Penze

Sedm důvodů, proč nedoporučit druhý pilíř důchodové reformy

Minimální mzda (ilustrační obrázek).

Účastí v novém pilíři penzijního systému se uvazujeme k doživotnímu vztahu bez možnosti odstoupení od smlouvy, píše Patrik Nacher.

Evropa, kontinent starců

Jedním z problémů penzijních fondů je, že pokud do nich budou povinně nahnané masy, vznikne otázka, z čeho se budou vyplácet současní důchodci.

Prognóza na 50 let dopředu je jistě ošidná, leč Evropská komise předpovídá, že v roce 2060 bude 30 procent Evropanů straších 65 let.

Začnou učitelé „dealovat“?

Finanční zprostředkovatelé fondů ve druhém pilíři důchodové reformy nabízejí spolupráci pedagogům na středních školách i VŠ studentům.

Kam se čeští šizuňkové hrabou na Japonce

Ve vedení soukromých investičních fondů do roku 2005 zakotvilo až 70 procent všech penzionovaných vedoucích pracovníků státní Agentury sociálního pojištění. Japonština má pro tento proces poetický výraz „Sestup z Nebes“.

V Japonsku vymysleli důmyslný korupční systém, v němž soukromé firmy využívají lobbingu penzionovaných státních úředníků.

Kalousek navrhuje diskriminovat důchodce na daních

Zrušení daňové slevy pro pracující penzisty má do rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun ročně. Kdy přijdou o možnost odpočtu i ostatní?

Budeme moci chodit dříve do penze bez sankcí?

Tripartita se dohodla na zavedení takzvaných předdůchodů, které si však budou lidé vyplácet z vlastních peněz a z příspěvku zaměstnavatele.

Penzijní připojištění: Změnit fond na poslední chvíli, nebo zůstat?

Výkonnost penzijních fondů se za uplynulých pět let pohybovala mezi 1,35 a 3,1 procenta. Inflaci pokryla jen třetina z nich.

Téma: Po důchodové reformě, rok 2080. Tón: Optimistický.

Mé děti ve věku 48 a 50 let se mě ptají, jestli bych jim nepomohl najít nějakou práci.

Pouhé procento lidí věří, že si díky důchodové reformě v penzi polepší

Spoření ve 2. pilíři se hodlá účastnit 27 procent obyvatel, ukázal nejnovější průzkum. Tři čtvrtiny Čechů se obávají, že přijdou o peníze.

Finanční negramotnost Čechů potvrzena aneb Panika z penzijní reformy

Česká správa sociálního zabezpečení eviduje letos trojnásobný nárůst počtu žádostí o předčasný důchod.

Obrana občana tedy za právní válku s Bruselem nestojí

Z informací MF Dnes vyplývá, že ministerstvo práce ustoupí názoru Evropského soudního dvora v otázce dorovnávání penzí.

Obrana českého občana stojí za malou právní válku s Evropou

Penzijní spor s Evropským soudním dvorem může vstoupit do dějin evropského práva. Paní Marie Landtová už do něj vstoupila.

Rizika důchodové reformy z hlediska bank: dobrovolnost, kanibalizace a politika

Bankovní asociace se obává, že druhý pilíř reformy penzí – spoření u soukromých fondů – by mohla dnešní opozice v budoucnu výrazně změnit.

Penzijní fondy dostanou motivaci, aby lidem vydělávaly

Ministerstvo financí navrhuje zpoplatnit objem spravovaných aktiv plus odměnu za zhodnocení vkladů. Fondy jsou zdrženlivé.

Vláda schválila druhý pilíř důchodového systému

Kabinet neustoupil kritikům, kteří mimo jiné tvrdí, že zavádění další dobrovolné podpůrné nohy důchodového systému nemá smysl.