Penzijní reforma

Radši do matrace než do penzijního fondu

Odpovídalo 34 právníků a advokátů.

Dle většiny právníků oslovených v právní anketě ČESKÉ POZICE je důchodová reforma, která neumožňuje vystoupit z fondů, v rozporu s právem.

Desatero úskalí penzijní reformy

Lidí v penzi přibývá.

Máme před sebou rok boje o konečnou podobu důchodové reformy. Na co si dát pozor, abychom nenaletěli? A co nám vláda ještě neřekla?

Důchodová reforma jako košíček s pukavci

České penzijní fondy, na nichž má být založeno naše bezstarostné stáří, patří k nejdražším na světě.

Jan Mládek 25.2.2011

Penzijní reforma: Finanční dravci se dostanou k lizu. Ale ne zadarmo.

Předběžná dohoda ekonomických ministrů vlády o tom, jak bude vypadat penzijní systém od roku 2013, hodně vypovídá o vztazích uvnitř koalice.

Zkušenosti z dobrovolného připojištění ukazují, že jakmile na lidi nastoupí dobře vyškolení dealeři penzijních fondů, jistě je přesvědčí.

Povinné penzijní fondy jsou past. Není úniku.

Jedním z problémů penzijních fondů je, že pokud do nich budou povinně nahnané masy, vznikne otázka, z čeho se budou vyplácet současní důchodci.

Staré demokracie obvykle nikoho ke spekulacím ve fondech nenutí. Ne náhodou mají HDP na hlavu i politickou kulturu vyšší než střední Evropa.

Polský spor o podobu penzijní reformy graduje

Nekompromisním obhájcem nové reformy polského penzijního systému je bývalý polský premiér a dnes předseda Hospodářské rady Jan Krzysztof Bielecki.

Odpůrce nové reformy polského penzijního systému Leszka Balcerowicze tvrdě kritizoval předseda Hospodářské rady Jan Krzysztof Bielecki.

V Polsku se strhla bitva o podobu penzijního systému

Nejviditelnějším kritikem chystaných změn penzijního systému v Polsku je profesor Leszek Balcerowicz.

Dle jednoho z otců polské penzijní reformy Leszka Balcerowicze podlomí změny navržené vládou hospodářský růst a sníží důchody.

Polsko mění penzijní systém. Ale proč?

Polská vláda Donalda Tuska schválila 30. prosince změnu penzijní reformy.

Návrh vlády Donalda Tuska neznamená ani zrušení, ani zestátnění druhého pilíře, striktně komerčních a Otevřených pojistných fondů.

Pomůže penzijní reformu financovat speciální dluhopis?

Bez reformy není současný důchodový systém udržitelný. Musely by se buď snížit penze, což by znamenalo zhoršení životní úrovně důchodců, nebo by musely stoupnout příspěvky aktivních účastníků, tedy daně. Obojí je krajně problematické.

Vláda by měla při reformě důchodů dbát na správné nastavení výchozího portfolia fondů i na financování přechodu na nový systém.

Němci vsadili na dobrovolné penzijní fondy

Závádění penzijní reformy se ani v Německu neobešlo v letech 2001 až 2005 bez protestů.

Důstojnou výši důchodů zajišťují v Německu kromě státu podnikové i soukromé fondy.

Další pilíř penzijního systému není potřeba

Reformované penzijní připojištění zajistí podle odborů spolu s důchodem ze „státního“ pojištění výrazně vyšší úroveň budoucích důchodů oproti těm současným.

K reformě důchodů stačí provést změny v současném průběžném financování a v penzijním připojištění se státním příspěvkem.

Velká část Čechů se v otázce důchodů nespoléhá na stát

V mezinárodním srovnání jsou Češi v přípravě na důchodový věk premianty.

Průzkum společnosti AXA ukazuje, že téměř osm z deseti pracovně aktivních lidí nemá představu o svém příjmu v důchodu.

Maďarsko: reforma reformy penzijního systému

Některé kroky vlády premiéra Orbána sleduje Evropa se znepokojením. V případě penzí však jen zneškodnil makroekonomickou bombu.

Orbánova vláda zneškodnila makroekonomickou bombu, avšak je otázkou, zda obří kapitál z druhého pilíře použije na snížení dluhů.

Jak vypadá maďarský penzijní systém

Obstojí maďarská vláda, jež zestátnila kapitálové spoření na důchod a znemožnila lidem svobodnou volbu, před ústavním soudem?

Napraví Nečasova vláda to, co zavedením penzí způsobil Bismarck?

Starobní a invalidní pojištění zavedl na konci devatenáctého století německý kancléř Otto von Bismarck. Skutečným důvodem bylo financování mimo jiné válečných výdajů.

ČESKÁ POZICE se pokusila zformulovat otázky, které je třeba vyjasnit před schválením penzijní reformy.