A záleží na jejich umění se v rychlém čase přílivu lidí přizpůsobit,“ říká v rozhovoru Miroslav Linhart, partner společnosti Deloitte.
Visegrád a svatý Vojtěch: Především duchovní a intelektuální projekt

Při příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny se arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka OP zamýšlí nad rolí tohoto uskupení ve střední Evropě a připomíná i historické události a souvislosti a svatého Vojtěcha.
Visegrád potřebujeme i po našem vstupu do Evropské unie

Spolupráce ve Visegrádské skupině se Česku několikrát vyplatila, říká v rozhovoru Alexandr Vondra, který stál jako poradce prezidenta Václava Havla u jejího zrodu 15. února 1991. Podle něho bez spolupráce Česka, Maďarska, Polska a Slovenska nelze zajistit bezpečnost našeho regionu.
Visegrádská skupina po 30 letech: Základna pro novou střední Evropu

Visegrádská skupina změnila podobu regionu střední Evropa. Vezme-li se v úvahu startovní pozice Visegrádu před 30 lety, a kde se nachází dnes, pak existuje víc důvodů k oslavě než k nářku.
Mateusz Morawiecki: Naše skupina je reálnou silou v globální ekonomice

V současnosti se síla Visegrádské skupiny zakládá na synergii aktivit, pevnějším vyjednávacím postavení v Evropské unii a na prosazování zájmů a strategických cílů středoevropského regionu v mezinárodní oblasti.
Rusko v dějinách mnohokrát zvítězilo a bylo poraženo. A mnohokrát bude

Na článek Václava Makrlíka Proč Západ nenávidí Rusko aneb Historická fakta o ruské rozpínavosti zareagoval Roman Joch. Dle něho Rusko nebylo vždy mírumilovné, neagresivní a neexpanzionistické..
Silná slova, slabší činy?

Na plotu polského velvyslanectví v Praze s obligatorní nástěnkou pro místní a přijíždějící Poláky se objevily vzkazy naštvaných žen polské vládě. „Je nás moc a jsme hodně rozhněvané“ a „Na hoře fialy, dole není klid, naše dělohy nechte být“, říkají ručně vyrobené plakáty. Pozoruhodné je, že ambasáda protivládní plakáty neodstranila.
Učitelé se budou vzdělávat v efektivních pedagogických přístupech

„Je dobré zajistit, aby posun nastal ve všech předmětech, jinak se někteří učitelé vzdělávají, jiní ne, a ti, kdo přinášejí nové přístupy, to často mívají v kolektivu těžké,“ říká v rozhovoru ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Zavádějící utajované dějiny Ukrajiny ve 20. století

Ukrajinský historik Volodymyr Vjatrovyč ve své knize Ukrajinské 20. století. Utajované dějiny interpretuje historické události ve prospěch ukrajinského nacionalismu. Oponenti mu vytýkají selektivní výběr pramenů.
Viktor Orbán: Evropa nepodlehla. Odpověď Georgi Sorosovi
Politické otázky nelze spojovat s finančními, subjektivní kritéria nemohou být základem pro finanční rozhodnutí a právní postup ve Smlouvě o Evropské unii nelze obcházet dle George Sorose.
Mateusz Morawiecki: Rozmanitost je bohatstvím, nikoli prokletím Evropy

Pandemie covidu-19 je nejhorší krizí od druhé světové války. Poprvé můžeme na tuto výzvu reagovat společně jako nezávislá Evropa. Je to skvělá příležitost, ale zároveň velký otazník: Poradíme si s historickým významem takové zkoušky?
Jak rekonstruovat socialistické Polsko přijatelně pro pamětníky

Rodiče polského spisovatele Tomasze Jedrowského odešli do západního Německa. A hlavní hrdina jeho anglicky napsaného debutu Plavec ve tmě odchází z komunistického Polska do New Yorku.