Opera

Snažili jsme se budovu Státní opery dostat co nejblíž původní podobě

Šéf Národního divadla Jan Burian.

Budova Státní opery byla po generální rekonstrukci slavnostně otevřena 5. ledna. Jan Burian, šéf Národního divadla, jehož je dnes Státní opera součástí, v rozhovoru tvrdí, že budova byla v dezolátním stavu a bez Národního divadla by se oprava nikdy neuskutečnila.

Není lepší pojistky než pevné ukotvení ve strukturách Západu

Orfeovo ohlédnutí.

Zhruba před 30 lety se v naší zemi odehrál zázrak. A následně jsme vstoupili do NATO a Evropské unie. Od počátku jsou však přítomni i zlí našeptávači, kteří tento vývoj zpochybňují. Ve starořecké báji o Orfeovi, který ohlédnutím zničil své štěstí, se v mnohém odráží situace naší postkomunistické společnosti.

Jak se tři operní kritici vydali na cestu do pekel

Carmen v Aix-en-Provence.

Na články šéfredaktora Divadelních novin Josefa Hermana, Pavla Drábka z Masarykovy univerzity a publicisty Ruda Lešky, které kritizují knihu kolektivu autorů Cesta do pekel. Sbírka názorů na současné inscenování oper, zareagoval doktorand Martin Bojda. Dle něho nejsou tito kritici věcní ani seriózní, a proto se autorů knihy zastává.

Martin Bojda 17.3.2018

Další zásah kampaně Me Too: Opera Carmen

Carmen v Aix-en-Provence.

Letos v lednu viděli ve Florencii diváci novou Carmen s pokrokovým závěrem v produkci divadla Maggio Musicale Fiorentino. Hlavní hrdinka na konci opery zabije svého žárlivého bývalého milence Dona Josého.

István Léko 15.2.2018

Agónie operní režie

Její pastorkyňa.

Operní režie ovládla aktualizace. Aktualizují téměř všichni. Zastánci režisérské svévole se často hájí vývojem estetických norem.

Naše možná pomoc v uprchlické krizi – opera Řecké pašije

„Buďme lidé.“

Česká vláda by měla využít příležitost, kdyby se na ni s žádostí o příspěvek na uvedení díla Bohuslava Martinů Řecké pašije obrátilo například Národní divadlo v Praze. Na premiéru by přijela i Angela Merkelová a pak by se opera hrála v hlavních městech Evropy. Lidé by tleskali skladateli, českým umělcům i Česku. Nebylo by to úžasné?

Jak džihádisticky poničit Mozartovu operu

Pohřební veselohra Únos ze serailu

Rakouský režisér Martin Kusej se nechal inspirovat Islámským státem a operu Únos ze serailu W. A. Mozarta inscenoval pro mezinárodní festival v Aix-en-Provence natolik v tomto duchu radikálně, že ji diváci vypískali. Mozart své dílo vytvořil tak, aby ladilo s obrazem, který si tehdejší Evropa o Turcích vytvořila. Zato Kusej nikoliv.

Tannhäuser a jeho Pražané

Tannhäuser v Národním divadle, respektive na prknech Státní opery, po dvaceti letech.

Má vůbec v českých podmínkách smysl díla Richarda Wagnera zařazovat do repertoáru Národního divadla?

Dopředu prohraná Válka s mloky

U opery extravagantního Vladimíra Franze se tušit dalo, že ji nepíše pro konzervativní publikum. Národní divadlo její propagaci nezvládá.

Opera si zahrála v Senátu politické divadlo

„Strážkyně rozpočtu“ ministerstva kultury na ministerstvu financí Marie Bílková hovoří o přestávce jednání senátního výboru s ministryní kultury Alenou Hanákovou.

Hlavní hvězdou senátního představení na téma „transformace Národního divadla“ byla úřednice ministerstva financí.

Operní orchestr Národního divadla už zase „zlobí“

V Národním divadle povstali hráči operního orchestru. Mají výhrady ke koncepci nového ředitele a bojí se „postupné likvidace“.

Válka s lidmi

Franzovo dílo je jakási operní varianta katastrofického filmu. Jenže pak to chtělo přece jen odvážnější hudbu.

Dilema občana Franze

Vladimír Franz byl během generální zkoušky obležen novináři. Zajímali se pohříchu více o jeho kandidaturu, než o uváděnou operu.

Video: Vladimír Franz se nezúčastní světové premiéry své opery Válka s mloky, přednost dostala debata prezidentských kandidátů.

Deset důvodů, proč si ve vědě pamatovat rok 2012

Detektor Atlas v italském Gran Sassu je klíčová součást urychlovače částic, v níž se měří rychlost neutrin letících z ženevského CERNu.

Prestižní magazín Science vybral v nejnovějším vydání deset vědeckých průlomů roku. Vyhrál – očekávaně – Higgsův boson.

Martin Rychlík 28.12.2012

Comeback Cecilie Bartoliové po 20 letech do La Scaly: Klaka bučela a pískala

Cecilia Bartoliová v Praze před svým vystoupením v červnu 2011.

Světoznámá pěvkyně a neméně slavný dirigent Daniel Barenboim zvládli drsné milánské publikum a nakonec se dočkali zasloužených ovací.