Obce

O co jde v kauze přehrady Nové Heřminovy

Most považovaný za symbol obce Nové Heřminovy, který bude opraven a tedy...

V České republice není mnoho lokalit, kde lze při minimálních zásazích do místního osídlení a zároveň při minimálních zásazích do krajiny vytvořit vodní dílo chránící efektivně životy a majetek mnoha lidí. Přesto se spor o výstavbu přehrady v Nových Heřminovech táhne už 17 let.

Petr Havel 24.6.2014

Církvím nelze vrátit majetek obcí

Církve by mohly získat 70 až 100 procent ze 181 tisíc hektarů lesů, 72 tisíc hektarů zemědělské půdy a z víc než osmi tisíc hektarů dalších nemovitostí.

Dle přelomového rozsudku odvolacího soudu nemovitosti, které přešly ze zákona do vlastnictví obcí, nejsou a nemohou být předmětem církevních restitucí. Verdikt může ovlivnit stovky případů, v nichž se církve domáhají obecního majetku.

Polemika: Za zdražování naší vody mohou zahraniční koncerny

Vodné a stočné dnes neslouží výhradně jako zdroj financí pro rozvoj vodárenských sítí, ale také jako zdroj zisků zahraničních korporací.

Zmizení automatů ještě není regulace hazardu

Stát by neměl považovat regulaci hazardu za pomstu za minulé hříchy, notabene když k jejich páchání svým dílem přispěl, píše Andrej Čírtek.

Červený Újezd: Zničit obec ubytovnou je snadnější, než se zdá

Případ Červený Újezd ukazuje ochotu státu přenechat neřešený sociální problém napospas podnikavcům i bezbrannost radnic.

Kdo rozhoduje o ceně vodného a stočného? Konečné slovo má stát.

O co pomaleji bude zdražovat voda v nejbližší budoucnosti, o to rychleji se její cena zvýší v budoucnosti vzdálenější, píše Petr Havel.

O konfliktu s loterijním zákonem věděl Kalousek od roku 2008

Ministr financí vždy do posledního dechu hájil hazard před vyhláškami, zákonem, ústavou, Ústavním soudem i ombudsmanem, píše Matěj Hollan.

Schizofrenie státu v kauze jaderných úložišť

Vyhořelé jaderné palivo čeká v kontejnerech Castor na trvalé úložiště. Může se tak stát až po 50 letech chladnutí. Přesto už není mnoho času, stavba úložiště by měla začít v roce 2030. Do roku 2018 by měly být vybrány dvě lokality, mezi nimiž se rozhodne

Obce, pod nimiž stát hledá místo pro hlubinné jaderné úložiště, zaskočila žádost o povolení geologického průzkumu v lokalitě Kraví hora.

Národní park Šumava bude zase o kousek menší...

Poslanci před Vánocemi schválili zákon, který umožní developerům výstavbu v národních parcích. Na Šumavě se jedná o stovky hektarů pozemků.

Jan Charvát 27.12.2012

Jak zabránit živelné výstavbě v národních parcích

Senátoři vyškrtli ze zákona o Státním pozemkovém úřadu nárok převést pozemky v třetích zónách národních parků na obce.

Nový nápor zlatokopů na českou krajinu

Žádný z dosavadních ministrů životního prostředí ještě průzkum ložisek zlata nepovolil. Nyní má Tomáš Chalupa na stole žádostí hned šest.

Proč je Česko „kasinem Evropy“?

Jestli nám někdo říká, vy lobbujete, tak říkám ano. Proto, aby se legislativa pokud možno narovnala, aby všichni měli podmínky relativně stejné, říká prezident sdružení zábavního průmyslu UNASO Zdeněk Barták.

V Anglii mají 250 tisíc herních automatů, v Česku jich máme téměř sto tisíc. Mohou za to provozovatelé hazardu? Politici? Nebo Aleš Hušák?

David Kasl 28.11.2011

Jan Farský – falešný prorok boje proti hazardu

Poslanec a starosta Semil Farský loterijnímu zákonu buď nerozumí, nebo rozumět nechce. Jeho novela k omezení hazardu nepovede.

Senát cupuje poslanecký paskvil „proti“ hazardu

Poslanec Jan Farský (TOP 09) sliboval boj proti hazardu. Nějak se mu jeho novela loterijního zákona vymkla z rukou...

Jan Farský chtěl svou novelou loterijního zákona regulovat hazard. Místo toho hodil obcím do možnosti ho omezovat na tři roky vidle.

Pozor na Suchofar. Novela loterijního zákona ukrývá časované miny.

Obří novela loterijního zákona, kterou v úterý bohužel schválila Poslanecká sněmovna, vytváří skuliny pro korupci.