Penzijní reforma

Poplatky penzijním fondům: V zahraničí dokáží totéž mnohem levněji

Každá desetinka procenta strhávaná ročně z uspořené částky představuje v konečném důsledku pro budoucího penzistu ztrátu několika desítek tisíc korun.

Nízké náklady druhého pilíře důchodového systému zajistí dle studie think tanku IDEA konkurenční prostředí a jednoduchá správa aktiv.

Většina Čechů chce přežívat s důchodem od státu

Na vlastní investice a úspory, penzijní program zaměstnavatele či nemovitosti jako zajištění na stáří spoléhá stále méně než polovina budoucích důchodců.

Více než polovina pracujících Čechů očekává, že se o ně v penzi postará stát, vyplývá z výsledků průzkumu AXA Retirement Scope. 

Penzijní reforma: Další testovací balónky od Kalouska?

Konstruktérem ekotendru je ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr financí oznámil, kolik si budou moci fondy účtovat za správu peněz investovaných do státních dluhopisů, o dalších poplatcích však mlčí.

Zapojí-li se do penzijního spoření jen půl milionu Čechů, banky dají ruce pryč

Optimální důchodovou reformou pro podmínky České republiky by bylo dle Pavla Jiráka, ředitele PF Komerční banky, zavedení druhého povinného pilíře.

Důchodová reforma má dle šéfa PF Komerční banky Pavla Jiráka stále příliš mnoho neznámých.

Průběžný systém penzí nelze rozkrást

Kdo ví, co bude za 40 let? České penzijní fondy za posledních sedm let jen s obtížemi svými výnosy pokryly inflaci.

KDU-ČSL nesouhlasí s vyvedením části důchodového pojištění do individuálního fondového pilíře. Je i proti látání děr růstem DPH.

Dá vláda na Klause a polepší se v důchodech?

Prezident Václav Klaus zkritizoval koaliční dohodu o penzijní reformě. Předtím na to neměl čas – řešil personální otázky kabinetu.

Jakou část úspor na důchod spolknou penzijní fondy?

Ministerstvo navrhuje několik variant zpoplatnění správy peněz v důchodových fondech. Maximum má být 1,5 procenta z objemu aktiv.

Inspirace Klausem na Slovensku: Státní důchody mají být solidární

Ministr financí Mikloš navrhuje, aby penze z průběžného systému nepřesahovaly průměrnou mzdu. Tratili by lidé s vysokými příjmy.

Zvýší důchodová reforma rating Česka?

Soukromé penzijní fondy pro konzervativní investory budou lačné po českých státních dluhopisech. Vláda bude moci lehkovážně utrácet.

ČSSD vyhrožuje znárodňováním. Umlčí ji vláda zrušením KSČM?

Vládní koalici se může vymstít, že o penzijní reformě nejednala s opozicí. Nabídla jí tím dost brizantní munici.

Václav Klaus by neměl podepsat tenhle nepřipravený penzijní paskvil

Prezident Klaus si všiml, že jsou téměř všichni zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a že chybí seriózní debata o základních myšlenkových východiscích penzijní reformy.

Navržená reforma penzí je natolik nepřijatelná pro opozici, že ji příští vláda změní. Odstartuje tím permanentní reformování reformy?

Sjednocení sazeb DPH – Kalouskův polštář

Odpovídalo 145 vrcholných představitelů firem.

Dle většiny vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE není sjednocení DPH na 20 procentech kvůli penzijní reformě správné.

Vládní reformě důchodů věří jen každý pátý Čech

Důchodci vyjádřili svou nedůvěru na demonstraci v Praze 5.3. 2011.

Lidé mají averzi hlavně vůči soukromým penzijním fondům. Obávají se, že jimi svěřené peníze mohou být zneužity.

Ministerstva: Jakýpak rozpor s ústavou? Penzijní reforma je v pořádku!

Dle ministerstva práce a sociálních věcí je důchodová reforma v souladu s ústavou. Jeho šéf Jaromír Drábek (TOP 09) vysvětloval základní body reformy v médiích.

Většina právníků zpochybnila v anketě ČESKÉ POZICE soulad důchodové reformy se zákony, pro oslovené úřady to problém není.

Kolik lidí zláká spoření na důchod ve fondech?

O tom, zda lidé nebudou litovat, že se rozhodli spořit si na důchod u soukromých fondů, bude rozhodovat výchozí nastavení podmínek penzijního systému.

Zkušenosti z okolních zemí ukazují, že fondový pilíř si zvolila více než polovina občanů. Česko má ale komplikovanější výchozí pozici.