Parlament

Polemika: Jsou opravdu problémem demokracie politické strany?

Musíme se smířit s faktem, že významná část voličů bude mít při volbě svých zástupců sklon řídit se zjednodušenými argumenty.

Zásah v Sýrii: Odmítne Kongres Obamu jako britský parlament Camerona?

Zdá se, že diplomatické řešení syrské krize není z říše snů. Nabízí se úvaha, zda by česká diplomacie nemohla sehrát nějakou pozitivní roli.

Milan Zelený: Strany přestaly být hybnou silou demokracie

Bez trpělivosti, učení se a usilovného hledání autenticky nezávislých osobností se k demokracii nelze dopracovat.

Budou švýcarskou vládu volit přímo občané?

O přímé volbě vlády budou Švýcaři hlasovat na popud pravicově populistické lidové strany, jejíž nejznámnější představitel, kontroverzní miliardář Christoph Blocher, tuto myšlenku koncem 90. let minulého století oživil.

Podle kritiků by změna volby ministrů nevymýtila politické intriky, ale nastolila permanentní volební boj, výlučnou vládu peněz a populistů.

Klaus, Havel, jakobíni a konzervatismus

Nejlepší replikou na Klausovo označení Havla za jakobína byla ta od Saši Vondry: „Kdyby byl Havel jakobín, Klaus by skončil na popravišti.“

Roman Joch 18.2.2013

Miloši Zemanovi ani Ivanu Gašparovičovi není levicový populismus cizí

Dvacet let po rozdělení Československa nová česká hlava státu a slovenský prezident vykazují překvapivě podobné znaky v politickém ukotvení.

A co místo kvót pro ženy dát raději šanci svobodě?

Návrh, aby velké firmy měly povinně ve vedení minimálně 40 procent žen, je trapný z mnoha důvodů. V Romanu Jochovi vyvolává mnoho otázek.

Francouzští socialisté zatím slib nesplnili. Jaderná energie zůstává prioritou.

Francie závisí na jádru mnohem víc než Německo. Proto by její přechod k obnovitelným zdrojům energie trval delší dobu a byl by i dražší.

Hollandovy předvolební sliby a náraz na realitu

Francouzský parlament s většinou socialistů zřejmě schválí evropský Pakt stability a růstu, protože jiné řešení krize eurozóny neexistuje.

Slovenská Gorila neztrácí elán. A to jsou volby až za měsíc...

Mnohé staré slovenské politické harcovníky, možná například i předsedu SDKU-DS, bývalého premiéra a současného šéfa slovenské diplomacie Mikuláše Dzurindu, čeká na splavu voleb šlajsna do nedobrovolného politického důchodu.

Kauza vrhla slovenskou politiku do velmi divoké vody a jízda zdaleka nekončí. Hrozí zemi obdoba maďarské orbánizace?

Příručka pro prezidentské voliče. I kandidáty...

Český občan má historickou šanci a povinnost prosít zrno od plev. Co by měl vzít v úvahu?

Eurozóna dnes: Němci už nechtějí skákat podle delfské věštírny

Odpovědné rozhodnutí. Německý ustavní soud se pustil do pitvy záchranného fondu a rozpočtového paktu. Nad EU mezitím panuje noc a mlha. 

Kdo bude se zbraní v ruce umírat za Spojené státy evropské?

Většina vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ se domnívá, že by problémy EU nevyřešila její federalizace například podle vzoru USA.

Šéf britské banky Barclays rezignoval. Údajně systematicky lhal.

Odchod Boba Diamonda z funkce překvapil. Manipuloval s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR na příkaz centrální banky Bank of England?

Hollande zvítězil. Ale to je jen první díl francouzské politické změny.

„Jsem hrdý na to, že jsem vzbudil takové velké naděje!“ byla první slova nově zvoleného prezidenta Françoise Hollanda, sedmého v dějinách francouzské páté republiky.

Chce-li nový prezident Francie prosadit svůj program a opřít se o levicovou vládu, musejí mít socialisté většinu v Národním shromáždění.