Pentagon

Militarizace diplomacie vyvolává chaos v zahraniční politice USA

Americký prezident Donald Trump podepisuje exekutivní příkaz nařizující...

Právník a novinář Ronan Farrow se ve své knize War on Peace: The End of Diplomacy and the Decline of American Influence zabývá ústupem tradiční americké diplomacie ve prospěch Pentagonu.

Petr Pietraš 16.10.2019

Odstupující ministr obrany USA dokázal korigovat Donalda Trumpa

Americký ministr obrany Mattis.

S rezignací Jamese Mattise na ministra obrany odchází z Trumpovy vlády asi poslední výrazný představitel bezpečnostně-politických zásad, jimiž se Spojené státy americké řídily v uplynulých desetiletích. Díky své rozvážnosti ho kritici Trumpovy vlády považovali za „dospělého mezi dětmi“.

Erik Siegl 8.2.2019

Na kolik přijde USA angažmá v Afghánistánu? Obamovi poradci to nevědí.

Dotazy republikánského kongresmana Dany Rohrabachera během slyšení ve Sněmovně reprezentantů zaskočily experty na zemi pod Hindúkušem.

Černá díra v rozpočtu Pentagonu

Je prakticky nemožné určit, nakolik jsou prostředky na obranu Spojených států amerických utráceny v souladu s rozpočtem.

Dan Macek 6.12.2013

Vyschne Káhiře penězovod z USA?

Kvůli masakru odpůrců vojenského puče sílí ve Washingtonu hlasy volající po ukončení miliardové americké subvence egyptské armádě.

Dan Macek 21.8.2013

Měly USA zveřejnit informace o tajné izraelské vojenské základně?

Na zpřístupnění dokumentu s popisem protiraketového systému Arrow 3 se ukazuje střet americko-izraelských obchodních a obranných zájmů.

Anonymous jako spojenci USA proti Severní Koreji?

Hackerské huntí Anonymous proslulo útoky na západní vlády a korporace. Nyní míří na Pchjongjang, kdežto holubičí Pentagon zařazuje zpátečku.

ČVUT nabídne Američanům hi-tech

Je dohodnuto, že po březnové konferenci budou následovat další akce s Američany. Mezi ně bude patřit červnový mítink na ČVUT, říká jeho prorektor pro výzkum Vojtěch Petráček.

V hledáčku americké obrany jsou čeští kybernetici a informatici, spolupráce je možná i ve fyzice či kvantové informatice.

Pentagon chce Avatara: Vojenského dvojníka ovládaného na dálku

Připojit vojáka k počítači, aktivovat svého avatara a ovládat jej na dálku - mimo nebezpečnou zónu. S takovými plány chce jít do boje budoucnosti americká armáda.

Armádní agentura DARPA investuje do výzkumu spojení člověka se semi-autonomním dvounohým strojem, jeho bojovým náhradníkem.

Írán i USA se chlubí svými vojenskými hračkami

Zatímco se intenzivně vyjednává o sankcích kvůli íránskému jadernému programu, Teherán a Washington nahlas chrastí zbraněmi.

Co uvolnilo napětí mezi USA a Íránem?

Hormuzský průliv je volný. V pondělí 23. ledna jím proplula bez incidentu do Perského zálivu letadlová loď USS Abraham Lincoln.

Nová bezpečnostní strategie USA? Nikoli. Jen radikální snížení rozpočtu.

Americký prezident Barack Obama ji minulý týden s velkou slávou představil. Ale je nová? A ohlásil Pentagon vlastně něco?

Petr Zelenka 10.1.2012

Kdo zvítězil ve válce s terorismem?

Ve válce v Iráku padlo 4474 a v Afghánistánu (dosud) 1829 Američanů. Celkem tedy 6303, z toho 138 žen.

Podle studie Brownovy univerzity budou celkové výdaje USA na válečné akce na Blízkém východě činit 3,7 až 4,4 bilionu dolarů.

Pentagon chce ovládat sny

Jak souvisí film Inception s armádním laptopem? Obojí se zabývá sny a tím, jak je vykrást.

Americká armáda spouští experiment Power Dreaming, který má veterány zbavit nočních můr. Jsme na počátku vnuknutí myšlenek?

Možná není důležité vyhrát válku, ale zkrotit moloch Pentagon

Leon Panetta ještě jako ředitel CIA při úspěšném slyšení 9. června v branném výboru amerického Senátu.

Nový americký ministr obrany Leon Panetta musí bojovat na čtyřech válečných frontách: v Afghánistánu, Iráku, Libyi a s – plýtváním.