New York
Reportáže jako ze starého světa aneb Kam až jsme dospěli s korektností
Chcete se od srdce zasmát, přestože budete číst o čirém lidském zoufalství? Potom je tu další soubor portrétů a reportáží newyorského novináře Josepha Mitchella (1908–1996) Praštěnej krávou pojednávající bez jakýchkoli předsudků především o romské kriminalitě.
Jak rekonstruovat socialistické Polsko přijatelně pro pamětníky

Rodiče polského spisovatele Tomasze Jedrowského odešli do západního Německa. A hlavní hrdina jeho anglicky napsaného debutu Plavec ve tmě odchází z komunistického Polska do New Yorku.
Trump na ulici

Newyorčana Donalda Trumpa v jeho městě nikdy moc nemilovali, což ukazuje i loňská fotka z jeho čtvrti Queens. Poštovní známka z roku 2016, těsně po jeho vítězství, je prorocká. Klíčový stát Pensylvánii letos otočily v jeho neprospěch hlasy poštou.
Odkaz instalací Christa: Dekorativní oživení přírody či architektury

Narodil se za železnou oponou, ale dostal se na Západ, kde se mohl svobodně projevit. Umělec známý jako Christo, jenž zemřel v 84 letech v neděli 31. května, se zapsal do dějin výtvarného a konceptuálního umění. Zahaloval nebo balil do textilií předměty každodenního užití nebo vytvářel instalace v přírodě.
Carl Gustav Jung byl nejen psycholog, ale i výtvarný umělec

O švýcarském psychoterapeutovi Carlu Gustavu Jungovi dlouho nikdo netušil, že celý život maloval. Až nedávno začala být tato jeho činnost odhalována. Nejnovějším výsledkem je kniha Umění C. G. Junga.
Média často posuzují postoje vůči Židům dvojace
O ocenění Antisemita roku Ilhan Omarové, kongresmance za Demokratickou stranu, česká média – ani ta veřejnoprávní – vůbec neinformovala.
Jsou katastrofické předpovědi klimatických vědců hodnověrné?

V roce 1978 vědci přesvědčovali, že se blíží nová doba ledová. Za deset let stejní vědci začali strašit globálním oteplováním. Archivy ukazují, jak totálně se pletly katastrofické prognózy a nakolik jsou podobné těm dnešním.
Nové pravidlo pro výstavbu: Nevyjádření do 60 dnů znamená souhlas

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá zrychlení vleklého stavebního řízení – zavedením fikce souhlasu. Pokud se kterýkoli dotčený úřad k žádosti o stavební povolení nevysloví do 60 dnů, automaticky souhlasí bez výhrad. I když jde o zásah dílčí, má revoluční parametry. Praxe totiž ukazuje, že stavební úřady správní lhůty nedodržují.
Investice do umění: Představa snadného výdělku klame

Investice do umění vypadají jako zlatý důl. Obrazy, jež šly před několika lety koupit za pár desítek tisíc, dnes stojí miliony. Kdo by se však do sbírání uměleckých děl chtěl pustit, měl by počítat s tím, že vydělat na jejich prodeji lze zpravidla až za delší dobu.
Praha má potenciál, aby v ní žilo více obyvatel

Podle Američana Martina Barryho, krajinného architekta žijícího v Praze, je naše hlavní město atraktivní pro život. „Aby to věděli i v zahraničí, je třeba hodně udělat,“ říká v rozhovoru, osmém pokračování 20dílného seriálu LN a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o budoucnosti Prahy.
Čeští IT specialisté jsou v americkém byznysu úspěšní

Čeští vývojáři si budují v USA silné renomé. Progresivních a mladých firem za oceánem přibývá a daří se jim etablovat na jednom z nejnáročnějších a nejkonkurenčnějších trhů světa. Epicentrem, kde čeští IT specialisté vystupují z letadla, je New York.
Jak setřít hranice mezi undergroundem a oficiálním uměním

Svědectví Andyho Warhola o vzrušujících šedesátých letech je kaleidoskopem drbů, anekdot i smutných či vážných příběhů i překvapivých zamyšlení.
Sdílená ekonomika zatím přinesla jen 140 znaků

Webové služby, jako je Uber či Airbnb, nejsou nositeli převratného technologického pokroku, jak se své podnikání snaží prodávat, ale pouze nového obchodního způsobu. Jeho základ netvoří inovace, ale využití technologií k obcházení tradičních výrobních procesů a k přímému oslovování zákazníků místo masového prodeje. Píše Petr Pietraš.
New Yorku hrozí stín mrakodrapů

Podle odborníků by mělo do roku 2030 v New Yorku vzniknout několik desítek budov přesahujících 200 metrů.Nebývalý stavební boom vyvolává pozitivní ohlasy i obavy. Mimo jiné hrozí, že nové budovy zastíní část Central Parku. Z jádra New Yorku by se v dohledné době mohlo stát snobské sídlo miliardářů, a nikoli rušné, tepající srdce USA.
Další prvenství New Yorku: Oculus – nejdražší nádraží na světě

Minulý měsíc byla v centru New Yorku otevřena nová nádražní hala Oculus španělského architekta Santiaga Calatravy. Původně měla přijít na dvě miliardy dolarů, ale nakonec stála téměř dvojnásobek.