Nord Stream
Dovoz zemního plynu je bezpečnější než jaderné palivo z Ruska

Úspěšná a rozsáhlá diverzifikace dodavatelů zemního plynu do Česka je podmínkou strategických úvah o rozvoji českého plynárenství v každé verzi energetické politiky.
TurkStream: Turecko se stává důležitou tranzitní zemí pro ruský plyn

Otevření plynovodu TurkStream od Nového roku pod Černým mořem do Turecka je dobrou zprávou pro členské země Evropské unie, protože mají jistější přístup k energiím, ale špatnou pro Ukrajinu, neboť její příjmy z velké části závisejí na tranzitních poplatcích. I pro USA, které se snaží v Evropě prosadit se svým zkapalněným plynem LNG.
Ruský plyn do Evropy, obnovitelné zdroje, Německo a sankce USA

Výstavba plynovodu Nord Stream II dostala ránu poté, co Senát USA schválil rozpočet na obranu, jehož součástí je i zákon o sankcích vůči firmám, které mají něco společného s tímto projektem. Podle Vratislava Ludvíka není náhodou, že jsou sankce formulovány v zákoně o výdajích na obranu.
Evropa musí být silnější a akceschopnější
Před 30 lety oznámil tehdejší ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher občanům východního Německa na západoněmeckém velvyslanectví v Praze, že mohou odjet na Západ. „Je jen pár událostí, jež jsou v kolektivní paměti Němců ukotveny stejně silně jako slavná Genscherova slova,“ míní v rozhovoru dnešní šéf německé diplomacie Heiko Maas.
Plyn by mohl nahradit jádro i uhlí. Ale pozor na Nord Stream II

Nebylo by složité sjednat v této době, kdy končí řada tranzitních kontraktů na přepravu ruského plynu, výhodnější podmínky pro jeho prodej a vyšší importní objemy. Problémem je, že by se do ruských rukou dostalo plynárenství i prakticky celá energetika.
Jak se ubránit ruskému plynu

Ruská strategie s plynovodem Nord Stream II spočívá v zajištění odběru svého plynu v bývalých satelitních zemích, a tím je kontrolovat. Šance Česka je ve spolupráci s Polskem.
Národní energetické zájmy ustoupí společné evropské energetice

Česká energetická politika se věnuje výrobě a mixu, nikoliv dlouhodobé spotřebě energií.
Německo se odvrací od středovýchodní Evropy

Německá kancléřka Angela Merkelová si musí odpovědět na otázky: Je lepší se domluvit s demokratickou zemí, jako jsou USA, nebo začít budovat nový „liberální“ řád s Ruskem, Čínou či Tureckem? Chce být Německo z dlouhodobé perspektivy jedním z lídrů svobodného svět, nebo se zapojit do koncertu autoritativních velmocí?
Ukrajinské plynárenství stále potřebuje západní prásknutí bičem
Ukrajinské plynárenství čelí řadě tuzemských i zahraničních problémů. K prvním patří reforma trhu s plynem a restrukturalizace státního plynárenského gigantu Naftogaz. Zahraničním je zejména tranzit ruského plynu ukrajinskými plynovody.
Plynovod Nord Stream II není v zájmu bezpečnosti střední Evropy

Zvyšování závislosti Evropy na ruském plynu ohrožuje především střední a východní Evropu, kde je závislost nejvyšší v EU. Aby na tom Německo bylo stejně, muselo by platit za ruský plyn stejnou cenu jako my, nikoli o 40 procent nižší. Dnes se v Evropě bojuje za těchto 40 procent, nikoli za bezpečnost.
Nová mocenská osa USA–Polsko blokuje plynovod Nord Stream II

Pokud je jedním z důsledků amerických sankcí zastavení projektu rusko-německého plynovodu Nord Stream II, potom v případě spolupráce USA s Ukrajinou může ruský plyn ztratit část evropského trhu. A USA získávají šanci uplatnit na něm svůj plně konkurenční zkapalněný zemní plyn LNG.
SCHNEIDER: Polská a ukrajinská plynová schizofrenie

Evropa byla ohledně bezpečnosti dodávek plynu z Ruska v područí Polska a Ukrajiny. A poté, co se z této léčky vysmeklo, prý politicky zneužívá energetické dodávky.
Česko prohrává geopolitický boj o trasy nových plynovodů

V zákulisí se už bojuje o to, jaký nový plynovod se postaví a kudy povede. Protože ten, přes jehož území se bude plyn rozvádět, inkasuje tranzitní poplatky. Skončí-li tranzit přes Česko, důsledky ponesou spotřebitelé.
Dovoz kapalného plynu z USA vytlačuje ruský plyn
Energetika není ochotná přijmout fakt, že její pozice slábne. Než se s ním smíří, uplyne mnoho času při rozhodování o potřebnosti dalších plynovodů Nord Stream nebo Temelínů či o jiných zásadních, nicméně překonaných záležitostech.
Plynové a politické kotrmelce jako otrávená bonboniéra

Je hlavním smyslem deklarované přípravy plynovodních projektů Nord Stream II a Turkish Stream jejich výstavba, nebo něco jiného? Plynárenskému expertu Vratislavu Ludvíkovi se v tomto případě starý a jednoduchý nástroj Occamova břitva jeví mimořádně tupý. Proto radí počkat.