Peer Steinbrück

Jak se v Německu rodí velká koalice

Německá kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová již s předsedou SPD Sigmarem Gabrielem zahájila koaliční rozhovory (na snímku z 30. října před sídlem SPD v Berlíně).

Je čím dál tím svízelnější nalézt pravicové nebo levicové většiny, a spolupráce CDU/CSU a SPD se tak zřejmě stává novou normalitou.

Triumfální i hořké vítězství Angely Merkelové

Včerejší oslavovanou vítězku čekají v příštích dnech a týdnech svízelná vyjednávání o nové vládní většině. 

Němci zvolili jistotu. Konec masových stran odložen.

V Německu se o tomto víkendu konaly parlamentní volby a strany Křesťansko-demokratické unie (CDU) a Křesťansko-sociální unie (CSU) v nich podle předběžných výsledků získaly 41,5 procenta hlasů.

Výsledek německých voleb nabízí tři možnosti vlády: CDU/CSU a Strana zelených; sociální demokracie, zelení a Strana levice; CDU/CSU a SPD.

Merkelová jasně zvítězí, pokud její voliči přijdou

Angela Merkelová je tady „pro Německo“.

Ale i přes triumf CDU je dost dobře možné, že kancléřka bude muset kolektivně rozhodovat a dělat bolestné kompromisy ve velké koalici s SPD.

Alfa samec Steinbrück: Kancléřský kandidát klopýtá od nehody k nehodě

Málokdo dokáže být pro německá média stejně skvělým terčem komentátorského ostrovtipu jako neobratný kancléřský kandidát sociální demokracie Peer Steinbrück.

Sociálnědemokratický lídr si proti sobě dokázal poštvat média a velkou část veřejnosti. Může ještě v předvolebním boji potrápit Merkelovou?

Zuzana Lizcová 23.8.2013

Německá předvolební matematika

Bude muset kancléřka Angela Merkelová po volbách opustit dosavadní koaliční partnery z FDP?

Stále není jisté, zda nynější vládní koalice CDU/CSU a FDP získá ve volbách většinu. Otvírají se proto možnosti pro tvorbu nových aliancí.

Německé předvolební léto: Angelu Merkelovou nerozhází nic

Kancléřka zřejmě v pohodě míří k dalšímu vítězství ve spolkových volbách, šéf koaliční FDP Philipp Rösler ke štěstí potřebuje, aby jeho strana získala minimálně pět procent hlasů.

Vzhledem k tomu, že se kancléřka šikovně vyhýbá konfrontaci, velkým slovům a kontroverzním tématům, není pro opozici snadné na ni útočit.

Kauza Tluchoř-Fuksa-Šnajdr by neobstála ani u německých soudů

Spolková organizace LobbyControl mluví o ostudě demokracie a Německu jako o banánové republice.

Angela a spol. aneb Ženská síla v německé politice

Angela Merkelová stráví v České republice pět hodin. Je to málo, nebo hodně?

Kromě spolkového kabinetu řídí momentálně ženy i čtyři vlády z 16 spolkových zemí a dá se hovořit o významném posunu, když ne přímo trendu.

Dá se vyžít z německého platu?

Pro levicové parlamentní síly patřilo zavedení plošné minimální mzdy k hlavním...

Zavedení plošné minimální mzdy je v Německu jedním z hlavních předvolebních témat.

Uli Hoeneß: Těžký faul německé fotbalové ikony

Uli Hoeneß připustil, že udělal „těžkou chybu“, kterou se svým přiznáním nyní snaží napravit.

Prezidentovi Bayernu Mnichov hrozí vězení. Potvrdí se v jeho případě, že krácení daní není jen „kavalírský delikt“, ale závažný trestný čin?

Zuzana Lizcová 30.4.2013

Může Evropská unie nechat padnout Kypr?

Finanční pomoc 17,5 miliardy eur odpovídá HDP země, ale nikomu se nechce otvírat kyperskou plechovku s červy. Mohli by v ní být i ti EU.

Kdo je Peer Steinbrück, kandidát na německého kancléře?

Bývalý ministr financí Peer Steinbrück byl loni na začátku prosince na mimořádném sjezdu Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) zvolen jejím kandidátem na spolkového kancléře do parlamentních voleb v září 2013.

Jeho hlavním úkolem je sjednotit sociální demokracii a dovést ji k vítězství v parlamentních volbách na podzim 2013. Velkou koalici nechce.