Oligarchové

Sto padesát let s ropným trhem: Od „oleje ze skály“ k Sedmi sestrám

Těžba ropy (ilustrační foto).

Dvoudílné putování stopadesátiletou historií ropných trhů poodhalí, nakolik se ty dnešní liší od svých předchůdců, a pomůže pochopit, jak se současné trhy mohou změnit.

Švýcarsko: Mekka východoevropských oligarchů

Kazašský oligarcha Muchtar Abljazov (vlevo) a jeho příbuzný Viktor Chrapunov.

V liberální Evropě se začíná uplatňovat právní řád a oligarchové ze zemí bývalého Sovětského svazu, kteří mají v lásce Švýcarsko, se postupně dostávají za mříže. Nejnovějším příkladem je Kazach Muchtar Abljazov. Jeho příbuzný Viktor Chrapunov si však dosud se švýcarskými úřady úspěšně pohrává.

Slovenské volby 2016: Proč Fico přikládá pod kotel

Premiér Slovenska Robert Fico

Žák Fico porazil svého duchovního otce Mečiara, ale zároveň ho chrání a zajišťuje beztrestnost jeho nezákonností z 90. let. Je čas, aby i Robert Fico uvažoval, kdo ochrání jeho a jeho „akcionáře“...

Co se to s tebou stalo, Ukrajino?

Boj o Ukrajinu.

Ti, kdo se nyní Ukrajině velkým obloukem vyhýbají, si při vzpomínce na její minulost pouze v duchu zabroukají: byla jednou jedna země… Nad příčinami a dopadem současné krize a uplynulého roku na ukrajinskou společnost se zamýšlí Gábor Stier.

Gábor Stier 16.12.2014

Konec pohádky kazašského oligarchy

Rachat Alijev

Rachata Alijeva nezachránily vlivné kontakty, pohádkové jmění ani schopní advokáti, ve Vídni jej čeká soud. Nad kazašským oligarchou, podezřelým z vraždy a dalších zločinů, se v Rakousku vznáší trest 20 let odnětí svobody. A může dostat i doživotí.

Gábor Stier 24.7.2014

Nový ukrajinský prezident: Jen na přechodné období

Ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Největším úkolem Petra Porošenka je stabilizace země a znovuzískání otřesené důvěry. Může v něm uspět, nebude-li se snažit podmanit jihovýchodní Ukrajinu, koketovat s radikálními silami a sníží-li závislost na vnějších faktorech. Píše Gábor Stier.

Protesty v Bosně a Hercegovině: Roznětkou i únava z nacionalismu

Protivládní protesty v Sarajevu 9. února 2014.

Není výhodou Bosňanů, že se téměř všem vede špatně, a proto se jim obětní beránci vnucují mnohem hůř než dezorientované české střední třídě?

Kremelská mediální smršť proti EuroMajdanu

Jeden z demonstrantů na kyjevském Majdanu vstoupil do záběru v živém vstupu ruského státního kanálu Rossija 24 a reportérovi předal maketu sošky hollywoodského Oscara „za herecký výkon“.

Prezident Viktor Janukovyč ztratil mediální podporu ukrajinských oligarchů. Nelichotivé zprávy o protestech v Kyjevě tak dodávají ruské kanály.

Dan Macek 19.2.2014

Ukrajina na hraně propasti

Bojovník na kyjevské barikádě 25. ledna 2014.

Už se pomalu nehraje o to, zda zůstane Janukovyč se svou stranou u moci, nýbrž o samotnou Ukrajinu, píše Gábor Stier.

Michail Chodorkovskij se do čela ruské opozice nejspíše nepostaví

Nejznámějšího ruského vězně Michaila Chodorkovského přivítal po příletu na berlínské letiště 20. prosince bývalý německý ministr zahraničí a vicepremiér Hans-Dietrich Genscher.

Ruský prezident Vladimir Putin dal propuštěním ikonické opoziční postavy najevo, že se vládnoucí moc cítí silná. A nemůže jí nahnat strach.

Gábor Stier 1.1.2014

Putin zvýší činovníkům platy, ale chce vidět jejich konta

Nový zákon zavazuje státní úředníky, poslance, soudce i policisty k tomu, aby se zbavili svých zahraničních kont. Jinak jim hrozí vyhazov.

Gábor Stier 9.10.2013

Na co Západ slyší aneb O kazašském oligarchovi a lidských právech

Zadržený kazašský podnikatel Muchtar Abljazov čelí obvinění ze zpronevěry šesti miliard dolarů a pravděpodobně bude vydán z Francie na Ukrajinu.

Muchtar Abljazov se po porušení nepsané dohody s vládnoucí mocí uchýlil do opozice, aby tím zachránil svůj majetek, a posléze do exilu.

Vladimir Jevtušenkov: Koupí moskevský „Janoušek“ českou Telefóniku?

Ruský miliardář položil základy svého jmění po boku Jurije Lužkova jako dvorní oligarcha moskevské radnice.

Gábor Stier 29.8.2013

Ukrajinský Gatsby

Donedávna veřejnosti zcela neznámý ukrajinský miliardář Sergej Kurčenko.

Nejmladší ukrajinský oligarcha kupuje kyjevskou edici časopisu Forbes. Jeho novináři totiž rozkryli Kurčenkovy vazby na rodinu prezidenta.     

Dan Macek 31.7.2013

Nový Abramovič evropského fotbalu se jmenuje Dmitrij Rybolovlev

Dmitrij Rybolovlev právě představuje jednu z nových posil svého klubu.

Z Permu pocházející ruský oligarcha s doktorským diplomem utrácí své nemalé jmění v cizině a snaží se pozvednout fotbalové AS Monako.

Gábor Stier 2.7.2013