Pavel Tykač
Koronavirová pandemie odfoukla světovým magnátům spoustu peněz

Podle každoročního žebříčku časopisu Forbes ve světě ubylo magnátů s majetkem alespoň miliarda dolarů. O něco si pohoršil i nejbohatší Čech Petr Kellner. V pořadí se však nic podstatného nezměnilo. Na špici dolarových miliardářů, a tedy nejmajetnějším člověkem světa, je nadále zakladatel internetového superobchodu Amazon Jeff Bezos.
ČEZ musí investovat do elektrárny Počerady. Kvůli ekologickým normám

Uhelnou elektrárnu Počerady má v roce 2024 převzít společnost SEV.en Pavla Tykače. Elektrárna však za uplynulý rok do ovzduší vypustila zhruba 229 kilogramů rtuti, přičemž toto množství je třeba kvůli novým limitům Evropské unie výrazně snížit. Problém ČEZ nemůže přenechat novému majiteli, neboť limity začnou platit už v srpnu 2021.
Rtuťová tolerance zvyšuje nevýhodnost prodeje elektrárny Počerady

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo vyhlášku, jež uhelným elektrárnám umožňuje odečíst 40 procent z naměřených hodnot toxické rtuti. Touto změnou pravidel v neprospěch zdraví a životního prostředí zvětšilo nevýhodnost prodeje elektrárny Počerady.
Bude ČEZko v roce 2050 uhlíkově neutrální?

Společnost ČEZ se přihlásila k uhlíkově neutrální EU v roce 2050. Snaží se však prodat uhelnou elektrárnu Počerady těžební společnosti Pavla Tykače, která má zásoby uhlí pro pálení i po roce 2050, tedy více emisí skleníkových plynů. Pokud by plány Tykačovi vyšly, lze na uhlíkovou neutralitu zapomenout.
Uhlobaron Koláček: Klamání veřejnosti a novinářů bylo chybou

Podnikatel a uhlobaron Antonín Koláček má kvůli privatizaci MUS jít do švýcarského vězení. K výkonu trestu však nenastoupil, aby se mohl obhajovat u českého soudu. V rozhovoru zpytuje svědomí i říká, že pochybila vláda Josefa Tošovského.
Muž, který se zasadil o stíhání Tykače, čelí kárné žalobě

Před pěti lety se zasadil o stíhání čtvrtého nejbohatšího Čecha Pavla Tykače v kauze vytunelovaných CS Fondů. Nyní pražský soudce Kamil Kydalka čelí kárné žalobě.
Dozorčí radu ČEZ by neměla zajímat jen cena elektrárny Počerady

Poté, co dozorčí rada ČEZ zamítla prodej dceřiné firmy Elektrárna Počerady, by měl management ČEZ vyjednat novou smlouvu. Vršanská uhelná by měla zaplatit nejméně osm miliard v hotovosti, či více v předem stanovených fixních splátkách s tím, že elektrárna zůstane v zástavě do úplného zaplacení.
Demokratická lekce Počerady

Je dobře, že se politici postavili proti prodeji elektrárny Počerady. Jednorázové gesto však nestačí. Musejí problém řešit koncepčně. Valná hromada ČEZ, která bývá v červnu, je šancí ukázat změnu kurzu. Ekologické organizace, média a nezávislé osobnosti sehrály v tomto případě skvěle roli demokratické kontroly. Píše Jiří Koželouh.
Případ MSD znovu na stole. Detektivové spustili nové vyšetřování

Tři roky poté, co Metropolitní spořitelní družstvo definitivně zkrachovalo, se otvírá další kolo spletité kauzy, okolo níž se pohybují i velmi známá jména.
Kauza Key Investments: Praha 10 prodává toxické cenné papíry

Radnice Prahy 10 se zbavila temného dědictví. Key Investments, jež za svěřené stamiliony nakoupila téměř bezcenné dluhopisy, sice zbankrotovala, ale radnice si s nimi nedokázala poradit. Až nyní schválila jejich prodej.
Hra o podpis v kauze zkrachovalé kampeličky MSD

Největší kampelička na trhu zkrachovala už v roce 2013. I když se krátce poté objevila nařčení z tunelování a obviněno bylo 20 lidí, zatím není jasné, kdo záložnu skutečně ovládal. Kolem kampeličky to ale stále vře. Pohledávky v hodnotě několika miliard se prý někdo pokusil ukrást pomocí zfalšovaných listin.
Stát v kauze MUS bojuje s vlastními právníky

PRK Partners vyhrožují Česku žalobou kvůli nezaplaceným fakturám za zastupování před švýcarským soudem. Úřad pro zastupování ve věcech státu je nechce uznat. Přitom jde o „drobné“ – včetně úroků o necelých 200 tisíc korun.
OKD nemají peníze na rekultivaci. Zákon nejspíš neporušily.

Firma si nedávala stranou peníze na útlum těžby a rekultivaci, nejspíš tím ale zákon neporušila, využila jen díry, která v něm je. Koupit doly, zadlužit společnost a nechat ji následně zkrachovat tak není nic protizákonného. Přinejmenším z hlediska nákladů na úpravu krajiny.
Kauza padlé záložny: Jakou roli hrála v ovládnutí Sportenu?

Co má společného nejstarší výrobce lyží v Česku, novoměstská firma Sporten, s vytunelovanou záložnou Metropolitní spořitelní družstvo, jež ještě nedávno zaměstnávala protikorupční detektivy? Právě tato záložna poskytla na ovládnutí továrny mnohamilionový úvěr.
Jaká byla role právníka Bělohlávka v privatizacích?

Ke svému jménu Alexander Bělohlávek připojuje šest akademických titulů včetně dvou profesur, je prezidentem Nadnárodní asociace právníků ve Washingtonu a postavou v pozadí kontroverzních privatizací. Do roku 2016 však nebyl veřejně známý.